Allianz Arena posunula technologický vrchol
Galéria(7)

Allianz Arena posunula technologický vrchol

Mníchovský futbalový štadión s názvom Allianz Arena už dnes nemeckí odborníci hodnotia ako extratriedu. Projekt vyšiel z dielne švajčiarskych architektov Jacquesa Herzoga a Pierra de Meurona – nositeľov Pritzkerovej ceny, ktorí sa stali víťazmi medzinárodnej architektonickej súťaže. Ich myšlienka vytvoriť štadión s hladkým obalom, pozostávajúcim z membránových kosoštvorcových prvkov, sa stala skutočnosťou.



Unikátna konštrukcia

Tak ako mníchovský olympijský štadión v čase svojho vzniku predstavoval nadpriemerný dizajnérsky a konštrukčný počin s použitím invenčných konštrukčných princípov, tak aj švajčiarsky tím Herzog a de Meuron sa príkladne zhostil ponúknutej príležitosti naprojektovať novodobý štadión, a tak znovu vysoko posunúť latku v špecifickej kategórii športových stavieb – štadiónov. Nová aréna opäť predstavuje vrchol v použití nových technológií a konštrukčných princípov.

Výnimočnosť Allianz Areny spočíva v jej konštrukčnom riešení obvodového plášťa. Vychádzajúc z požiadaviek architektov, bola to neľahká úloha – vytvoriť taký obvodový plášť, ktorý by prekryl konštrukciu a vytváral iluzórny dojem plávajúcej strechy. Súčasnosť potvrdila, že pôvodnú myšlienku sa podarilo zrealizovať.

Celkovo je objekt rozdelený na osem dilatačných častí, štyri pozdĺžne a štyri rohové sekcie. Konštrukčný systém tvoria tri základné nosné systémy: železobetónová spodná nosná konštrukcia, na ktorú je pripevnený nosný systém strechy, a strešný plášť s plochou 30-tisíc m2 nesie 96 oceľových parabolicky prehnutých priestorových nosníkov.

Každý má hmotnosť asi 100 ton a dĺžku 70 metrov. Tie sú prichytené na oceľové články s hmotnosťou 15 ton, ktoré sú namáhané vertikálnym ťahom a tlakom.

Nosnú strešnú konštrukciu budovalo tridsať špeciálne školených ľudí – prevažne horolezcov, ktorí pracovali v päťdesiatmetrovej výške. Najväčšie riziko z hľadiska bezpečnosti práce však nepredstavovala výška a náročnosť montážnych prác, ale počasie. Problémový bol najmä nárazový vietor, ktorý pravidelne dosahoval rýchlosť nad 100 km/hod. Jednotlivé články strešnej nosnej konštrukcie sa osádzali na svoje miesta s milimetrovou presnosťou. Oceľová konštrukcia je natretá bielou farbou, ktorej požiarna odolnosť je F30 (t. j. 30 minút).

Jednotlivé kosoštvorcové membránové prvky tvoriace fasádu i samotnú strechu sú z ETFE (etylén tetrafluóretylén) fólie, ktorá je stopercentne recyklovateľná, znesie vysokú záťaž, prepúšťa svetlo, má samočistiacu schopnosť a je odolná proti požiaru.

Celková spotreba ETFA materiálu bola veľmi nízka, lebo napríklad na plochu 500 m2 pri dvojplášťovom ETFA vankúši sa spotrebuje len približne 0,15 m3 materiálu. Jednotlivé vankúše s hrúbkou membrány 0,2 mm chránia návštevníkov na tribúnach proti poveternostným vplyvom.

Vo vykurovaných priestoroch, napríklad vo VIP zónach či kanceláriách, sa v celej výške poschodia nachádza termické delenie izolačným zasklením prebiehajúcim spoza kosoštvorcových vankúšov. Vzniknutý medzipriestor je prístupný a prevetrávaný tak ako pri klasickej dvojplášťovej fasáde.

Fasáda aj so strešnou časťou sa skladá z 2 874 kosoštvorcových vankúšov, ktoré sú sčasti transparentné a sčasti biele.

Jednotlivé vankúše sa dostávali na svoje miesto určenia v presne označených kontajneroch, lebo každá jednotlivá fólia mala presný rozmer a konkrétne miesto osadenia. Samotní pracovníci to prirovnávali k hre puzzle, ktorá je v tomto prípade určená pre tisíce štvorcových metrov plochy fasádneho plášťa.

