Kvíz: Oprášte svoje vedomosti o architektonických štýloch. Viete ich rozoznať?

V akom štýle postavili ikonickú budovu Empire State? Čím sa vyznačuje secesia a ktorá budova patrí k symbolom funkcionalizmu? Ak si chcete otestovať svoje znalosti, pustite sa do nášho kvízu.

0%

1. Prvé stavby v tomto štýle začali vznikať v 60. rokoch, no jeho popularita pretrvala ešte ďalšie tri desaťročia. Jedným z popredných predstaviteľov bol napríklad architekt Robert Venturi. Okrem stavebníctva sa prejavil tiež vo filozofii či literatúre. O ktorom architektonickom smere je reč?

Portland Building Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Reč bola o postmoderne. Najikonickejšou stavbou tohto štýlu je portlandská budova od Michala Gravesa, ktorú v roku 1982 kritik a teoretik Charles Jenck označil za „prvú hlavnú pamiatku postmoderny“.

2. Zakázané mesto je poetický názov pre cisársky palác v čínskom Pekingu. Dnes v ňom nájdete múzeum. Predtým ale šesť storočí slúžil ako politické centrum čínskej vlády, konkrétne dynastií Ming a Čching. V akom architektonickom štýle bola táto pamiatka UNESCO postavená?

Zakázané mesto Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Ide o čínsky imperializmus. Stavby v tomto štýle majú väčšinou svoje typické rozloženie. Platí to aj v Zakázanom meste. Všetky chrámy sú umiestnené vľavo, pretože ľavá strana sa považovala za nadradenú. Pravá časť bola rezervovaná oltárom na modlenie. Nádvorie stavitelia venovali politickým cieľom a riadeniu krajiny, zatiaľ čo zadné časti slúžili na bývanie. V Číne sa tejto štruktúre hovorí „Qianchao Houqin“.

3. O ktorom architektonickom štýle z 80. rokov minulého storočia hovorí táto charakteristika? „__________ sa zakladá na literárnej a filozofickej analýze spochybňujúcej tradičné modely myslenia a ruskom umeleckom architektonickom hnutí zo začiatku 20.storočia.“

Vitra Design Museum Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Ide o dekonštruktivizmus. Nie je to ani tak sloh, dal by sa označiť skôr za postoj. Stavby sa na seba totiž príliš nepodobajú. Koncept deštruktivizmu chcel rozbiť jednotnosť a monotónnosť vtedajšej klasickej architektúry. Jednou z najznámejších dekonštruktivistických budov je Vitra Design Museum Franka Gehryho v nemeckom Weil am Rhein.

4. Budova Empire State je dominantou New Yorku. Má 102 poschodí a v 30. rokoch ju postavila architektonická firma Shreve, Lamb & Harmon. Viete, v akom štýle?

Empire State Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Budova Empire State je postavená v art deco štýle, populárnom najmä v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Ide o moderné prevedenie vtedajšieho klasického štýlu, o niečo menej extravagantné ako dekonštruktivizmus. Art deco sa neuchytil len v architektúre. Populárny bol napríklad aj pri navrhovaní áut, nábytku, šperkov či dokonca gramofónov. Mestom s najväčším počtom art deco budov je Miami. Hneď za ním sa umiestnil indický Mumbaj.

5. Stavby v tomto štýle z 50. rokov často zámerne pôsobia staro a zanedbane. Štýl je charakteristický čistými líniami, nezvyčajnými geometrickými tvarmi, či práve „nedokončeným“ vzhľadom. O čo ide?

Marseille Cité Radieuse Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Ide o brutalizmus. Najviac brutalistických stavieb sa nachádza v Európe, no našli by ste ich aj v USA, Austrálii, Izraeli, Japonsku či Brazílii. S týmto štýlom sa spája napríklad architekt Le Corbusier a jeho budova Cite Radieuse vo francúzskom Marseilles. Najznámejšou brutalistickou stavbou je však od maďarského architekta Marcela Breuera a stojí v New Yorku.

6. Budove Shard sa inak hovorí aj “Shard of Glass”, či “London Bridge tower”. Ide o 95 poschodový mrakodrap, ktorý Briti začali stavať v roku 2009. Stavbu navrhol taliansky architekt Renzo Piano. V akom štýle?

