5 dôvodov, prečo si vyrobiť vlastný stolík

HORN0534 WERKSTUECK002 659 3a cmyk

„Ak chceš mať nábytok podľa svojich potrieb, musíš si ho sám vyrobiť,“ odporúča japonský dizajnér Yo Shimada. Toto je päť dôvodov, prečo sa oplatí vyrobiť si vlastný stolík.

Radi by ste si vlastnoručne postavili originálny dizajnový stolík, ale neviete ako? Odpoveď ponúka nový projekt spoločnosti Hornbach v edícii DIELO 002, ktorá v spolupráci s japonským dizajnérom prináša možnosť vyrobiť si jedinečný kus nábytku – stolík Utsuri table.

„Domácim majstrom chceme dať možnosť, aby svojimi remeselnými schopnosťami prebudili k životu kvalitný dizajn,“ hovorí David Kolář, marketingový riaditeľ spoločnosti HORNBACH pre Slovenskú a Českú republiku a dodáva: „Je remeselne náročný, nečakajte preto sadu pre rýchlu montáž. Výroba stolíka vyžaduje čas a precíznu prácu, ale veríme, že machri to zvládnu.“

Prijmete výzvu obidvoma rukami?

1. DIZAJNOVÝ KÚSOK
Dizajnérske stolíky, ktoré si môžete bežne kúpiť, stoja v priemere niekoľko stoviek eur. Preto Hornbach oslovil renomovaného dizajnéra Yo Shimadu, aby navrhol stolík, ktorý si budú môcť ľudia vyrobiť sami. A navyše z bežne dostupných materiálov, ktoré si môžete kúpiť priamo v Hornbachu. Za necelých 155 € tak budete môcť mať doma originálny vlastnoručne vyrobený kúsok, ktorý bude zároveň odrážať neoceniteľnú hodnotu vašej práce a šikovnosti.

2. FAREBNÝ ODRAZ
Ak sa pustíte do výroby dizajnérskeho stolíka Utsuri table, stretnete sa s rôznymi technikami, ktoré vás možno prekvapia. Japonský dizajnér Yo Shimada sa napríklad rozhodol neobvykle pracovať so spodnou stranou stola, ktorá je väčšinou zanedbávaná. V tomto prípade je však nastriekaná krikľavo žiarivými farbami. Podľa polohy dosiek stola a dopadu svetla odrážajú tieto plochy svoju farbu na okolitý materiál. Práva vďaka tejto reflexii farba vynikne.

Dizajnérsky stolík

3. VHODNÝ DO KAŽDEJ MIESTNOSTI
Stolík Utsuri table je vytvorený tak, aby sa mohol prispôsobiť každej miestnosti. Doska sa skladá z troch prvkov, ktoré môžu byť ľubovoľne modulárne presúvané a ponúkajú rôzne výšky. Flexibilné nohy umožňujú voľný pohyb a otáčanie jednotlivých dosiek. Vďaka tomu môžete meniť jeho tvar a funkčnosť podľa svojich potrieb.

4. PRIJMITE NOVÉ VÝZVY
Myslíte si, že vás ako skúseného domáceho majstra nič neprekvapí? Dokázali ste postaviť kus nábytku bez použitia skrutiek alebo klincov? Pri realizácii Utsuri table sa zoznámite s japonskou tradičnou nástrčnou technikou – kigoroshi. Pomocou okrúhlych tyčí dokážete spojiť jednotlivé diely a vytvoriť tak stabilný kus nábytku.

5. ZAPOJTE PRIATEĽOV
Chceli by ste si vyrobiť vlastný stolík, ale nemáte stále čas? Skúste prepojiť to, čo vás baví s ľuďmi, s ktorými chcete tráviť voľný čas. Pri výrobe vlastného stolíka sa nemusíte zatvoriť do dielne, ale môžete si z neho spraviť príjemnú voľnočasovú aktivitu s priateľmi.

Stolík Utsuri table je vytvorený tak aby sa mohol prispôsobiť každej miestnosti.

Všetok potrebný materiál na projekt Utsuri table nájdete na predajniach Hornbach alebo na eshope www.hornbach.sk. Tu si môžete zakúpiť box „HORNBACH edícia DIELO 002“ s podrobným pracovným postupom, šablónou pre vyrezanie konštrukčných dielov spolu s plaketou pravosti.

Pracovný postup sa dá alternatívne stiahnuť v digitálnej podobe bezplatne na stránke: www.hornbach.sk/dielo. Na tejto internetovej stránke sa nachádza aj filmová dokumentácia k projektu.

Japonský dizajnér Yo Shimada

Yo Shimada:
Yo Shimada sa narodil v roku 1972 v Kóbe v japonskej prefektúre Hyógo. Svoje štúdium na Univerzite umenia v Kjóto dokončil v roku 1995 a rozšíril ho postgraduálnym štúdiom ukončeným v roku 1997. V tom istom roku založil vo svojom rodnom meste Kóbe architektonické štúdio Tato Architects a v nasledujúcich rokoch zrealizoval so svojím tímom vyše tridsať rodinných domov v Japonsku a v ďalších miestach sveta. V nedávnej minulosti rozšíril portfólio prác Tato Architects mimo iného aj o niekoľko interiérových a umeleckých inštalácií, ako napríklad priestorovú inštaláciu „Meeting“ (Stretnutie) v rámci bienále v Kóbe.
Yo Shimada publikoval mnohokrát v odborných časopisoch venovaných dizajnu, interiérom a architektúre. V priebehu svojej kariéry mu bolo udelených mnoho japonských a medzinárodných vyznamenaní – napríklad vyznamenanie „House of the Year“ (Dom roku) za jeho na pilótoch stojacií Hamiltonov dom v austrálskom Brisbane. Od roku 2016 je hosťujúcim profesorom na Univerzite umenia v Kjóto.

www.hornbach.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti HORNBACH – Baumarkt SK spol. s r.o.

Komentáre