Priemerné rozmery EFTA vankúšov sú po diagonále 4 až 15 m, dĺžka hrany je asi 8 m. Použitím membránovej plochy s rozlohou 64 000 m2 sa táto stavba stala v Nemecku najväčšou stavbou s použitím EFTA fólie.

Farebná šou

Neprehliadnuteľnou atrakciou je aj nasvietenie celého objektu. Nasvietených je takmer polovica z celkového počtu 2 874 membránových kosoštvorcových vankúšov. Určité kosoštvorce majú zabudované tzv. vaničky, pričom každá z nich obsahuje trojicu svetelných trubíc svietiacich na bielo, červeno a modro. Celkovo sa použilo 25 344 lámp, každá svetelná trubica má 58 wattov a ich životnosť sa odhaduje na 8-tisíc hodín. Po zapnutí celého osvetlenia je spotreba 506 kW/h. Zásobovanie elektrickej energie pre celý štadión zabezpečuje päť transformátorov.

Vhodným využitím hry svetelnej farebnosti možno meniť celkový výzor stavby. V jeden okamih môže byť futbalový štadión celý červený, v priebehu dvoch minút modrý, biely, ba dokonca bielo-červený, červeno-modrý, biely s červenými pásmi či modrými kosoštvorcami. Variácií je veľké množstvo. Dvojminútový interval menenia farebnosti nie je náhodný. Vznikol v závislosti od bezpečnosti premávky na neďalekej diaľnici A9.

Jednoducho futbalové mužstvo, ktoré na štadióne práve hrá svoj zápas, môže sa prezentovať svojimi farbami družstva i navonok. Meniacim sa nasvietením fasády sa dá naplno vychutnať magická poézia Allianz Areny a tým zvýšiť emocionálny zážitok z návštevy objektu.

K väčšej atraktívnosti jednotlivých športových podujatí prispieva i osvetlenosť hracej plochy, ktorá spĺňa pod­mienky FIFA pre majstrovstvá sveta vo futbale a dosahuje hodnotu viac ako 1 000 luxov, pričom v smere hlavnej kamery až 1 500 luxov. Návštevníkov určite upútajú i dve veľkorozmerné obrazovky premietajúce odohrávajúci zápas, ktoré sú umiestnené na severnej a južnej strane štadióna.

Zelená je tráva

Nezabúdalo sa ani na samotný trávnik futbalového dejiska. Šesť rokov trval vývoj zloženia špeciálnej trávovej zmesi, ktorá je skombinovaná z troch druhov tráv. Podľa odborníkov tento tzv. power-trávnik odolá záťaži a lopta sa po ňom ľahko kĺže. Transparentnosť a translucentnosť strešnej časti obvodového plášťa (svetelná priepustnosť je 400 až 600 nm) vytvára vhodné podmienky na rast trávnika, k čomu prispieva aj prirodzené prevetrávanie cez jednotlivé časti fasády, ako i cez spodnú líniu druhého prstenca.

Power-trávnik nízkeho vzrastu s rozlohou 8-tisíc m2 vypestovali na plochách pri nemeckom Augsburgu. Do Allianz Areny ho dodali v kobercoch s rozmermi 2,20 m × 15 m a so špecifickou hrúbkou 35 mm a kládli ho na špeciálne pripravený terén.

Základom bola ujazdená a samotnou stavbou zničená vrchná časť terénu. Na ňu sa položilo takmer 4,5-tisíc m3 štrkového podsypu v hrúbke 300 až 700 mm a naň sa uložili drenážne rúrky s priemerom 100 mm v odstupe 4 až 6 m. Ich celková dĺžka dosahovala 2 km a vyústili do dvoch odvodňovacích kanálov umiestených v severnej a južnej časti areálu. Nakoniec sa položilo 100 mm drenážnej pieskovej vrstvy, na ktorú sa uložil rúrkový vykurovací systém v odstupe 300 mm v hrúbke približne 30 mm. Opätovným pokrytím pieskovou drenážnou vrstvou v hrúbke 100 mm sa podložie vhodne pripravilo pod trávnikový koberec.

