Sklo v kúpeľni si môže zachovať jedinečnosť po celé roky

Bathroom 97506

Sklo je súčasťou histórie ľudstva už tisíce rokov. Jeho úloha v architektúre sa vyvíjala – od skromných začiatkov v podobe malých okien až po sofistikované konštrukčné prvky v súčasných budovách. Využitie nenachádza len v exteriéri, ale aj v interiéri.

Sklo je jeden z najuniverzálnejších, najvýznamnejších a najstarších materiálov v stavebníctve. Máloktorý materiál môže mať také rôznorodé vlastnosti. Sklo dokáže pri vysokej miere prestupu svetla zabezpečiť ochranu proti slnku, dokáže aj zlepšiť tepelnotechnickú bilanciu, ochranu pred hlukom, bezpečnosť, a to až do úrovne ochrany pred výbuchom alebo streľbou. V interiéri sa dostávajú do popredia najmä iné vlastnosti skla. V prvom rade je to bezpečnosť, transparentnosť, odolnosť proti korózii a vodnému kameňu či jednoduchá údržba.

Projektanti a architekti využívajú s obľubou sklo na vnútorné priečky či dvere, ktoré umožňujú prienik prirodzeného svetla, ale zároveň stišujú šum. Môžu byť protipožiarne alebo – ak chcete – môžu sa jedným kliknutím meniť z priehľadných na nepriehľadné, a to bez zmeny v priepustnosti svetla.

Na schody, zábradlia a podlahy využívajú projektanti bezpečnostné sklo, prípadne sklo odolné proti poškriabaniu a škvrnám. Na takéto realizácie je potrebné vyberať a vyžadovať sklo mimoriadne odolné proti poškriabaniu a škvrnám. Špeciálna pozornosť sa venuje sklu v kúpeľni.

Sklo je jeden z najuniverzálnejších, najvýznamnejších a najstarších materiálov v stavebníctve. Máloktorý materiál môže mať také rôznorodé vlastnosti.
Sklo je jeden z najuniverzálnejších, najvýznamnejších a najstarších materiálov v stavebníctve. Máloktorý materiál môže mať také rôznorodé vlastnosti. | Zdroj: Shutterstock

Sprchové kúty zo skla

Dávno sú preč časy, keď sa klient uspokojil s laminátovým sprchovým kútom. Sklenený sprchovací box dodáva kúpeľni jedinečný lesk, pocit čistoty a opticky zväčšuje jej priestor. Problém je len čistenie skla – sprchový kút z bežného skla je nočnou morou každej gazdinky. Buď si vyhradí extra čas a energiu na pravidelné čistenie, alebo to nechá tak a po krátkom čase sa z okrasy stane fľakatá nepriehľadná opacha.

Na trhu je však dostupné moderné bezúdržbové sklo, na ktorom sa nečistoty či stopy po kvapkách vody neusádzajú. Sprchový kút z takéhoto skla je ozdobou kúpeľne dlhé roky. Netreba veľa, iba takéto sklo na sprchové kúty a zásteny vyžadovať.

Sklenený sprchovací box dodáva kúpeľni jedinečný lesk, pocit čistoty a opticky zväčšuje jej priestor.
Sklenený sprchovací box dodáva kúpeľni jedinečný lesk, pocit čistoty a opticky zväčšuje jej priestor. | Zdroj: Saint-Gobain

TIMELESS – víťaz boja o bezúdržbové sklo

Večný boj o dokonalo čisté a krásne sklo poznajú všetci majitelia sklených sprchových kútov a zásten. Na trhu existuje niekoľko spôsobov, ako to docieliť. No väčšinou hovoríme len o nutnej úprave existujúceho skla, napríklad nalepovacími fóliami či chemickými prípravkami. Spoločnosť Saint-Gobain prichádza na trh s inovatívnym riešením – antikoróznym vysokopriehľadným sklom TIMELESS.

„Ľudia nechcú tráviť čas drhnutím skla v sprchovacom kúte. Preto sklo do kúpeľne na sprchové zásteny dopĺňame antikoróznym povlakom. Takéto sklo sa potom čistí výrazne ľahšie aj menej často ako bežné sklo bez povrchovej úpravy. Navyše, povlak na povrchu neuvidíte, pretože je takmer neviditeľný,“ vysvetľuje Michal Široký zo Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika.

Sklo TIMELESS je vďaka unikátnej vrstve z oxidov kovu chránené pred účinkami vodného kameňa, koróziou aj zanesením. Je skutočne lesklé a transparentné a svoju transparentnosť si zachová aj po mnohých rokoch používania. Práve preto je mimoriadne vhodné na sprchové a vaňové zásteny či sprchové kúty.

Sklené sprchové kúty sú krásne, problém je len čistenie skla a tým sa sprchový kút môže stať nočnou morou každej gazdinky. Našťastie je na trhu moderné bezúdržbové sklo, na ktorom sa nečistoty či stopy po kvapkách vody neudržiavajú.
Sklené sprchové kúty sú krásne, problém je len čistenie skla a tým sa sprchový kút môže stať nočnou morou každej gazdinky. Našťastie je na trhu moderné bezúdržbové sklo, na ktorom sa nečistoty či stopy po kvapkách vody neudržiavajú. | Zdroj: Saint-Gobain

V čom je tajomstvo skla TIMELESS?

Sklo TIMELESS sa vyrába metódou magnetronového nanášania tenkých vrstiev oxidov kovov. Vďaka tomuto pokovovaniu voda po povrchu skla lepšie steká. Ochranný povlak, ktorý ručí za vysoký lesk skla, nie je nijako sfarbený ani reflexný. Nanáša sa len na jednu stranu skla, takže je dôležité inštalovať ho touto stranou dovnútra.

Výrobca garantuje, že úprava skla TIMELESS pri dodržaní pokynov na manipuláciu a údržbu vydrží minimálne 10 rokov, počas ktorých sa belavé škvrny (korózia skla) neobjavia na viac ako 5 % z celkovej plochy skla.

Sklo TIMELESS je dostupné v hrúbkach 6, 8 a 10 mm s priepustnosťou svetla na úrovni 88 – 89 %.

Sklo TIMELESS je vďaka unikátnej vrstve z oxidov kovu chránené pred účinkami vodného kameňa, koróziou aj zanesením. Je skutočne lesklé a transparentné a svoju transparentnosť si zachová aj po mnohých rokoch používania.
Sklo TIMELESS je vďaka unikátnej vrstve z oxidov kovu chránené pred účinkami vodného kameňa, koróziou aj zanesením. Je skutočne lesklé a transparentné a svoju transparentnosť si zachová aj po mnohých rokoch používania. | Zdroj: Saint-Gobain
5 hlavných výhod skla TIMELESS
1. Je mimoriadne transparentné a má prirodzený vzhľad vďaka špeciálnej metóde minerálneho pokovovania.
2. Zabraňuje korózii pôsobením vody. Sklo ostáva stále ako nové, bez bieleho povlaku.
3. Je vysokoodolné, certifikované podľa normy EN 1096 trieda A, ktorá potvrdzuje vysokú mechanickú odolnosť a odolnosť proti starnutiu. Taktiež spĺňa normu pre sprchové kúty EN 14 428.
4. Jednoduchá údržba a žiadna potreba dodatočného ošetrovania.
5. Je bezpečné a šetrné k životnému prostrediu – pokovovanie neobsahuje fluorované a silikónové molekuly.

Článok vznikol vďaka podpore spoločnosti Saint-Gobain Building Glass.