agatky, trnava,park

Krajšia Agátka. Trnava hľadá dodávateľa obnovy sídliska

Partneri sekcie:

Súčasťou revitalizácie bude adaptácia územia na zmenu klímy a riešenie zadržiavania dažďovej vody. Projekt je výsledkom krajinársko - architektonickej súťaže.

Mesto Trnava vyhlásilo verejné obstarávanie na revitalizáciu sídliskového priestoru Agátka v mestskej časti Trnava – východ. Jeho súčasťou bude park, ďalej veľká relaxačná zóna, obnova kopca Agátka s malou hernou zónou a riešenie dvorov bytových domov na Clementisovej ulici.

Najväčšou „vychytávkou“ rozsiahleho územia medzi Hlbokou a Clementisovou ulicou bude umelo vytvorený potôčik, ktorý bude ústiť do jazierka. Predpokladanú hodnotu zákazky vyčíslili na 1,5 milióna eur, s prácami sa má začať ešte v tomto roku. Väčšina peňazí na túto investíciu má pochádzať z grantových zdrojov.

Trnava už pred štyrmi rokmi hľadala najvhodnejšie riešenie pre tento priestor v krajinársko – architektonickej súťaži. Zvíťazil návrh Ivany Štigovej Kučírkovej, ktorý bol podľa odbornej poroty najviac invenčný, zároveň najviac reálny a najlepšie spĺňal požiadavky mesta a jeho obyvateľov.

Lokalitu čaká zásadná zmena

„Súčasťou revitalizácie bude adaptácia územia na zmenu klímy, riešenie zadržiavania dažďovej vody, vytvorenie priestorov na spoločenské kontakty rezidentov všetkých vekových kategórií, komunitné aktivity, obnovu zastaraných objektov a celkovú modernizáciu územia,“ uviedla trnavská radnica.

K zlepšeniu klímy má prispieť práve potôčik, ktorý bude dlhý asi 280 metrov, široký jeden meter a aby bol bezpečný pre deti, tak jeho hĺbka bude od 10 do 20 centimetrov.

V súvislosti s projektom revitalizácie Agátky primátor Trnavy Peter Bročka uviedol, že už je právoplatné stavebné povolenie aj na susediaci športový a herný areál Základnej školy s materskou školou na Spartakovskej ulici.

V tomto prípade je predpokladaná hodnota zákazky pred vyhlásením verejného obstarávania vyrátaná na 1,4 milióna eur. Podľa Bročku pôjde o najlepší školský športový areál v meste. „Dvojica týchto investícií bude pre lokalitu extrémnym prínosom,“ povedal primátor Trnavy.

SITA