Komfort pre diváka

Po obvode ihriska sa nachádzajú tribúny, ktoré sú rozdelené do troch horizontálnych prstencov. Spodný prstenec má kapacitu 20 000 miest na sedenie, stredný 24 000 a vrchný 22 000 miest na sedenie. Najvrchnejší rad sedadiel je umiestnený vo výške 39 m nad úrovňou ihriska. V konečnom spomínanom počte miest je zahrnutých i 2 200 miest pre biznis triedu a 106 VIP lóží s 1 374 miestami. VIP lóže sú situované nad hracou plochou a výhľad je zabezpečený panoramatickým zasklením. Lóže sú určené na prenájom jednotlivým záujemcom, pričom ich cena sa pohybuje od 90 000 do 225 000 eur za rok. Najväčšiu, tzv. kráľovskú lóžu vlastní spoločnosť Allianz a vznikla spojením pôvodných štyroch lóží. Len kvôli zaujímavosti: všetky lóže sú už dávno prenajaté.

Na sedenie pre futbalových fanúšikov sa použili ergonomické sklápacie plastové sedadlá sivej farby, poskytujúce komfortné sedenie. V priestoroch severného a južného zakrivenia možno sedenie zameniť na státie. Vhodná viditeľnosť sa dosiahla tak, že jednotlivé prstence majú rozdielne stúpanie, spodný prstenec má uhol stúpania 24°, stredný 30° a vrchný 34°.

Aréna poskytuje aj dvesto miest určených pre imobilných návštevníkov, pričom v ich tesnej blízkosti sa pamätalo na miesta pre sprevádzajúcu osobu. Aj preto získal štadión začiatkom roka odmenu za to, že je bezbariérový.

Štadión ponúka návštevníkom dve obrovské reštaurácie, každá má kapacitu 1 500 miest, reštauráciu a la carte s asi 400 miestami a 28 kioskov s občerstvením.

Ďalej sú tu priestory vyhradené na kancelárske účely, konferencie, veľkorysé plochy pre médiá, pressclub, zážitkový svet, tri detské škôlky-kútiky, ako aj obchody so suvenírmi.

Názov stavby:  Allianz Arena
Miesto: Mníchov, časť Froettmaning, diaľnica A9, Nemecko
Realizácia: október 2002 – apríl 2005
Funkcia: futbalový štadión
Stavebník: hlavnými stavebníkmi sú FC Bayern München AG a TSV München von 1860 GmbH und Co Kg aA
Investor: Allianz Arena München Stadion GmbH
Architekti:     Jacques Herzog a Pierre de Meuron
Generálny projektant:    HVB Immobilien AG
Statika:    Arup GmbH,     IB Haringer, Ingenieurplanung Leichtbau GmbH, Kling Consult, Sailer Stefan und Partner GmbH, Walter Mory Maier, Bauingenieure
Fasáda: R+R Fuchs Beratende Ingenieure
Kapacita: 66 000 miest
Rozmery: 258 × 227 × 50 m
Obvod: 840 m
Zastavaná plocha: 37 600 m2
Celková podl. plocha: 171 000 m2
Parkovacie miesta: 11 000 pre osobné automobily, 350 pre autobusy

Dejiská MS vo futbale v roku 2006
Berlín (76 000 miest),
Allianz Arena v Mníchove (66 000 miest),
Westfalen – Dortmund (66 000 miest),
Gottlieb-Daimlerstadion v Stuttgarte (60 000 miest), Arena auf Schalke v Gelsenkirchene (52 000 miest), AOL Arena v Hamburgu (50 000 miest),
FritzWalterstadion v Kaiserlauterne (48 000 miest), Waldstadion vo Frankfurte (48 500 miest),
Rhein-Energiestadion v Kolíne (46 134 miest),
Frankestadion v Norimbergu (45 000 miest),
AWD Arene v Hannoveri (45 000 miest),
Zentralstadion v Lipsku (44 000 miest).

Ing. arch. Danica Končeková, PhD.
Foto: autorka, www.allianzarena.de, Detail 12/02

Ing. arch. Danica Končeková, PhD – narodená v roku 1971. Fakultu architektúry STU v Bratislave absolvovala v roku 1995 – odbor architektúra, v súčasnosti je zamestnaná na FA STU – Ústav I.