Penthouse s otvorenou dispozíciou: Dokonalý zážitok z priestoru

image 85267 25 v1

Penthouse – ako druh nehnuteľnosti bol v našich končinách pomerne neznámym fenoménom až do nedávneho obdobia. Trend luxusného bývania pre tých, ktorí na to majú, však nenechal na seba dlho čakať a prenikol aj na naše územie.

S výhľadom na rakúske lesy

Jedným z bezpochyby zaujímavých projektov tohto druhu, ktoré existujú v našom hlavnom meste, je aj Penthouse V. Interiérové riešenie tohto bytu pochádza od architektonického štúdia Beef architekti. Unikátne bývanie je učené pre rodinu a poskytuje výhľad na rakúske lužné lesy popri Dunaji. Konkrétne sa nachádza na najvyššom podlaží jedného z prvých porevolučných developerských projektov – Butterfly.

Ako pôvodný päťizbový byt upravili architekti?

– Pôvodne diagonálne radenú dispozíciu päťizbového bytu sme úplne „vyčistili“ až na obvodové steny a nosné stĺpy v strede, aby tak vznikol priestranný „loft“ s presvetlením na tri svetové strany. V tomto priestore sú vložené iba dva masívne objekty s otvorenou kúpeľňou, WC a šatníkom. Ani jeden nezasahuje k obvodovým stenám, vďaka čomu môže svetlo nerušene plynúť všade naokolo, – vysvetľujú v správe architekti.

Plný nečakaných tvarov a kriviek

Penthouse V pôsobí už na prvý dojem ako živý charizmatický projekt s umeleckým výrazom, plný nečakaných tvarov a kriviek, a to všetko v bohatej palete prírodných materiálov.

Pocit otvorenosti, ktorý je najcharakteristickejším momentom tohto luxusného bývania, umocňujú dva základné prvky: súvislá betónová podlaha s dubovými doskami rôznych rozmerov nepravidelne rozmiestnených po celej ploche a tektonicky polámaný priebežný drevený strop.

Takmer všetko na mieru

V kombinácii s masívnymi povrchmi a atypickým zariadením, ako sú napríklad na mieru vyrobený horizontálny kozub, drevené abstraktné stromy, ktoré „vyrástli“ na mieste nosných stĺpov, a stena plná „vznášajúcich sa kníh“, poskytuje tento, ako ho s úsmevom nazývajú architekti, „dvojizbový byt“ jedinečnú atmosféru a zážitok z priestoru.

Nezvyčajne je riešená aj detská izba s textilnou sieťou pod stropom, ktorá poskytuje svojmu obyvateľovi dokonalý vlastný svet.

Drevo dokonca i v kúpeľni

Už spomínaná atypická knižnica je taktiež vyrobená na zákazku ako väčšina nábytku v tomto nezvyčajnom byte a okrem ukladania kníh slúži zároveň aj ako predel medzi obývacou časťou priestoru a kúpeľňou.

Veľmi pôsobivá a tiež príjemná je aj ľanová úprava sedacích súprav.

Nemenej originálnym prvkom je trojkrídlový drevený konferenčný stolík.

V kúpeľni prekvapia drevená vaňa a umývadlo, ktoré sú vďaka novým technológiám plne funkčné a spoľahlivé aj vo vlhkom prostredí.

Ani terasa luxusom nesklame

Nemenej interesantné prvky nájdeme aj na priestrannej terase, kde majú domáci svoje súkromné kúpalisko.

Pobyt vonku po praktickej stránke spríjemňuje betónový bar s drezom a pohovka na posedenie s priateľmi.

Penthouse V v kocke
Design interiéru: Beef architekti
Lokalita: Bratislava
Úžitková plocha: 180m2 + 145 m2 (terasa)
Realizácia: december 2013

Sabína Zavarská
Foto: Jakub Dvořák