Partneri sekcie:

Drevená chata v malebnom prostredí západného Rakúska

image 81799 25 v2

Minimalistická drevená stavba napriek svojej jednoduchosti nepôsobí chladne. Práve naopak – do mrazivého prostredia rakúskych Álp prináša hrejivú atmosféru domova.

Dovolenkový príbytok pre 6-člennú rodinu pochádza z dielne rakúskeho architektonického štúdia Bernardo Bader Architects a nachádza sa medzi vrchmi Glatthorn a Zafer Horn v dedinke Fontanella, ktorá má historické väzby na kočovných obyvateľov (tzv. Walser). Tí sa usadili v alpských regiónoch na prelome 12. a 13. storočia.

Architekti sa snažili v stavbe zosobniť kombináciu modernej architektúry a tradičnej „walser“ architektúry, ktorá je pre oblasť typická. Betónový základ je zasadený do svahu, pod ním sa nachádza kamenná pivnica a nad ním sa vypína štvorhranná drevostavba s tradičnou sedlovou strechou.

Plášť domu je tvorený kombináciou masívnych borovicových a smrekových panelov. Podľa architektov bolo využitie dreva podobné ako v dávnych časoch – snažili sa dom vytvoriť z lokálnych zdrojov, ktoré sú iba nahrubo opracované a odkazujú na pôvodné tesárske umenie lokality.

Zaujímavý ráz dodávajú fasáde najmä štvorcové okná. Sú rôznych veľkostí a rozmiestnené takým spôsobom, že vonkajší pozorovateľ nemá šancu odhadnúť, aká je vnútorná dispozícia budovy. V skutočnosti dom ukrýva tri podlažia plus podkrovie ukryté medzi krídlami sedlovej strechy.

Interiérové steny, stropy aj podlahy sú pokryté drevom jedličky striebornej, vďaka ktorému je vnútorný priestor materiálovo jednoliatym celkom a pôsobí veľmi naturálne.

Hlavná spoločenská časť je umiestnená na strednom podlaží, tvorí ju obývacia izba, jedáleň a kuchyňa. Tento priestor sa otvára do južnej krytej terasy. Tri spálne, študovňa a kúpeľne nájdeme na vrchnom podlaží. Sauna, technické miestnosti a skladové priestory nájdeme v pivnici, ktorá je sčasti zasadená vo svahu.

NEPREHLIADNITE

Dom v alpskej krajine od Bernardo Bader Architects

Interiér je skutočne jednoduchý, no vďaka veľkorysému využitiu dreva nepôsobí stroho ani chladne. Stavba je nádherným príkladom toho, ako sa v rámci jedného kompaktného priestoru dajú účinne spojiť tradičné prvky s modernou koncepciou.

Prehľad:

Zadanie: Dom v horách pre 6-člennú rodinu
Klient: privátny
Lokalita: Fontanella, Rakúsko
Rok: 2013
Architekti: Bernardo Bader Architects, Dornbirn
Tím: Sven Matt, Dornbirn
Manažér projektu: Jürgen Haller, Mellau
Stavebný inžinier: Eric Leitner, Schröcken
Nadmorská výška: 1 045 m n. m.
Podlahová plocha: 177 m²
Energie: Geotermálna tepelná pumpa, kachle na drevo, 40 kWh/m2a
Konštrukcia: Drevená konštrukcia umiestnená na betónových základoch a kamennej pivnici

Text: Anna Martausová
Foto: Albrecht Imanuel Schnabel, Rankweil
Zdroj: archdaily.com, bernardobader.com