Ako opticky a pocitovo zväčšiť 50 m2 byt?

image 82290 25 v2

Aj v menšom byte je možné vytvoriť vzdušný, otvorený, presvetlený a najmä plne funkčný a pohodlný priestor. Predstavíme si byt s rozlohou klasického dvojizbového slovenského bytu (50 m²), ktorý prešiel rekonštrukciou pod vedením odborníkov zo štúdia MoreDesignOffice. Hoci sa byt nachádza v čínskom Šanghaji, svojím dizajnom by poľahky zapadol aj do našich zemepisných šírok.

Projekt s názvom Folding Apartment bol zrealizovaný v roku 2014 a prináša pohľad na to, ako sa aj na malej ploche dá využiť každý kúsok a vytvoriť elegantný a príjemný príbytok. V centre väčšiny miest je problém nájsť byt, ktorý by človeka finančne nezruinoval, no zároveň by sa v ňom budúci obyvateľ cítil príjemne. Preto je nutné hľadať kompromisy a nevýhody sa pokúsiť prostredníctvom šikovného interiérového dizajnu premeniť na výhody.

Folding Apartment je byt, ktorého hlavnou nevýhodou bol nedostatok denného svetla. Výhodou však boli lokalita a cena, a preto si novopečený majiteľ zavolal na pomoc odborníkov, ktorí z priestoru vyčarili veľmi príjemný domov. Svoj cieľ dosiahli vďaka rozdeleniu funkcií bytu na jednotlivé zóny a pomocou priečok z mliečneho skla získali lepšie presvetlenie celého priestoru.

Pôvodnú priečku, ktorá delila spálňu a obývačku, odstránili a nahradili ju posuvnou stenou zo skla. Vďaka tomuto kroku sa počas dňa do obývacej časti, ktorá má okno smerované na severovýchod, dostáva aj časť svetla zo spálňového okna, ktoré smeruje na juhozápad.

V pôvodnej dispozícii bola oproti vchodovým dverám umiestnená kúpeľňa a do kuchyne sa vchádzalo smerom napravo. Vo vynovenom pláne sú tieto dve miestnosti vymenené. Kuchyňa je otvorená smerom k vstupnej hale (priečky boli odstránené), zatiaľ čo kúpeľňa si zachováva funkciu súkromnej miestnosti. Vstupná hala sa vinie od vchodových dverí až po obývačku, ktorá je na opačnej strane bytu ako kúpeľňa. Pozdĺž celej chodby je množstvo úložných priestorov a zrkadiel, ktoré opticky ešte o kúsok zväčšujú priestor.

Farebne a materiálovo je byt ladený tak, že pôsobí veľmi sviežo a usporiadane. V priestore prevláda svetlé drevo, biela farba na stenách, bledé a krémové odtiene podlahy a nábytku či pracovnej plochy v kuchyni.

Pre vyváženosť túto súhru dopĺňa tmavosivá kuchyňa, tmavosivé doplnky v obývačke či tmavé textílie v spálni. Celkovo je byt usporiadaný a pôsobí veľmi vzdušným a prívetivým dojmom.

Text: Anna Martausová
Foto: Raphael Olivier
Zdroj: homedsgn.com