MRAKODRAP 1200 BAY STREET

Ako bude vyzerať najvyšší mrakodrap v Kanade

Partneri sekcie:

Rešpektovaná švajčiarska kancelária Herzog & de Meuron zverejnila začiatkom júna prvé vizualizácie supertenkého mrakodrapu v Toronte. Bude mať 324 m, a ak bude zrealizovaný, bude najvyšším mrakodrapom v Kanade. Presiahne tak aj mrakodrap One od kancelárie Foster + Partners, ktorý je už vo výstavbe a bude mať 306 m.

Herzog & de Meuron navrhli 87-poschodový mrakodrap v spolupráci s miestnym architektonickým štúdiom Quadrangle. Volá sa 1200 Bay Street a bude situovaný do štvrti Yorkville na miesto, kde sa križujú mestské tepny Bay Street a Bloor Street. Podľa architektonického a dizajnérskeho magazínu Dezeen bude mať mrakodrap konštrukčný pomer 3 : 1, čo znamená, že jeho dĺžka je približne trojnásobkom jeho šírky.

Výška a štíhle proporcie teda napovedajú, že pôjde o supertenký mrakodrap. Vizualizácie naznačujú, že štíhly dizajn je zložený z drevených obkladov a vonkajšej vrstvy skla s otvoreným spojom. Jednotlivé bytové a kancelárske miestnosti by mali okná so sklami od podlahy po strop a žalúzie by boli regulované podľa denného svetla a tepla.

MRAKODRAP 1200 BAY STREET
Zdroj: Herzog & de Meuron

Od jednoizbových bytov po penthousy

Štrukturálne jadro mrakodrapu by malo byť umiestnené na západnej fasáde, aby sa maximalizovala podlahová plocha. Toto situovanie by zároveň poskytlo súkromie vo vzťahu k objektom susediacim zo západu. Investorom projektu veže s polyfunkčným využitím sú holandské správcovské spoločnosti Kroonenberg Groep a ProWinko, ktoré tak chcú nahradiť bývalú 16-poschodovú budovu zo 60. rokov minulého storočia, v ktorej boli obchodné a kancelárske priestory.

Na prvých 16 poschodiach mrakodrapu 1200 Bay Street budú obchody a kancelárie, pričom by ich ukončovalo poschodie so súkromnými priestormi zamestnancov jednotlivých spoločností. Na zvyšných 64 poschodiach je navrhnutých 332 bytov – od jednoizbových až po viacpodlažné penthousy. Na troch najvyšších poschodiach by sa mala nachádzať reštaurácia, ako aj rozľahlá spoločenská sála, ktorá by mala mať výšku spomenutých troch podlaží.

MRAKODRAP 1200 BAY STREET
Zdroj: Herzog & de Meuron

Prvý projekt v Toronte

Architektonickú kanceláriu Herzog & de Meuron založili v roku 1978 v Bazileji Jacques Herzog a Pierre de Meuron. Obidvaja sa narodili v roku 1950 a v roku 2001 sa stali nositeľmi Pritzkerovej ceny, najvyššieho svetového ocenenia za architektúru.

K ich najznámejším realizáciám patria: Allianz Arena (Mníchov, 2005), Pekinský národný štadión určený na olympiádu, známy ako Vtáčie hniezdo (Čína, 2003 – 2008), Labská filharmónia (Hafen City, Hamburg, 2003 – 2008), St. Jakob Park – prestavba štadióna pre futbalové Euro 2008 (Bazilej, 2004 – 2008), Tate Modern (Londýn, rekonštrukcia, 2000) – rozšírenie tohto múzea (Londýn, 2005 – 2011), mrakodrap Jade signature v Miami (2018) či Biela kaplnka pri diaľnici vo Švajčiarsku (2020). Mrakodrap 1200 Bay Street je prvým projektom v Toronte.

MRAKODRAP 1200 BAY STREET
Zdroj: Herzog & de Meuron

MRAKODRAP 1200 BAY STREET

Miesto: ulice Bay Street a Bloor Street, štvrť Yorkville, Toronto, provincia Ontario, Kanada
Investor: správcovská spoločnosť Kroonenberg Toronto B.V. a 1200 Bay Street Property Inc.
Architekt: Herzog & de Meuron
Miestny architekt: Quadrangle
Konzultant urbánneho plánovania: Urban Strategies Inc., Toronto, Kanada
Výška: 324 m

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Ľudovít Petránsky
VIZUALIZÁCIE: Herzog & de Meuron