Vizualizácia novej budovy Snežienky na Železnej Studničke.
Galéria(8)

Snežienku na Železnej studničke zbúrajú. Na jej mieste vyrastie drevostavba

Partneri sekcie:

Chátrala od 90. rokov a bola v dezolátnom stave. Z kedysi obľúbenej reštaurácie Snežienka dnes zostal len betónový skelet a zdevastované je aj jej okolie. Teraz sa to však má zmeniť.

Budovu Snežienky na Železnej studničke v bratislavskom Novom Meste zbúrajú za takmer 200-tisíc eur. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), v ktorom mestská časť hľadá zhotoviteľa.

„Predmetom zákazky sú búracie práce – odstránenie stavby Snežienka, areál stanice lanovej dráhy – Železná studnička,“ uvádza sa v oznámení. Predpokladaná hodnota zákazky je 191 165 eur bez DPH a termín na predkladanie ponúk je do 16. apríla.

Takto vyzerá chátrajúca budova Snežienky dnes.
Vizualizácia novej budovy Snežienky na Železnej Studničke.
Nová budova snežienky ako drevostavba.
Na poschodí budú môcť nájsť návštevníci galériu, študovňu a detskú herňu.
Vizualizácia novej promenády.
Pribudne aj možnosť člnkovania či zážitkový rybolov.
Návštevníci budú môcť pozorovať rastliny a živočíchy v mokraďových častiach jazier vďaka lávkoam a premosteniam.

Narušená konštrukcia budovy

„Budova Snežienky je v dezolátnom stave, chýbajú kompletne výplne otvorov, sú zdevastované murované konštrukcie nosné aj nenosné, sú silne narušené železobetónové konštrukcie, obnažená skorodovaná nosná výstuž, skorodované prvky oceľových stĺpov a väzníkov,“ uvádza obstarávateľ s tým, že búracie práce neovplyvnia prevádzku lanovej dráhy.

„Prevádzka lanovej dráhy nebude obmedzená, nebudú poškodené objekty na dolnej stanici lanovej dráhy a bude možný bezpečný pohyb návštevníkov lesoparku v okolí predmetných objektov,“ uvádza sa v oznámení.

V rámci odstránenia stavby je požiadavka recyklácie betónového odpadu podľa projektovej dokumentácie.

„Pri odstraňovaní stavby je potrebné rátať so skutočnosťou, že stavba sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti – Malé Karpaty s druhým stupňom ochrany a zasahuje do ochranného pásma kultúrnych pamiatok Hornej Mlynskej doline v Bratislave, pričom v blízkosti objektu sa nachádza Územie európskeho významu – Vydrica,“ upozorňuje obstarávateľ.

Takto vyzerá chátrajúca budova Snežienky dnes.
Takto vyzerá chátrajúca budova Snežienky dnes. | Zdroj: banm.sk

Nová tvár Snežienky

Budova chátra už od 90. rokov minulého storočia. Z kedysi obľúbenej reštaurácie dnes zostal len betónový skelet a zdevastované je aj jej okolie. Bratislavská mestská časť Nové Mesto v roku 2019 vyhlásila architektonickú súťaž na novú podobu Snežienky, ktorá má oživiť túto rekreačnú lokalitu. Podmienkou bolo, aby stavba nebola väčšia ako bývalá Snežienka a povolili maximálne dve podlažia.

Nové Mesto minulý rok predstavilo víťazný návrh architektov Martina Smereka, Petra Kuklicu a Juraja Hubinského. „Na prízemí víťazného návrhu sa nachádza reštaurácia, infocentrum s viacúčelovou sálou a požičovňa bicyklov, so servisom pre cyklistov, ktorí jazdia v priľahlom bike-areáli alebo len prechádzajú okolo. Na poschodí budú môcť nájsť návštevníci galériu, študovňu a detskú herňu,“ informovala mestská časť.

Súťažný návrh takisto počíta aj so zachytávaním dažďovej vody a jej následným využívaním na splachovanie toaliet a zavlažovanie zelene. Členovia poroty vyzdvihli riešenie nového objektu ako drevostavby, čo pomôže eliminovať prípadné negatívne vplyvy výstavby Snežienky na prírodné prostredie. Porota vybrala víťaza z trinástich odovzdaných návrhov.

Nová budova snežienky ako drevostavba.
Nová budova snežienky ako drevostavba. | Zdroj: banm.sk

Premena na komunitnú zónu

Svojho víťaza pozná aj súťaž na premenu predĺženia promenády v bratislavskom lesoparku od Snežienky až po bývalé Ferdinandové kúpele. Železná studnička sa tak definitívne zmení na komunitnú zónu. Súťaž vyhlásili koncom roka 2019.

Podľa odbornej poroty najlepší a najvhodnejší návrh predložili What architects v spolupráci s 3:0 Landschaft Architektur + Prokos. Revitalizácia má príniesť nové verejné osvetlenie na hlavnej ceste aj predĺženie osvetlenia trasy. Taktiež rekonštrukciu zastávok MHD, úpravu okolia rybníkov, a to prostredníctvom lávok a chodníkov. Pribudnúť by mali aj nové altánky a miesta na grilovanie.

Ako informoval Metropolitný inštitút Bratislavy, zásah musí byť adekvátny unikátnej prírodnej scenérii. Pribudne aj možnosť člnkovania, zážitkový rybolov či edukatívne trávenie času v priestoroch pre rodiny s deťmi. Návštevníci budú môcť pozorovať rastliny a živočíchy v mokraďových častiach jazier vďaka lávkam a premosteniam.

Miesto však malo mať pôvodne iné využitie. V roku 2006 ruiny chátrajúcej Snežienky prenajali vtedajší nomestskí poslanci spoločnosti Snowdrop na 99 rokov. Firma na jej mieste chcela vybudovať hotel. Projekt zastavil terajší starosta Nového Mesta Rudolf Kusý po nástupe do funkcie. Mestská časť od zmluvy odstúpila, keď nájomca prestal platiť.

Návštevníci budú môcť pozorovať rastliny a živočíchy v mokraďových častiach jazier vďaka lávkoam a premosteniam.
Návštevníci budú môcť pozorovať rastliny a živočíchy v mokraďových častiach jazier vďaka lávkoam a premosteniam. | Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
SITA, Soňa Búranová