Trizuljak

Návrat sôch do Piešťan: Winter sedí na svojom mieste, prichádza Trizuljak

Partneri sekcie:

V Piešťanoch po polstoročí opäť osadia monumentálne dielo Alexandra Trizuljaka a socha zakladateľa kúpeľov sa vrátila na Kolonádový most.

Po päťdesiatich rokoch sa opäť dostane na verejnosť šesť metrov vysoká a 22 ton vážiaca plastika Alexandra Trizuljaka s názvom Pocta IX. symfónii Ludwiga van Beethovena. Desiatky rokov bola ukrytá v depozite, v priebehu mája ju prenesú do parku na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Informovala o tom riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany Tatiana Nevolná.

Dielo bolo prvýkrát vystavené na podujatí Socha piešťanských parkov v roku 1970 pred hotelom Thermia Palace. Sochár Alexander Trizuljak sa pre vtedajší režim stal nepohodlným, plastika musela z verejného priestoru zmiznúť. Objavili ju v technických priestoroch piešťanských kúpeľov pri mapovaní diel v rámci projektu Sochy Piešťan: Mesto ako galéria.

„V slovenskom kontexte, kde sa sochy z verejného priestoru skôr strácajú, ide o výnimočný počin,“ povedal k návratu sochy syn sochára Klement Trizuljak. 15. mája tohto roku uplynie sto rokov od narodenia sochára a organizátora výtvarného života na Slovensku Alexandra Trizuljaka. Na financovaní návratu sochy do verejného priestoru sa podieľa Rezort Piešťany a ministerstvo dopravy a výstavby.

V rámci projektu Mesto ako galéria sa do kúpeľného parku v Piešťanoch už podarilo osadiť plastiku Torzo ženy. Ďalšou aktivitou bude osadenie ôsmich diel Alexandra Trizuljaka v mestskom parku, ktoré získa mesto Piešťany na dlhodobú zápožičku.

„Umiestnenie sôch Trizuljaka bude symbolické. Presne pred šesťdesiatimi rokmi sa v Piešťanoch uskutočnila prvá výstava umenia v exteriéri, ktorú v spolupráci s architektom Ľubomírom Mrňom usporiadal práve Alexander Trizuljak,“ povedala Linda Blahová z Mestského kultúrneho strediska Piešťany. Na výstavu neskôr nadviazala tradícia podujatia Socha piešťanských parkov.

Kolonádový most Piešťany
Kolonádový most Piešťany |

Winter na moste

Bronzovú sochu budovateľa piešťanských kúpeľov Ľudovíta Wintera v utorok po oprave vrátili na Kolonádový most v Piešťanoch. Socha bola počas rekonštrukcie mosta dočasne preložená na Kúpeľný ostrov. Pri pokuse o jej vrátenie na pôvodné miesto v novembri minulého roku ju stavebná spoločnosť Swietelsky – Slovakia neodbornou manipuláciou poškodila. Spoločnosť sa za to ospravedlnila a zaviazala sa uhradiť náklady na opravu diela vo výške viac ako 10-tisíc eur.

Sochu Ľudovíta Wintera odhalili na Kolonádovom moste v máji 2019. Jej autor Roman Hrčka posadil podnikateľa v kúpeľníctve na známom moste na lavičku. Ľudovít Winter sa významnou mierou zaslúžil o vybudovanie piešťanských kúpeľov a o to, že sa dokázali presadiť na medzinárodnej úrovni. O jeho sochu sa postaralo občianske združenie Pro Winter, ktoré niekoľko rokov organizovalo na tento účel finančnú zbierku. Poškodené dielo dal do pôvodného stavu jeho autor Roman Hrčka.

SITA