Shard Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Neofuturizmus vznikol na konci 20. storočia za účelom priblížiť architektúru novej ére. Charakterizujú ho moderné materiály či orientácia na ekológiu a trvalú udržateľnosť. Architekti, ktorí sa orientujú na neofuturizmus veria, že tieto stavby zlepšujú život obyvateľov miest.

7. _____ štýl vo veľkej miere ovplyvnila rímska a grécka architektúra. Populárny bol v 18. až 19. storočí. Jeho jednoduchosť je reakciou na prezdobené štýly baroka a rokoka. Príkladmi sú Biely dom vo Washingtone D.C či Víťazný oblúk v Paríži. O ktorom štýle je reč?

Biely dom Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Za vznikom neoklasicizmu je sociálny aj ekonomický kontext. Ekonomicky ho ovplyvnila európska industriálna revolúcia. Sociálny aspekt spočíval v tom, že mladí študenti z vyššej strednej triedy začali vo veľkom cestovať po svete. Prišli tak do kontaktu s tradíciami starovekých civilizácií, ktoré sú nosným prvkom tohto štýlu.

8. Dánsky architekt Jørn Utzon vyhral v roku 1957 súťaž na stavbu jednej z architektonicky najfascinujúcejších budov sveta – opery v Sydney. Pri návrhu sa inšpiroval mayskou civilizáciou, ktorá ho zaujala počas expedície v Mexiku. K akému štýlu opera patrí?

Opera v Sydney Wikipedia / Solvarsity
Správne! Nesprávne!

Je to moderný expresionizmus. Dnes operu nájdete v zozname UNESCO a patrí k najfotografovanejším budovám sveta. Napriek tomu bola v minulosti kritizovaná. Zaujímavý vzhľad išiel podľa kritikov na úkor funkcionality, najmä akustiky a nedostatku vnútorného priestoru. Obdivovatelia ju zasa považovali za stavbou, ktorá predbehla svoju dobu a zmenila tvár celej Austrálie. V roku 2003 vďaka nej Utzon získal Pritzkerovu cenu za architektúru.

9. Bol priamym opakom neoklasicistického formalizmu. Charakterizovali ho okrúhle tvary a prírodné motívy, no vplyvom industriálnej revolúcie architekti používali aj oceľové prvky. V Taliansku sa mu hovorí „liberty style“, v Nemecku „jugendstil“ a vo Francúzsku „art nouveau“. O aký štýl ide?

Parížske metro Wikipedia / Bellomonte
Správne! Nesprávne!

Áno, ide o secesiu. Interiérový dizajn a voľba nábytku je tu rovnako podstatná ako vzhľad budovy. Secesia neinšpirovala iba architektúru, našli by ste ju tiež vo výtvarnom umení či typografii. Ikonickou stavbou je napríklad Wagnerova budova poštovej sporiteľne. Zrejme najznámejším predstaviteľom secesie bol francúzsky architekt Hector Guimard.

10. Budovu Mestskej sporiteľne na Námestí SNP v Bratislave postavil v 30. rokoch minulého storočia známy slovenský architekt Juraj Tvarožek. Viete, v akom štýle bola postavená?

Budova Mestskej sporiteľne Google Earth
Správne! Nesprávne!

Budova patrí k vrcholným dielam československej funkcionalistickej tvorby a zároveň ide o prvú funkcionalistickú budovu na Slovensku. Juraj Tvarožek v nej tiež ako prvý slovenský architekt spojil železobetónový skelet a zavesenú oceľovo-sklenenú fasádu. Tento typ konštrukcie, ktorý sa používal najmä pri stavbe mrakodrapov v USA.

Oprášte svoje vedomosti o architektonických štýloch. Viete ich rozoznať?
Začiatočník
Ešte máte čo doháňať. Vyberte z knižnice učebnicu a šup do toho 🙂
Usilovný
Mohlo by to byť aj lepšie, ale základy máte.
Na ceste k dokonalosti
Takmer na výbornú. Čo vás v teste zmiatlo?
Expert
Ste pravý majster!

Zdieľaj svoj výsledok: