Malý byt s veľkou dušou: 35 štvorcových metrov

image 98181 25 v1

Ukrajinský architektonický ateliér si zobral pod palec premenu malého bytu v historickej budove. Plocha 35 štvorcových metrov potrebovala nový svieži nápad.

V najkrajšom meste Ukrajiny

Byt sa nachádza v centre starého ukrajinského mesta Ľvov, ktoré je známe ako mesto kostolných veží, tehlových komínov, mesto, v ktorom sa mieša viacero štýlov a kultúr. Zachovalé historické centrum je zapísane v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Nenadarmo ho cestovatelia považujú za najkrajšie mesto Ukrajiny.

Foto: Maksim Sosnov

Minima, ale s dušou

Autori premeny nazývajú byt „minima“ a nie je to len pre veľkosť. Vyjadruje to aj štýl rekonštrukcie. Celá bola realizovaná s heslom „čo najjednoduchšie, ale pritom s dušou“. Niektoré moderné minimalistické byty totiž pôsobia chladne, ako keby im práve tá duša chýbala.

Foto: Maksim Sosnov

Tomuto dojmu sa chceli architekti vyhnúť, čo sa im aj podarilo. Bytík v starom dome pôsobí štýlovo a charizmaticky, a pritom teplo. Úplne vyhovuje rytmu a životnému štýlu domácich.

Foto: Maksim Sosnov

Posteľ vo výške rieši mnohé

Cieľom dizajnérov bolo na základe predstavy majiteľov vytvoriť z nevyhovujúceho priestoru pravý opak: moderný byt, ktorý by využil každý centimeter. Malá kuchyňa s ostrovčekom vyhovovala potrebám domácich.

Foto: Maksim Sosnov

Všetko ostatné rieši jedna izba. Tú architekti rozdelili do troch funkčných zón. V hlavnej je pohovka so stolíkom a televízorom, ďalšiu tvorí posteľ umiestnená do výšky. Pod ňou vznikol odkladací priestor a šatník. 

Foto: Maksim Sosnov

Sklobetón v sprche

Príjemným priestorom je veľká sprcha, do ktorej vniká prirodzené svetlo vďaka sklobetónovým tvárniciam. Z nich je vytvorená nielen časť múru, ale aj strecha nad sprchovacím kútom a toaletou. Dodáva rekonštruovanému bytu punc jedinečnosti a hygienickú miestnosť nabíja pozitívnou energiou.

Foto: Maksim Sosnov

Preglejka a zrkadlá

Hlavným materiálom, s ktorým dizajnéri pracovali, bola laminovaná preglejka. Nemenej dôležitú rolu v byte hrajú zrkadlá, ktoré priestor nielen opticky zväčšujú, ale aj presvetľujú. Rekonštrukcia odstránila všetky nánosy minulosti a na mnohých miestach ponechala obnažené murivo, dokonca i potrubia.

Foto: Maksim Sosnov

Tento moment najpôsobivejšie vyznieva v kúpeľni, zaujímavo je murivo zvýraznené i v jedinej obytnej miestnosti, kde je natreté tmavosivou farbou. Každý kus nábytku bol vyrobený presne na mieru, aby do priestoru padol ako uliaty. Zo starého bytu sa podarilo v izbe zachovať staré rakúske parkety, hrajúce všetkými odtieňmi hnedej.

Foto: Maksim Sosnov

Premena malého bytu v Ľvove

Architektonické štúdio: replus design bureau
Hlavní architekti: Khrystyna Badzyan, Dmytro Sorokevych
Lokalita: Ľvov (Lviv), Ukrajina
Plocha: 35 m2
Rok realizácie: 2017

 

Sabína Zavarská
Foto: Maksim Sosnov