V ekodome plnom svetla stačí kúriť len v zime

image 91472 25 v2

Pohodlný ekologický dom plný východnej kultúry a pozitívnej energie vyrástol v roku 2009 v škótskom Edinburghu. Napriek tomu, že stojí už prakticky osem rokov, stále v mnohom púta svetovú pozornosť a presviedča mnohých o svojich pozitívach. Ako môže dom plný japonských motívov fungovať v Európe?

Dostatok súkromia i slnka

Skromný rodinný dom z dielne štúdia Konishi Gaffney Architects stojí na malom pozemku v preťaženej lokalite, a tak sa architekti najskôr museli potrápiť s vytvorením použiteľnej rovnováhy medzi súkromím obyvateľov domu a dostatočným prístupom slnečného žiarenia i energie zo slnka do interiéru. Tieto dva faktory sa totiž dosť často bijú, najmä ak ide o malý pozemok obklopený inými domami.

Podarilo sa to otočením chrbta domu do ulice. Ten chráni súkromie. Naopak, do súkromia záhrady je dom otvorený a má z tejto strany zabezpečený dostatok slnečného svetla. Priestor interiéru s exteriérom záhrady umožňuje spojiť troje veľkých posuvných dverí.

Vykurovaný a osvetlený slnkom

Veľké rohové okno na prvom podlaží orientované na juh prináša dostatok svetla a tepla, ktoré preniká ďalej do domu – priamo do jeho srdca. Svetlo diagonálne klesá na betónovú podlahu.

Z dôvodu tohto pasívneho solárneho vykurovania a využitia svetla architekti zamietli iné moderné a ekologické (a tiež drahšie) spôsoby.


Dom je vytvorený z miestnych recyklovaných a recyklovateľných materiálov (škótsky dub, hliníkové odkvapy, betón) a veľmi dobre izolovaný, čo tiež významne znižuje energetické straty. Vďaka tejto izolácii netreba kúriť nielen v lete, ale ani na jeseň a na jar. V zime sa kúri podlahovým kúrením, doplnkové vykurovanie zabezpečujú kachle na drevo.

Prečo japonský dom?

Inšpirácia japonskou kultúrou nebola náhodná. Architekti v čase navrhovania domu žili a pracovali v Japonsku, pričom sa pripravovali na návrat do Škótska. Je pochopiteľné, že škótsko-japonská rodina prijala aj množstvo japonských tém. Dom bol síce navrhnutý ako škótsky, ale s tým, že od začiatku obsahoval niekoľko japonských prvkov.

Skromný a zdržanlivý

Architektom prácu neuľahčovali ani ďalšie obmedzenia vyplývajúce z regionálnych daností, v každom prípade sú na výsledok právom hrdí. Tento príjemný rodinný dom pôsobí napriek svojim nemalým výhodám skromne a zdržanlivo. Pritom plní všetky funkcie dôležité pre život rodiny, ku ktorým neodmysliteľne patrí aj ochrana súkromia. Sami architekti tvrdia, že ich zámerom bolo stavať jednoducho a lacno.

Výsledkom je čistá estetika a skvelé vlastnosti. Dom získal viacero ocenení a len za prvý deň otvorených dverí ho navštívilo neuveriteľných 1 500 návštevníkov.

Japonský dom v kocke

Architekti: Konishi Gaffney Architects
Lokalita: Edinburgh, Škótsko
Rok realizácie: 2009

Sabína Zavarská
Foto: Alan Craigie

Komentáre