Kozmická loď v Schwazi
V Rakúsku pristál ďalší priateľský votrelec. Po futuristickej budove Kunsthaus v Grazi od Petra Cooka a Colina Fourniera priletela k našim susedom ďalšia návšteva z kozmu. Svoj eliptický pôdorys rozprestrela neďaleko tirolského mesta Schwaz v susedstve rieky Inn a renomovaná rakúska architektonická kancelária Kaufmann & Rüf jej vtlačila výraz transparentnej zasklenej konštrukcie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Poloha administratívnej budovy v Tirolsku má iné súradnice. Architekti ju podľa požiadaviek investora situovali priamo na hlavnej ulici pri križovatke výjazdu na diaľnicu v Schwazi. Budova nemusí s nikým súperiť o svoje miesto na slnku, ale v blízkom okolí ani s nikým koexistovať. Pôsobí sama za seba a pre všetkých. To však neznamená, že všetko okolo seba pohlcuje s agresivitou čiernej diery. Rešpektuje situáciu pozemku, ale sebavedome artikuluje svoju výrazovú reč.
Veľkorysé priestorové podmienky jej prisúdili názov Raum Schiff (kozmická loď), čo tvorcovia akceptujú. „Samozrejme, nebolo naším zámerom vytvoriť niečo ako kozmickú loď, i keď sme sa vo výraze snažili o čosi neopozerané,“ hovorí Oskar Leo Kaufmann. „Je možné, že názov evokuje oválny pôdorys a fasádny plášť. Eliptický tvar však nie je náhodný, snažili sme sa vychádzať zo špecifickej urbanistickej situácie.“
Unikátna fasáda
Flexibilita, komunikácia a priehľadnosť – to sú ťažiskové atribúty novej centrály Zväzu turistiky v oblasti nazvanej Silberregion Karwendel. Veľkoplošná sklená fasáda je priehľadná a priestory spája s okolitou krajinou. Celá budova má dvojvrstvovú sklenú fasádu, ktorá prináša úspory energie a umožňuje využívať aj otvorené plochy interiéru ako spoločenský priestor. Na úrovni prízemia je rozdelená na dve osobitné časti. Priestor medzi nimi vytvára prístup, ktorý umožňuje spojenie hlavnej ulice a pešej prechádzkovej cesty na nábreží rieky Inn. Dve vrchné poschodia harmonizujú s monolitom eliptickej budovy.
Vráťme sa však k inovatívnej konštrukcii, ktorá sa stala ústredným výrazovým prostriedkom architektúry i nástrojom jej inteligentného pôsobenia. Medzi vonkajším a vnútorným plášťom zasklenej fasády sa nachádza voľný priestor, vzduch v ňom pôsobí ako tepelný nárazník. Ten v zime pomáha šetriť energiou a zabezpečuje príjemnú vnútornú klímu. V lete zase slúži predsadenie fasády ako prirodzená ochrana proti priamemu slnečnému žiareniu. Súčasní užívatelia profitujú z príjemných svetelných pomerov a môžu si užívať nezastavaný priestor priamo na rieke Inn.
Na splnenie zvýšených nárokov na tepelnú izoláciu obvodového plášťa sa na konštrukciu vnútorného zasklenia použili hliníkové systémy Hueck/Hartmann s koeficientom prechodu tepla rámom 1,0 – 1,5 W/(m2 . K). Vonkajší obvodový plášť sa riešil bodovým uchytením samostatných tabúľ z bezpečnostného skla. Okrem energetických úspor sa dosiahol aj zvýšený útlm hluku a prašnosti vo vnútorných priestoroch.
Tepelné čerpadlo podzemnej vody ako systém vykurovania
Je len prirodzené, že Raum Schiff ako stavba budúcnosti je ohľaduplná k životnému prostrediu. Pri riešení vykurovania úžitkovej plochy 1 600 m2 sa zhotovovateľ rozhodol pre energeticky efektívny systém vykurovania, ktorý sa uskutočňuje prostredníctvom tepelného čerpadla podzemnej vody. Na pokrytie výkonových špičiek sú k dispozícií dve plynové vykurovacie jednotky.
V prepočte sú náklady na spotrebu energie omnoho nižšie ako pri použití moderných spaľovacích kotlov alebo pri prevádzke iba na plyn. V prípade potreby možno v lete prepnúť systém na režim chladenia. Spoločne s dvojplášťovou fasádou je vybudovaný dômyselný systém, pri ktorom nie je potrebná klasická doplnková klimatizácia.
Možno teda súhlasiť s architektom Kaufmannom, že odborným prístupom k riešeniu technických požiadaviek zástupcov systémových dodávateľov sa dosiahlo nielen optimálne riešenie z pohľadu prevádzkových nákladov na administratívne priestory, ale najmä z pohľadu minimálneho vplyvu na životné prostredie.
Kozmická loď v Schwazi má teda priateľské poslanie. Budova zodpovedá najvyšším štandardom a vďaka jej dizajnu vznikol inovatívny administratívny priestor budúcnosti. V takejto podobe by sme si návštevu z kozmu vedeli predstaviť aj na Slovensku. Určite by išlo o inšpiratívnu misiu…
Administratívna budova Zväzu turistiky oblasti Silberregion Karwendel
Miesto: Schwaz, Rakúsko
Funkcia: Administratívna a obchodná budova
Architekti: Oskar Leo Kaufmann, Albert Rüf, Ziviltechniker GmbH
Developer: Realbau
Zastavaná plocha: 750 m2
Zastavaný priestor: 10 073 m3
Úžitková plocha administratívy: 1 600 m2
Začiatok výstavby: február 2008
Koniec výstavby: október 2009
Oskar Leo Kaufmann (1969), Albert Rüf (1968) – spoločnú kanceláriu si založili v roku 2001 v malom rakúskom mestečku Dornbirn, nachádzajúcom sa v oblasti letnej rekreácie Vorarlberg. Sú autormi projektov rozmanitej typológie, medzi ktoré patria mestské štvrte v Innsbrucku, hotel vo Voralbergu, administratívna budova spoločnosti Adidas v južnom Nemecku či knižnica v Štokholme. Na výstave v Múzeu moderného umenia v New Yorku v roku 2008 s názvom Home Delivery – Fabricating the Modern Dwelling predstavili jednoduché, ale elegantné prefabrikované domy s názvom System 3. |
Ľudo Petránsky
Foto: Manfred Seidl
Článok bol uverejnený v časopise ASB.