Striktná elegancia na ploche 51 m2 v Budapešti

image 81682 25 v1

Netradičné slovné spojenie je názvom projektu architektonického štúdia Batlab, v rámci ktorého sa profesionáli postarali o riešenie bytu pre mladú rakúsku dvojicu v metropole Maďarska. "Striktná elegancia" v sebe spája na prvý pohľad neskombinovateľné prvky, tvary a farby a vďaka talentu architektov a dizajnérov tvorí moderný a vskutku originálny priestor pre život modernej dvojice.

Hoci podlahová plocha 51 m² nepatrí medzi megalomanské priestory, podarilo sa vytvoriť byt, ktorý pôsobí priestrannejším dojmom. Do karát hral aj fakt, že apartmán disponuje vysokými stropmi a množstvom okien. Vďaka týmto atribútom je štedro presvetlený prirodzeným svetlom a poskytuje priestor na uplatnenie netradičných riešení.

Pôvodná dispozícia a funkcie jednotlivých miestností zostali takmer nedotknuté. Odstránené boli iba dve malé priečky, ktoré boli takmer celé vyplnené masívnymi dverami. Týmto spôsobom architekti vytvorili kontinuálny priestor, ktorý v súčasnosti slúži ako spoločenská časť – spája v sebe vstupnú halu, kuchyňu a obývaciu miestnosť.

Riešenie umožnilo nainštalovať osvetľovací systém, ktorý sa začína v kuchyni a prechádza cez halu až do obývacej izby. Systém tvoria prívodné káble čiernej farby, ktoré sú ukončené objímkami a samotnými žiarovkami. Minimalistický koncept je prepojený kovovou konštrukciou, ktorá je k stropu pripevnená pomocou retiazok. Vďaka tomuto systému nie sú potrebné dodatočné rozvody na stenách, čo umožňuje zachovanie celistvosti bielych plôch.

Rôzne rozmiestnenie dĺžok káblov vytvára zaujímavú scenériu, ktorá slúži nielen ako zdroj svetla, ale aj ako dizajnový doplnok. Jednoliata drevená podlaha je ďalším atribútom, ktorý upevňuje koherentnosť otvoreného priestoru. Za obývacou izbou sa nachádza spálňa, ktorá je od zvyšku bytu oddelená posuvnými dverami.

Tieto dvere predstavujú efektívne spojenie tradičného prvku a novotvaru – kovová lišta drží krídlo klasických bielych masívnych dverí, ktoré boli v budove pôvodne nainštalované ako závesné. Spálňa má osobitné osvetlenie – v kontraste s čiernymi káblami, ktoré slúžia na presvetlenie spoločenskej časti v spálni nájdeme jednoduché biele textilné svietidlo.

Ostrá snehobiela farba, ktorá v priestore dominuje, je zjemnená sivou. Nájdeme ju v kuchyni, hale, v úložných priestoroch v spálni, ale aj v podobe náteru radiátorov, parapetov a vchodových dverí. Monochromatickú schému oživujú originálne doplnky v podobe stolíkov „3legs“ od dizajnérov zo štúdia Nomad. Dizajnový nábytok a vzorovaná kuchynská nástena sú už len čerešničkou na torte tohto vydareného industriálneho dizajnu, ktorý zaujme nejedného fanúšika minimalizmu, poriadku a čistoty.

Prehľad:
Architekti: Batlab architects
Lokalita: Budapešť, Maďarsko
Hlavní architekti: Gergő & Péter Batizi-Pócsi
„3legs“ stoly: Studio Nomad
Podlahová plocha: 51 m²
Rok realizácie: 2015

Text: Anna Martausová
Foto: Norbert Juhász
Zdroj: homedesign.com