image 81385 25 v2
Galéria(11)

Nové študentské centrum Ryersonovej univerzity

Partneri sekcie:

S novým študentským centrom na rušnej Yonge street v Toronte vzniklo zázemie celého univerzitného kampusu. Ryersonovu univerzitu navštevuje 38 000 študentov, známe sú predovšetkým jej inžinierske a obchodné študijné odbory.

1NP 200902 NY N166
1PP 200902 NY N175
200902 NY N109 publication
200902 NY N113 publication
200902 NY N124 publication
200902 NY N127 publication
200902 NY N143 publication
3NP 200902 NY N168

Študentské centrum vyprojektoval nórsky ateliér Snøhetta, na realizáciu dozeral kanadský tím Zei­dler Partnership Architects. Novostavbu dokončili minulý rok a hneď sa stala novou ikonou a symbolom univerzity.

V uličnej zástavbe sa študentské centrum vyníma ako kryštál

Antika v Toronte

Od jesenného semestra tohto školského roku budovu študenti naplno využívajú. Keďže je premostením spojená s existujúcou knižnicou, funguje ako rozsiahla študovňa od skorých ranných hodín až do jednej hodiny po polnoci. Architekti sa inšpirovali antickými priestormi stoy a agory. Rovnako ako v starom Grécku, aj uprostred Toronta nájdu všetci vzdelania a poznania chtiví miesto, kde sa môžu podeliť o svoje myšlienky, názory, či priestor na tiché samoštúdium. V modernej digitálnej ére, ktorá individualizuje jednotlivcov, architekti vytvorili na spolu ôsmich podlažiach skvelé podmienky, ktoré podnecujú stretávanie, komunikáciu a interakciu.

Vstupná hala je priestranná a vzdušná.

  Vstupná hala je priestranná a vzdušná.

Kryštál na Yonge street

Študentské centrum je ľahko identifikovateľné už z ulice. Stojí uprostred známej nákupnej ulice a je neprehliadnuteľné. Ako vzácny čistý kryštál sa vyníma z rôznorodej zástavby, z mäteže obchodov, reštaurácií a bistier. Fasáda budovy je zložená z tabúľ skla, ktoré viac či menej zakrýva biela digitálna potlač. Čiastočne tak centrum reflektuje na sebe okolité budovy a čiastočne odkrýva svoj vnútorný svet a pozýva zvedavcov na návštevu. Architekti úmyselne využili dvojznačnosť skla. Na jednej strane vyzerá krehko a transparentne, na druhej strane pôsobí masívne a kompaktne. Digitálna potlač funguje aj ako zábrana proti nadmernému prehrievaniu budovy a zvnútra ponúka výhľady na panorámu mesta akoby cez štandardné okná, ale bez štandardného rámu.

„Pláž” je príjemným miestom na relax aj samoštúdium.

  „Pláž” je príjemným miestom na relax aj samoštúdium.

Štúdium v lese, relax na pláži

Vstupné plató pred budovou ozdobili architekti mohutnou markízou. Je obložená plechovým ručne ohýbaným obkladom s výraznou farebnosťou. Každého pasanta núti zdvihnúť hlavu a pokochať sa skulpturálnou fasádou, ktorá sa v materiálovej jednote šíri ako podhľad až do vstupného loby študentského centra. Samotný vstup architekti mierne zdvihli nad terén. Vytvorili veľký chránený nástupný priestor, ktorý tiež ponúka možnosti na neformálne posedenie, dokonca na malé „happeningy“. Vstupná hala je rozčlenená do niekoľkých výškových úrovní, pospájaných navzájom schodiskami. Študenti aj návštevníci tu nájdu informačné centrum, kaviareň a opäť neformálny spoločenský priestor, ktorý sa už intenzívne využíva na rôzne prednášky, koncerty či tanečné predstavenia. Nasledujúce podlažia majú rôzne názvy: Alej, Záhrada, Slnko, Pláž, Les. Symbolizujú rôzne tematicky stvárnené priestory – od úplne otvorených až po uzatvorené tiché malé študovne. Napríklad Pláž na šiestom poschodí ponúka fantastický a inšpiratívny výhľad na mesto.

V „lese” sú komorné študovne aj otvorené zákutia so sedením.

  V „lese” sú komorné študovne aj otvorené zákutia so sedením.

Architekti akoby Pláž rozliali do rôznych úrovní s variabilnými nábytkovými solitérmi. Študenti tu majú úžasné podmienky na relax medzi jednotlivými prednáškami či seminármi. Podobný priestor obohatený o rozlievajúce sa denné svetlo, ktoré prúdi aj zhora, je na ôsmom poschodí. Volá sa Obloha – Sky. Pri veľkých stoloch sa dá tvoriť, debatovať či zjesť rýchle občerstvenie. Opakom týchto otvorených priestorov je napríklad siedme poschodie, Les – Forest, s pokojnou atmosférou a priestorom rozdeleným na menšie viac či menej uzatvorené celky, kde sa dá zahĺbiť bez rušenia do individuálneho štúdia. Relatívne rôznorodé priestory architekti pospájali jasnými farebne odlíšenými komunikačnými trasami, chodbami, schodiskami aj výťahmi. Orientácia v budove je teda jednoduchá, návštevník sa v nej nestratí. Jediné, čo hrozí, je, že sa študentom či len záujemcom o štúdium nebude chcieť z centra odísť, ale to je vlastne zmyslom tejto stavby.

Priečny rez objektom

  Priečny rez objektom

Ateliér Snøhetta netreba zvlášť predstavovať, s navrhovaním rôznych kultúrnych či vzdelávacích projektov majú bohaté skúsenosti. Na medzinárodnú úroveň ich doslova vystrelil návrh knižnice v Alexandrii v Egypte, na ktorú ešte ako mladý ateliér v roku 1989 vyhrali súťaž. Na študentskom centre v Toronte spolupracovali s Zeidler Partnership Architects. Tento skúsený kanadský ateliér, ktorý získal viac ako 140 rôznych národných cien za architektúru, patrí medzi najdlhšie fungujúce v Severnej Amerike.

Pôdorys 1. nadzemného podlažia

  Pôdorys 1. nadzemného podlažia

Študentské centrum Ryersonovej univerzity

Miesto: Toronto, Kanada
Projektový tím: Snøhetta: Craig Dykers, Michael Cotton, Michael Loverich, Jon Kontuly, Anne-Rachel Schiffmann, Carrie Tsang, Samuel Brissette, Misako Murata, Elaine Molinar, Fred Holt

Zeidler Partnership Architects: Vaidila Banelis, Mike Smith, Dennis Rijkhoff, Mitsuru Delisle
Generálny dodávateľ: EllisDon

konzultanti
Konštrukcie: Halcrow Yolles
Stavba: RV Anderson Ltd.
TZB: Crossey Engineering Ltd.
Krajinný architekt: Ferris Associates
Svetlo: Consullux Lighting Consultants
Akustika: Aercoustics Engineering Ltd.
Audiovizuálne riešenie: Novita Techne
Náklady: Marshall & Murray Inc.
Normy: LRI Engineering Inc.
Hardvér: Upper Canada Hardware Inc.
LEED: CEL Gruen
Popisy a orientačná grafika: Entro
FF+E: RCG | MHPM

Text: Mária Nováková, Foto a dokumentácia: Snøhetta

Článok bol uverejnený v časopise ASB.