Študentský domov Resa San Mamés zosobňujú živé farby a industriálny interiér

Internáty v slovenskom ponímaní sú často pálčivou témou. Španielsky ateliér však pristúpil k tomuto zadaniu ako k príležitosti vytvoriť priestor na stretávanie sa pre komunitu mladých ľudí. A čo lepšie zosobní živelnosť študentského života, keď nie industriálny interiér hrajúci farbami?

Zadaním španielskeho ateliéru Masquespacio bol projekt študentského domova Univerzitných ubytovní Resa San Mamés. Stojí neďaleko autobusového terminálu Termibus v španielskom meste Bilbao. Predchádzala mu objednávka z materskej spoločnosti Greystar Group – Resa, ktorá sa špecializuje na študentské ubytovanie.

Zadaním bolo vytvoriť vizuálnu identitu budúcich objektov na prechodné bývanie, ktoré mali získať jednotný dizajn nových stavebných prírastkov. Po vytvorení tohto dizajnového manuálu zverila Resa architektom návrh interiéru druhého prírastku do ich portfólia.

Industriálny interiér v kombinácii so živými farbami je zhmotnením ducha študentského života.
Svieže pastelové farby lahodia oku.
Charakter priestorov podporuje stretávanie sa.
Priestory vyhradené na kreativitu.
Modrá farba zlepšuje sústredenie.
Pôdorys podlažia.

Priestor pre komunitu

Christophe Penasse, spoluzakladateľ ateliéru, priblížil navrhovací proces: „Počas vývojovej fázy vizuálnej identity a značky sme hľadali spôsob, ako zachytiť esenciu rezidencií Resa. Počas pátrania po odpovedi na túto otázku vysvitlo, že je dôležité rozšíriť možnosti a priestor pre študentov, kde môžu zdieľať zážitky v rámci komunity.“

Preto bola vytvorená vzdušná a priechodná dispozícia, v rámci ktorej sú prepojené rozličné zóny. Pri polosúkromných zónach, ako sú študovne, sú umiestnené posuvné zasklené steny, ktoré sa dajú v prípade potreby zavrieť a odizolovať miestnosť od okolitých vzruchov bez toho, aby sa tak zamedzilo narušeniu prevádzky v ostatných zónach.

Charakter priestorov podporuje stretávanie sa.
Charakter priestorov podporuje stretávanie sa. | Zdroj: Masquespacio

Priznané steny, dlážky aj rúry

Projekt od začiatku hľadal kreatívne riešenia s čo najnižšími nákladmi, keďže rozpočet bol obmedzený. Dizajn teda reflektuje túto požiadavku. Architekti sa preto zúčastňovali už na prípravných prácach na budove. V rámci výberu povrchov bolo prijaté rozhodnutie obmedziť množstvo použitých materiálov.

Steny sú pravdivo tehlové, na podlahách ostal priznaný betón. Vzdušnosť priestoru bola podčiarknutá priznaním rozvodov technického zabezpečenia budovy pod stropom. Týmto spôsobom sa získalo podkladové „plátno“ na aplikáciu farieb – moderný a industriálny výraz s farebne rozohranými plochami a mobiliárom.

Priestory vyhradené na kreativitu.
Priestory vyhradené na kreativitu. | Zdroj: Masquespacio

Farebné bloky

„Použitím techniky farebných blokov sme získali silný vizuálny pocit z priestoru a súčasne sme tak mohli vytvoriť zreteľné rozlíšenie jednotlivých zón open spacu,“ dodáva kreatívna riaditeľka ateliéru Ana Milena Hernández. V podobnom duchu riešili aj terasu – farebné bloky sa použili na stenách, podlahách aj na nábytku, aby sa docielil podobný vizuálny efekt ako v interiéri.

Svieže pastelové farby lahodia oku.
Svieže pastelové farby lahodia oku. | Zdroj: Masquespacio

ŠTUDENTSKÝ DOMOV RESA SAN MAMÉS

Miesto: Bilbao, Španielsko
Architekti: Masquespacio – Ana Milena Hernández, Christophe Penasse
Investor: Greystar Group – Resa, University Residence Resa San Mamés
Úžitková plocha: 1 850 m2
Realizácia: 2020

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 03/2021.