Partneri sekcie:

Podlahársky koncert v Smetanovej sieni Obecného domu

image 80772 25 v1

Obecný dom patrí už viac ako 100 rokov k najvýznamnejším verejným budovám v Prahe. Stojí na mieste bývalého Kráľovho dvora a podľa zadania magistrátu slúži ako polyfunkčný objekt združujúci reprezentačné, výstavné, koncertné, reštauračné a obchodné priestory.

Obecný dom v Prahe

Architektonicky je Obecný dom zaujímavým riešením stavebného pôdorysu na nepravidelnej trojuholníkovej parcele okolo monumentálneho priestoru koncertnej Smetanovej siene, ktorá prechádza od prvého poschodia až po rozmernú zasklenú kupolu.

Na výzdobe Obecného domu sa okrem početnej armády umeleckých remeslníkov podieľali významní českí umelci niekoľkých generácií. Karel Špillar (1871 – 1939) zvolil pre ústrednú mozaiku nad hlavným vchodom tému oslavy Prahy. V reprezentačných miestnostiach slávnostného prvého poschodia sa uplatnili Alfons Mucha, Max Švabinský, Jan Preisler, František Ženíšek a mnohí ďalší. Zo sochárov tu najviac vynikli Ladislav Šaloun a Karel Novák.

Dejinný rozmer miesta potvrdila i história sama, keď sa niekoľko rokov po jeho dokončení v priestoroch Obecného domu rodil a nakoniec bol roku 1918 vyhlásený samostatný československý štát. Najrozsiahlejším priestorom Obecného domu je centrálna Smetanova sieň prístupná z foyer na prvom poschodí. Pomenovaním koncertná sieň vzdala Praha poctu tvorcovi českej klasickej hudby Bedřichovi Smetanovi.

Smetanova sieň je predovšetkým koncertnou sálou pre 1 200 poslucháčov, v ktorej od jeho otvorenia účinkovali najvýznamnejší svetoví hudobníci a interpreti. Príležitostne sa tu konajú najrôznejšie spoločenské akcie – predovšetkým tradičné plesy alebo žiadané reprezentatívne galavečery. V Smetanovej sieni sa pravidelne zahajuje aj ukončuje hudobný festival Pražská jar.

V polovici januára zaznel orchester brúsok

Firma ZAHRADNÍK PARKET realizovala kompletnú renováciu cca 150 m2 pódia v Smetanovej sieni za iba 36 hodín práce! Išlo o dosky z borovice. Ako prebiehali práce? Brúsením holého dreva keramickým brúsivom Bona so zrnitosťou P50 a konečným vybrúsením zirkónovým brúsivom so zrnitosťou P60, P80 a P100. Podlaha bola následne ošetrená jednou vrstvou základného laku Bona Prime Classic a dvoma vrstvami vrchného laku Bona Traffic HD, ktorý umožňuje plné zaťaženie už po 24 hodinách od poslednej aplikácie laku.

V rovnakom čase prebiehalo hĺbkové čistenie čistiacim strojom Bona Power Scruber v kombinácii s prípravkom Bona Deep Clean Solution v hlavnej sále Smetanovej siene. Bolo nutné realizovať aj drobné opravy podlahy a výmenu niekoľkých bordúr. Celá plocha bola následne prebrúsená diamantovým brúsivom Bona so zrnitosťou P120 a prelakovaná jednou vrstvou laku Bona Traffic HD. 24 hodín po aplikácii posledného laku tu už prebiehala dlho dopredu objednaná akcia.

V podaní firmy ZAHRADNÍK PARKET a podlahárov od Martina Grau a Jiřího Horáka išlo o veľký podlahársky koncert.

www.bona.com/cz

Zdroj: Reference BONA CR, spol. s r. o.

KategórieInteriérový dizajn