imidzovy hotel nad okruhom f1 v abu dhabi
Galéria(9)

Imidžový hotel nad okruhom F1 v Abu Dhabi

Hotel Yas Viceroy je dôkazom toho, že možno prepojiť aktívny prístav pre jachty s energickým predstavením, ktoré sa odohráva počas Majstrovstiev sveta vo Formule 1 na okruhu Abu Dhabi.

02 big image
03 big image
05 big image
06 big image
07 big image
08 big image
imidzovy hotel nad okruhom f 1 v abu dhabi 7498 big image
04 big image
Dizajn hotela Yas Island Marina Hotel navrhlo newyorské architektonické štúdio Asymptote´s Architecture. Cieľom architektov bolo dostať do rovnováhy dramatické miestne podmienky s ambicióznym zámerom vytvoriť hotel s 500 izbami s rozsiahlou občianskou vybavenosťou, ktorý je situovaný nad pretekárskou dráhou Formula 1. Jeho súčasťou je aj prístav pre jachty. Hotel pozostáva z dvoch 300 metrov dlhých eliptických blokov vysokých desať poschodí, pričom jeden z nich je situovaný na pevnine a druhý vo vodách prístavu. Veľkorozponový trup ako oceľový most preklenuje dráhu F-1 a zároveň spája obidve hotelové veže a umožňuje neobvyklý výhľad na závody a okolie.

Celý komplex je pokrytý monumentálnym oceľovo zaskleným mriežkovaným výstužným obalom, ktorý hotelu dodáva famózny ikonický imidž. Okrem toho, že mriežkovaný obal dodáva budove špecifický architektonický výraz, má aj ďalšiu úlohu. Pomáha odvádzať horúci vzduch vďaka komínovému efektu, ktorý tu vzniká ponad fasádu budovy, čo zároveň prispieva k splneniu environmentálnych cieľov. Tento komplexný geometrický obal odzrkadľuje oblohu a zároveň sa z neho stáva javisko farieb, vďaka nainštalovanému LED svetelnému systému, ktorý možno ľubovoľne programovať. Hotel na medzinárodnej úrovni svojou architektúrou dotvára moderný imidž Abu Dhabi, hlavného mesta Spojených arabských emirátov.

Realizácia: 2010
Architektonické štúdio: Asymptote Architecture
Klient: Aladar properities, PJSC Abu Dhabi

TEXT: Asymptote Architecture, wad
FOTO: Asymptote Architecture