Kaviareň Paleta – niečo medzi obývačkou a stodolou

kaviaren paleta nieco medzi obyvackou a stodolou

Takúto kaviareň by v novom outletovom centre vo Voderadoch málokto očakával. Bohémsky priestor stavia dojem na surovosti prírodných materiálov. Tie však dodávajú tú správnu energiu, ktorú potrebuje každá dobrá kaviareň.

„Majú dominovať prvý dojem a atmosféra priestoru,“ hovorí autor Michal Staško. „Potom už návštevník kaviarne dokáže akceptovať nedokonalú krásu surového interiéru v jednoduchej až lacnej podstate. Ale o tom je súčasný gastro biznis. Návštevník očakáva originálnu show alebo zážitok nielen z jedla či nápojov. Od tejto filozofie je už len krok k prvku palety, ktorý sa prelína celým interiérom.“ Samotný názov Paleta vznikol takmer až na konci realizácie, pričom riešenie interiéru z paliet autorovi nepriamo vnukol sám investor: trval na nízkorozpočtovom interiéri, ale s veľkou pridanou hodnotou.


Rozloženie nábytku má pôsobiť až chaoticky, čo umocňujú rôzne veľkosti a farebné varianty čalúneného sedenia a stolov.


Originálne osvetlenie je moja dizajnérska slabosť. V tomto prípade prepojenie medzi drevom a vínom. Ručná píla na rezanie (tzv. bruchatka) a samotné tienidlá na žiarivku z vínových fliaš. Výsledkom je veľký luster a príjemné mäkké teplé svetlo – také podceňované v ostatných prežiarených prevádzkach.


V dnešnej pretechnizovanej dobe je málo obalov, čo sa ešte nezmenili. Vínová fľaša je jedným z nich. Ušľachtilý a krásne nedokonalý sklenený objekt v kombinácii so svetlom alebo kvetom – dekorácia, ktorá poteší každú zákazníčku kaviarne. Osobne sa snažím, aby sa v kaviarni vždy dobre cítili najmä ženy. Už aj preto, lebo sú spontánnejšie a aj častejšie navštevujú kaviarne.

Zhodli sa na tom, že to bude experimentálny koncept kaviarne a vinárne, ktorému však predchádzala názorová a technická príprava. Interiér Palety má rôzne úrovne čítania i pôsobenia: má šokovať, zaujať, spomaliť, potešiť, zahriať, voňať, ale najmä má mať dobrú atmosféru. Počíta predovšetkým s mladou generáciou, ktorá je nosnou klientelou outletu. „S potešením konštatujem, že zámer vyšiel a nie je nič zábavnejšie, ako pozorovať tínedžerov, ako sa fotia v retroušiaku s paletami nad hlavou, vešajúc fotky na Facebook so statusom cool,“ s úsmevom dodáva Michal Staško, ktorý je známou postavou súčasného slovenského dizajnu. S jeho menom sa napríklad spája úspešný návrh pre spoločnosť Tuli, za ktorý získal RedDot Design Award v najprestížnejšej produktovo-dizajnérskej súťaži v Európe.


Prezentovanie vína ako produktu sa snažím dostať do priameho kontaktu s návštevníkom. Od vína k umeniu je blízko. Komorné umenie vo forme plastík a masiek na stene má zdôrazniť bohémskosť kaviarne, ktorú by v takomto komplexe málokto očakával.


Stropné technológie na vzduchotechniku boli pevne dané developerom a úlohou originálnych lustrov z píl bolo odpútať pozornosť od tejto rušivej dekorácie v priestore.


Palety striedavo uložené do vrstiev majú vytvárať kulisu „do stratena“.

Už pri tejto textilnej „hračke“, do ktorej sa dá sadnúť, provokoval myslenie i tvorivosť ľudí. A platí to aj pri Palete. „Provokácia je už súčasným trendom nielen v interiéroch, ale v celej architektúre a dizajne a je súčasťou nárokov na zážitok zákazníkov“ hovorí Michal Staško. „Ďalším výrazným trendom je návrat dreva v jeho surovej podobe. Keď sa k tomu pridá bežný lacný prvok, ako je drevená paleta, je z toho zaujímavý výsledok – ale ten nech posúdia návštevníci sami…“


Som rád, že výsledok splnil účel. Ako poznamenala jedna návštevníčka, je to  niečo medzi stodolou a obývačkou.


Výklad má byť opozíciou k ostatným prevádzkam. Decentne nasvietený, s originálnymi dekoráciami.


Výklad má byť opozíciou k ostatným prevádzkam. Decentne nasvietený, s originálnymi dekoráciami.

 
Stolové nábytkové prvky sú z IKEA, ale v našom surovom prepatinovaní umocňujú retroatmosféru.
 
Autor pri šálke kávy.

PALETA – KAVIAREŇ & VINÁREŇ
Miesto: One Fashion Outlet Voderady
Autor: Mgr. art. Michal Staško
Investor: Varies, s. r. o. – konateľ Mgr.Tomáš Ondrejička
Začiatok realizácie: 18. 9. 2013
Koniec realizácie: 29. 10. 2013

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: ERIK ĎURIŠ