Michal Pulman a Martina Pulmanová
Galéria(9)

NOØ architekti: Rekonštrukcie interiérov a domov nám otvárajú nové možnosti, ako prepojiť nové so starým

Partneri sekcie:

Martina a Michal Pulmanovci založili ateliér NOØ architekti v roku 2015. Vznikol ako reakcia na ich spoločné záujmy po ukončení štúdia popri zamestnaní v rôznych ateliéroch.

Ako aj iní začínali drobnými rekonštrukciami interiérov pre kamarátov a známych. Neskôr, ako sa interiéry „zabývali“ a navštívilo ich viac kamarátov tých kamarátov, nastal proces JPP (jedna pani povedala) a projekty začali prirodzene pribúdať. Väčšinu tvorili, a stále aj tvoria, malé zadania, časom pribudlo aj zopár rodinných domov, remeselných rekonštrukcií či rôzne inštalácie.

Zahraničný backround

Obaja v začiatkoch pracovali vo viedenských štúdiách, Michal v Tran_city a Nonconform, kde sa špecializoval na tému nájomného bývania, Martina v Daneshgar architects. Medzinárodné súťaže, veľký tím, exotické destinácie, miestami aj extravagantná architektúra ich veľa naučili. Po večeroch „zmenili mierku“ a pracovali na malých súťažiach či vlastných projektoch.

Vizualizácia: Horáreň 02, Špania Dolina. Autori: Michal Pulman a Petra Horváthová.
Vizualizácia: Horáreň 02, Špania Dolina. Autori: Michal Pulman a Petra Horváthová. | Zdroj: Petra Horváthová

Čas plynul a z ich ateliéru sa stala rodina, členovia pribúdali a, ako to už býva, času na prácu ubúdalo. Bolo treba posunúť sa ďalej. Viedeň bola pre dvojicu stále lákavá a umiestnila sa na prvej priečke v hodnotení miest na život. Odchod nebol vôbec jednoduchý, ale po zvážení priorít, osobných aj pracovných, sa dvojica rozhodla pre návrat do Bratislavy. Chceli zostať s komunitou a skúsiť pracovať pre mesto, v ktorom chcú žiť.

„Sny o vlastnom veľkom ateliéri sme nemali a staviť rodinný rozpočet na jednu kartu by bol pre nás veľký risk. No záujem okolia o návrhy, pomoc či konzultácie ostal, a tak postupne tvoríme to, čo nás teší,“ hovorí Michal.

Výber z tvorby

  1. malý byt Palárikova
  2. Dom na námestí/U kostolníka
  3. Interiér FSR
  4. Interiér Šulekova
  5. Horáreň 02
  6. Zraková pyramída
  7. Radnica

Široké pole pôsobnosti

V tvorbe sa NOØ architekti venujú najmä téme bývania. Prostredníctvom priestoru sa snažia pozdvihnúť život nad dizajn. Fascinuje ich tvorenie a nadväzovanie na už existujúce štruktúry a historické vrstvy. Vo veľkej miere sa venujú rekonštrukciám interiérov a domov.

„Tie nám otvárajú nové možnosti, ako prepojiť nové so starým a využiť potenciál stavby. Baví nás spolupráca s remeselníkmi, ktorí nadväzujú na tradičné zručnosti majstrov z minulosti,“ vysvetľuje Martina.

Ich pracovné pôsobenie sa sčasti presunulo aj na spoluprácu so samosprávami, ako napríklad tvorba pre hlavné mesto. Michal pracuje v sekcii nájomného bývania, Martina v Metropolitnom inštitúte Bratislavy v sekcii tvorby mestských priestorov. V súčasnosti je na materskej dovolenke.

Interiér FSR, Bratislava. Autori: Martina Pulmanová a Michal Pulman.
Interiér bytu Šulekova, Bratislava. Autorka: Martina Pulmanová.
Dom na námestí/U kostolníka, Špania Dolina. Martina Pulmanová, Michal Pulman. Vizualizácia: Máté Asbóth 
Vizualizácia: Horáreň 02, Špania Dolina. Autori: Michal Pulman a Petra Horváthová.
Zraková pyramída, Súľov Hradná. Návrh: Juraj Gábor. Autor: Michal Pulman. Foto: Patrik Václavík, Stanica Žilina-Záriečie
Martina Pulmanová a Michal Pulman 
Michal Pulman a Martina Pulmanová
Michal Pulman a Martina Pulmanová

NOØ architekti

Rok vzniku: 2015
Zakladajúci členovia: Martina Pulmanová, Michal Pulman
Architekti, ktorí ich inšpirujú: toito architekti, JRKVC, GutGut
Architekti, ktorí ich ovplyvňujú: Point Supreme, fala atelier, OFFICE KGDVS, AJDVIV

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti