Neštandardné osvetlenie interiéru – svetelná podlaha

nestandardne osvetlenie interieru svetelna podlaha

I keď LED technológia priniesla nové svetelné prvky do interiérov, návrh osvetlenia častokrát končí výberom svietidiel do podhľadu či na steny. Málokto sa zamýšľa nad umiestnením osvetlenia do podlahy, ktorá pritom ponúka nesmierne množstvo využitia. I keď ide väčšinou o komplikovanejšiu inštaláciu, na ktorú treba brať ohľad už vo fáze návrhu resp. výstavby objektu, osvetlená podlaha vnesie novú atmosféru a odhalí doposiaľ nepoznané funkcie priestoru.

Osvetlenie pomedzi mozaiky či kachličky

Jemné zvýraznenie mozaiky či už v bazéne, welnes alebo v kúpeľni je možné zabezpečiť náhodným alebo aj cieleným zoskupením svetelných bodov pomocou optických vlákien. Takto získate veľmi efektné osvetlenie, ktoré je prakticky bezúdržbové, nakoľko svetelný zdroj ako aj komplet elektroinštalácia sa nachádza v technickej miestnosti a nie v podlahe. Maximálna bezpečnosť aj v takto vlhkých podmienkách (netreba sa zaoberať otázkou el. krytia!), odolnosť voči mechanickému poškodeniu vďaka skutočnosti, že vlákna sú priamo v podlahe a samozrejme vysoký dekoračný efekt predurčujú tento systém na využitie v komerčných objektoch a verejných miestach alebo luxusných súkromných aplikáciach. Intenzitu svietenia je pritom možné nastaviť podľa náročnosti či požadovanej nálady v priestore, farebný odtieň či efekty je možné riešiť kľudne aj dodatočne po nainštalovaní vlákien, čo uvítajú všetci nerozhodní investori.

Mozaiková ulička v tomto welnes je dlhá cca 8m a jedinou požiadavkou bolo zosúladenie technologických postupov dlažbárov s prácou opto-technikov. Tento efekt jemného hviezdneho neba sa podarilo vyhotoviť za necelý deň a celkový efekt svetelnej uličky nemá spotrebu ani 5W!

Hviezdne nebo v drevených parketách

Ide o rovnaký princíp osvetlenia ako pri mozaikách, tu je však nutné počítať s predprípravou do podlahy, do ktorej sa vlákna integrujú. Krásny efekt hviezd či maximálne funkčné nočné osvetlenie využijete najmä v drevených parketách, vonkajšej terase či ako efektné dotvorenie tanečného parketu prípadne ako navigačná pomôcka pre návštevníkov. Špeciálnu verziu vlákien je možné aplikovať aj do podlahy či stien vo fínskej saune!

Nekonečné svetelné línie

V prípade, že optotechnika nie je pre vás ideálna, je priestor možné oživiť dokonalou svetelnou líniou v podlahe alebo tesne nad ňou napr. v sokli. Použitím LED pásov s dobrým farebným spektrom (pozor na hobby riešenia odtieňov bielej často v  rúžovom či modrom spektre!), vhodného profilu a kvalitného pochôdzneho difúzora (až do 500kg!) s dokonalou difúziou svetla, docielite nevtieravé a energeticky nenáročné osvetlenie priestoru. Prakticky nekonečné línie môžu byť v príjemnej bielej farbe pre zladenie s interiérom alebo môžu disponovať najrôznejšími funkciami ako RGB/farebné efekty, inteligentné biodynamické osvetlenie, RGB+W atď.)

Veľkým hitom využitia tohto energeticky nenáročného systému je núdzové osvetlenie koridorov a spoločných priestorov, kedy je možné navigovať ľudí bezpečne z budovy alebo na predurčené miesto.

Osvetlenie stien zo zeme / wallwashers

Podlaha sa môže stať vhodným miestom pre osadenie výkonového osvetlenia. Na trhu je už teraz dobrý výber LED svietidiel určených na tieto aplikácie a ich obľúbenosť má svoje opodstatnenie. Vyrodukované svetlo často ani neoslňuje užívateľov, nakoľko sa nachádza v tesnej blízkosti stien, svetelné lúče sa “šplhajú” po stene, čím zvyšujú detail štruktúry povrchu , nehovoriac o vysoko dekoračnom efekte. Svietidlá sú ponúkané v rozličných prevedeniach, povrchoch a výkonoch, ktorými je možné nasvietiť aj tak ťažko nasvietiteľné prvky ako vysoké vstupné priestory a monumenty, chodby či dokonca fasády.

Podlaha už dlhé roky nie je len fádnym doplnkom priestoru, ale čoraz viac sa stáva jeho súčasťou. Vhodne navrhnutým osvetlením a správnym umiestnením v podlahe je možné vytvoriť plne funkčnú interakciu medzi estetickým dojmom a účelovosťou, ktoré by inak nebolo možné. Steny či stropy tak odľahčíte od inak nevyhnutného osvetlenia, a túto voľnú plochu tak môžete využiť na dizajnové tapety, obrazy či iné dekorácie. Nakoľko výber naozaj vhodného svietidla je dôležité, odporúčame sa s výberom obrátiť na odborníkov.

Zdroj a foto: LEDeco solution, s. r. o./ www.LEDeco.sk