image 73077 25 v2
Galéria(18)

Rekonštrukcia, ktorá prináša nový rozmer bytovkového riešenia

Projekt s názvom Bytový dom TURIEC sa nachádza na Ul. Československej brigády vo Vrútkach – niekoľko metrov od hranice s mestskou časťou Priekopa, ktorá patrí mestu Martin. Vznikol kompletnou prestavbou pôvodného trojpodlažného bytového domu a prináša tak priestor na komfortné a moderné bývanie rodín v dostupnej lokalite.

GAL 3310
GAL 3315
t 6
turiec 32
turiec 11
turiec 06
t 15
turiec 35

Pôvodný bytový dom, ktorý postavil približne v päťdesiatych rokoch minulého storočia miestny stavebník a podnikateľ Ing. Vladimír Klimeš pre svojich zamestnancov, získal novú tvár. V pôvodnom bytovom dome sa nachádzalo v 2 vchodoch celkovo 12 bytov. Priestor pod sedlovou strechou slúžil ako povala, na ktorej sa sušila bielizeň. Bytový dom nebol ničím výnimočný, zapadal do okolitej blokovej zástavby a za hlavné negatívum môžme považovať fakt, že do roku 2013 výrazne chátral. Nehnuteľnosť však skrývala jednu výnimočnú devízu, ktorou bol uzavretý pozemok vo dvore bytového domu s rozlohou štedrých 2 355 m2. Na tomto pozemku boli podľa pamätníkov kedysi postavené garáže a dielne slúžiace firme pána Klimeša.

Spoločnosť Bukna Laurinčík, s.r.o., z Dolného Kubína nadobudla tento bytový dom od pôvodných vlastníkov v roku 2013. Po príprave potrebnej projektovej dokumentácie a zabezpečení všetkých povolení sa investor na jar roku 2014 pustil do realizácie stavebnej časti. Na jeseň 2014 bola stavba úspešne dokončená a skolaudovaná. ,,Celý projekt bol pre nás veľká výzva. Robili sme na tom relatívne mladá partia, vtedy všetci pod 30, takže sme si živo realizovali našu víziu o rodinnom bývaní. Tvorba projektu nás veľmi bavila – napriek tomu, že to bola rekonštrukcia a nadstavba starého bytového domu, takže nás čakalo množstvo negatívnych prekvapení. Napokon sa však projekt podarilo úspešne dokončiť a predajnosť je veľmi dobrá,“ vyjadril sa na margo realizácie Juraj Bukna.

Investor pôvodný bytový dom kompletne a zásadne rekonštruoval, v rámci čoho prispôsobil dispozície pôvodných bytov súčasným trendom a taktiež zhotovil v strešnom priestore ďalšie poschodie so 4 úplne novými bytmi. Aj keď by sa na veľkorysý pozemok zmestil ešte ďalší bytový dom, vlastník sa rozhodol inak. Celý pozemok patriaci bytovému domu vyčlenil výlučne pre potreby jeho obyvateľov. Zhotovil na ňom uzavreté parkovisko pre 32 áut a súkromný uzavretý park s rozlohou cca 1 000 m2. Práve uzavreté parkovisko a veľkorysý zelený súkromný park s chodníkmi, lavičkami a zeleňou sú prvkami, ktoré tento projekt výrazne odlišujú od jeho konkurencie. ,,Tlak na ceny bol obrovský, kupujúci nie sú takí silní ako vo väčších mestách, a preto sme museli tvrdo šetriť. No zároveň sme nechceli urobiť len obyčajnú bytovku. Veľmi sme chceli vybudovať pre obyvateľov krásny park a to sa nám podarilo,“ dodal Juraj Bukna.

Zo 16 bytov je 15 trojizbových a len jeden dvojizbový. Jediný menší dvojizbový byt vznikol pre pasáž, ktorou sa cez stred bytového domu vchádza na dvor a do parku bytového domu. Priestranné a svetlé byty sú rozumne členené na dennú a nočnú časť, pričom takmer každý byt má šatník a špajzu. Novopostavené balkóny všetkých bytov majú zaujímavých 7 m2 a sú bez výnimky orientované do parku.

Obytná plocha 16 bytov bez balkónov a pivníc predstavuje takmer 1 200 m2. Pôvodné zvislé konštrukcie sú z  pálenej 45 cm hrubej keramickej tehly a nové z pórobetónových tvárnic. Vodorovné konštrukcie sú betónové. Bytový dom je zateplený polystyrénom, pričom fasáda je ozvláštnená atraktívnou imitáciou dreveného obkladu. Streche dominuje krytina z falcovaného plechu.

