International School of Prague
Galéria(12)

Praha sa môže pochváliť knižnicou 21. storočia

Partneri sekcie:

Perspektiv International School of Prague je najstaršou a najväčšou medzinárodnou školou v Českej republike, ktorú navštevuje deväťsto študentov od troch do devätnástich rokov. Niekdajšia knižnica, ktorá je súčasťou školského areálu v pražských Nebušiciach, už neodpovedala potrebám školy.

Účel, ktorému knižnica kedysi slúžila, sa výrazne zmenil a vyvinul. Nástup digitálnych médií, 3D tlače a virtuálnej či rozšírenej reality tento proces ešte viac umocnil. Architekti zo štúdia Perspektiv navrhli razantnú premenu s cieľom vytvoriť súčasný multifunkčný priestor na stretávanie, interakciu a dialóg s knihou.

International School of Prague
International School of Prague
International School of Prague
International School of Prague
International School of Prague
International School of Prague
International School of Prague
International School of Prague

Hlavná zmena, ktorou knižnica prešla, je prepojenie rôznych typov výučby do jedného multifunkčného priestoru. Inovačné a vzdelávacie centrum zjednocuje knižnicu, študovňu a workshop s integrovaným schodiskom.

„Vďaka blízkemu vzťahu s agilným vedením školy sa nám podarilo realizovať odvážnu a silnú víziu konceptu, tzv. new learning. Cieľom bolo priniesť maximum vizuálnej transparentnosti a navrhnúť vybavenie s dôrazom na rôznorodú ergonómiu detí,“ dopĺňajú architekti  Antal a Stára.

Do projektu boli prizvaní aj špecialisti na tvorbu knižníc z Veľkej Británie, ktorí s architektmi konzultovali požiadavky knihovníctva 21. storočia. Vznikol tak silný tím, vďaka ktorému bol projekt aj napriek nepriaznivým okolnostiam spojených s pandémiu dokončený včas.

Labyrint poznania

Knižnice vďaka digitalizácii prechádzajú v posledných rokoch výraznou transformáciou. Hlavná otvorená časť knižnice tak nefunguje ako tradičná knižnica, ale skôr ako labyrint poznania. Svojím usporiadaním sprevádza návštevníka priestorom a ponúka mu miesto na štúdium alebo stretnutie so spolužiakmi.

Knižničné regály boli navrhnuté s dôrazom na flexibilitu, sú preto vybavené kolieskami a variabilným usporiadaním políc. Dôležitou témou projektu bol akustický a svetelný komfort. Akustické panely v tvare papierových lastovičiek sú doplnené o zväčšenú reprodukciu labyrintu z knihy Vtáčí snem od autora Petra Sísa. Tieto dynamické skulptúry oživujú priestor a dodávajú mu ľahkosť a hravosť.

International School of Prague
International School of Prague | Zdroj: Studio Flusser

Idea-Lab

Teoretickú výučbu dopĺňa školská dielňa budúcnosti tzv. Idea-Lab. Študenti tu môžu využívať 3D tlačiarne, CNC frézy či laserové rezačky. Priestor Idea-Labu je vizuálne prepojený s knižnicou a prirodzene tak vzniká synergia medzi vzdelaním a následnou praxou. Rovnako ako zvyšok inovačného a vzdelávacieho centra, je aj dielňa zariadená s dôrazom na flexibilitu – stoly možno v priestore presúvať, elektrifikáciu tu zaisťujú neobvyklé stropné navijaky.

Otvorený priestor mezanínu s neformálnym prostredím je koncipovaný ako čitáreň alebo miesto stretávania. Architekti si prepožičali inšpiráciu z kancelárskych realizácií a priestor doplnili o odhlučnené „call boxy“. Čitáreň/študovňa ako reprezentant neformálneho prostredia je oživená veľkým priehľadom do priestoru knižnice. Najväčšia miestnosť na prvom podlaží potom nemá jednoznačne dedikovanú funkciu. Tento multifunkčný priestor môže slúžiť ako zasadací, videokonferenčný alebo prednášková miestnosť.

Stimulujúci priestor

Za rafinovaným výsledkom stojí jednoduchá idea – miesto, kde spolu môžu ľudia a knihy navzájom komunikovať. Spojenie, ktoré prebieha medzi čitateľom a knihou, si nezaslúži byť ničím vyrušované. „Pri návrhu sme sa sústredili na vytvorenie príjemnej, upokojujúcej atmosféry, ktorá ponúka optimálne podmienky na tento dialóg,“ dodávajú architekti.

International School of Prague
International School of Prague | Zdroj: Studio Flusser

Priestoru, ktorý má stimulovať, dominujú tlmené farby a prírodné materiály. Odtiene bielej a sivej sa prepisujú vďaka vinylovej podlahe alebo recyklovaným kobercom od firmy Interface. Prírodné materiály tu zastupuje dubová dyha, ktorá tvorí obklad pobytového schodiska a akustických lamiel na stenách. Svetlé farby akcentuje pestrý sedací nábytok.

Inovačné a Vzdelávacie Centrum International School Of Prague
Miesto: Praha 6
Investor: International School of Prague
Architekt: Studio Perspektiv
Autor: Martin Stára, Ján Antal
Projekční tím: Tereza Houdková, Markéta Michálková, Barbora Babocká, Monika Škardová, Yana Stepankova
Projekt: 2020
Dokončenie realizácie: 2020
Zastavaná plocha: 860 m²
Úžitková plocha: 786 m²
Jolana Říhová