Vinárstvo v bývalom marhuľovom sade

03 Vinárstvo Starý vrch

Novostavba vinárstva Starý vrch v českej obci Hustopeče spája moderný vzhľad s prírodnými materiálmi a tradíciou samotného remesla – vinohradníctva.

S vlastnou vinicou

Pozemok, na ktorom dnes vinárstvo stojí, patril kedysi marhuľovému sadu s vinicou. Je situovaný na úpätí kopca Starý vrch na kraji obce Hustopeče. Priestor pôvodnej vinice zostal nedotknutý i dnes tu rastie vinohrad, budova stojí na časti, kde bol pôvodne starý marhuľový sad. Vinica tvorí jeden zo zdrojov hrozna na výrobu vína.

01 Vinárstvo Starý vrch

Kameň, drevo, betón

Už pri prvom pohľade na objekt vinárstva sú badateľné základné charakteristické prvky stavby, ktoré prenikajú aj do interiéru. Kombinácia kameňa na prístupovej cestičke i terase, betónu a dreva je v samotnom objekte obohatená sklom a kovom.

Rovnaký kameň, aký je na prístupovej cestičke, dominuje aj interiéru. Jeho chladivý efekt tlmia drevom obložené steny a drevený nábytok. V hlavnej ochutnávkovej miestnosti je možné interiér prepojiť s krytou vonkajšou terasou a v priaznivom počasí si môžete posedieť aj na terase vydláždenej kameňom.

04 Vinárstvo Starý vrch

Vyrastá z terénu

Najzaujímavejší na tomto návrhu, za ktorým stojí viac autorov, je fakt, že budova vinárstva vyrastá priamo z terénu. Tento efekt zdôrazňujú lomené tvary stavby. Je členená do dvoch hlavných častí – v zadnej časti sa nachádza hlavný priestor vinárstva, kde prebieha spracovanie a lisovanie hrozna. V uzatvorených častiach haly sa nachádzajú priestory určené na zrenie vína v tankoch a vo fľašiach. Nachádza sa tu tiež kancelária majstra vinárne, zázemie pre zamestnancov a technické priestory.

09 Vinárstvo Starý vrch

Betónový skelet, oceľ ako pomocník

Návštevník vinárstva však o týchto priestoroch nemusí vedieť. Vchádza do miestnosti určenej na degustáciu vína a jeho predaj, ktorú sme opísali vyššie. Záhrada je obohnaná betónovým múrom. Parkovacie miesta a príjazdovú cestu od objektu oddeľuje drevená bránka.

„Základ konštrukcie vinárstva tvorí betónový skelet, zastrešenie má oceľovú konštrukciu. Obvodové panely a vnútorné priečky sú vybudované zo sendvičových PUR panelov a pomocnej oceľovej podkonštrukcie,“ charakterizuje konštrukčné riešenie stavby Ing. arch. Jan Podešva.

06 Vinárstvo Starý vrch

Vinárstvo Starý vrch v skratke

Autori návrhu: Ing. arch. Jan Podešva (POParch s.r.o.), Ing. arch. Petr Stojan (PROJECT building s.r.o.), Ing. arch. Michaela Jandová, Ing. arch. Tomáš Shromáždil
Lokalita: Hustopeče, ČR
Podlahová plocha: 607,3 m2
Realizácia: 2014

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: POParch s.r.o.

KategórieObchody a služby