Ceny bytov sa pohybovali do 45 000 eur do 80 000 eur. Byty sa predávali ako tzv. holobyty, najmä z dôvodu, že kupujúci uprednostňujú možnosť lacnejšieho dokončenia bytu vo vlastnej réžii. Veľa zákazníkov si však objednalo dokončenie bytu priamo u investora. Predaj bytov bol naplno spustený v októbri 2014 a v súčasnosti je predaných 12 bytov z celkového počtu 16. Celkový náklad na projekt predstavoval cca 1 050 000 eur.

Pri príprave projektu investori vyvinuli maximálne úsilie o to, aby jeho budúcim obyvateľom neponúkli iba bežné bývanie, ale aj čosi navyše. Hlavným cieľom bolo, aby budúci vlastníci bytov získali príjemný, pokojný a bezpečný domov, v ktorom sa budú cítiť nadovšetko dobre a budú ho mať radi. Tomuto cieľu podriadili všetky rozhodnutia, ktoré museli počas realizácie projektu učiniť.

Stavebné vyhotovenie bytového domu

Základy: železobetónové základy
Obvodové nosné múry: keramická pálená tehla hrúbky 45 cm
Vnútorné deliace priečky: murivo s vápenno-cementovou hladkou omietkou s dvojitým bielym náterom
Fasáda: kontaktný zatepľovací systém, izolácia EPS hrúbky 100 mm a tenkovrstvová omietka v kombinácii so systémom odvetranej fasády s obkladovými doskami a silikónová omietka vo farbe
Okná, balkónové a vstupné dvere: plastové 5-komorové s izolačným dvojsklom v identickej farbe s vonkajšími parapetami
Stropy: železobetónové stropy v kombinácii s keramickým stropmi
Schodisko a spoločné priestory: železobetónové schodisko a chodba s povrchovou úpravou terazzo
Vstupné dvere: bezpečnostné a protipožiarne vstupné dvere do bytov
Sedlová strecha: izolácia z minerálnej vlny, plech v kombinácii s izolačnou fóliovou krytinou
Balkóny: mrazuvzdorná keramická dlažba
Pivnice: rozdelené a uzamykateľné pivničné kobky
Kúrenie a príprava teplej vody: teplo a teplá voda pripravované centrálne a dovádzané do bytového domu prostredníctvom kompaktnej odovzdávacej stanice tepla (KOST)
Vetranie: prirodzené oknami, nástenné ventilátory v kúpeľniach a WC
Elektroinštalácie: svietidlové rozvody, zásuvkové obvody, umelé vetranie v kúpeľniach a WC bez okien, príprava na pripojenie tv a internet, ukončovacie prvky bielej farby

Popis holobytu

 • vstupné bezpečnostné a protipožiarne dvere – plné
 • vnútorné deliace priečky z muriva
 • vnútorné vápenno-cementové omietky
 • vnútorné maľby v bielej farbe
 • plastové okná a balkónové dvere 5-komorové s izolačným dvojsklom v bielej farbe v interiéri a v antracitovej farbe v exteriéri
 • sadrokartónové podhľady s prípravou na inštaláciu svietidiel
 • hladené podlahové potery pripravené na položenie dlažby a laminátovej podlahy
 • vykurovanie zabezpečené radiátormi s termostatickými hlavicami (centrálna príprava tepla a teplej vody odovzdávaná prostredníctvom kompaktnej odovzdávacej stanice (KOST)
 • elektroinštalácia silnoprúdu s vypínačmi a zásuvkami a slaboprúdu pre rozvod elektronického vrátnika, vybudované internetové pripojenie a pripojenie TV
 • rozvody studenej a teplej vody v kúpeľni, WC a kuchyni
 • rozvody kanalizácie
 • ukončenie rozvodov vody a kanalizácie s prípravou na osadenie vane, sprchovacieho kúta a závesného WC
 • finálna príprava rozvodov vody, kanalizácie a elektroinštalácie na osadenie kuchynskej linky
 • mrazuvzdorná dlažba na balkóne

Popis bytu v kompletnom vyhotovení (podľa veľkosti bytu od 5 000 eur do 7 500 vrátane DPH)

 • laminátové parkety (výber z piatich odtieňov) a okrajové lišty v miestnostiach
 • drevené laminátové dvere (výber z troch odtieňov) vrátane obložkovej drevenej zárubne a kovania (výber z troch typov)
 • zariaďovacie predmety JIKA v kúpeľni a WC
 • obklad a dlažba (výber z troch odtieňov) vo WC a kúpeľni
 • farebný náter stien (podľa výberu kupujúceho) vo vybraných miestnostiach

Text: Anna Martausová v spolupráci s Jurajom Buknom
Foto: Bukna Laurinčík, s.r.o.
Zdroj: www.bytovydomturiec.sk