hotel preuge rekonstrukcia nefunkcneho objektu
Galéria(11)

Hotel Preuge – rekonštrukcia nefunkčného objektu

Názov hotela Preuge je tak trochu jazykolam. Ale len dovtedy, kým sa človek nedozvie, že je to vlastne prvý latinský názov dnešnej Prievidze z roku 1276. Okrem historického názvu je budova prepojená aj s nedávnejšou minulosťou. Hotel je vydareným výsledkom rekonštrukcie a adaptácie starého nefunkčného objektu.

dsc00048 big image
mg 9985 big image
mg 9837 big image
mg 0155 big image
mg 0130 big image
mg 0119 big image
1np big image
23np big image
Výsledok oslovil
Chátrajúca stavba v strede Prievidze slúžila ako reštaurácia a jedáleň. Jej ideálna poloha oslovila investora a pôvodne uvažoval o polyfunkčnom využití. Umiestnenie neďaleko autobusovej a železničnej stanice však pomohli ku konečnému rozhodnutiu prebudovať objekt na biznis hotel.

„Vďaka rozhľadenému investorovi nám bola poskytnutá sloboda v snahe priniesť stavbe pridanú hodnotu v podobe sčasti provokatívneho, no tvarovo čistého minimalistického architektonického výrazu,“ uviedol jeden z autorov projektu rekonštrukcie a adaptácie Ing. arch. Marian Hlinka a dodal: „Išlo nám o vytvorenie akéhosi štartovacieho, nultého bodu pre návštevníkov mesta a regiónu Hornej Nitry.“

Napriek radikálnej zmene oproti pôvodnému stavu výsledok obyvateľov mesta oslovil. Ako hovorí Marian Hlinka, svedčia o tom reakcie miestnych aj návštevníkov. Klientelu tvoria najmä športové kluby, interpreti koncertujúci v meste a rôzne firmy, ktoré využívajú spoločenské priestory na konferencie, prednášky a semináre.

Komfortne v centre mesta
Z pôvodnej stavby boli odstránené nestabilné a narušené časti murív. Polorozpadnuté základy sa museli spevňovať pod celým obvodom, pretože v projekte sa rátalo s nadstavbou tretieho podlažia. Okrem nadstavby je nová aj prístavba zadného krídla. Tým sa vytvoril pôdorys v tvare U s átriom, ktoré sa využíva ako letná terasa. V ďalšej fáze bude dokončený objekt s bazénom prepojený zaskleným hrdlom s hotelom. Na prízemí hotela, v prednej časti od hlavnej ulice, sa nachádza hlavný vstup s recepciou a kaviarňou s kapacitou 60 miest, ktorá sa dá oddeliť zasklenými posuvnými dverami. V strednej časti je reštaurácia s kapacitou 110 miest a smerom do átria pokračuje ďalší oddeliteľný priestor reštaurácie.

V zadnom krídle sa nachádza kuchyňa, zázemie a smerom k zadnému parkovisku vstup pre zamestnancov a zásobovanie. Nachádza sa tu aj práčovňa s možnosťou priameho zhodenia použitej bielizne z obytných podlaží, ďalej šatne, masér a wellness prepojená s bazénom a napokon zadné schodisko do vyšších podlaží pre ubytovaných hostí. Sú tu situované aj zadné toalety, slúžiace v lete aj pre hostí v átriu. Z átria sa do prednej časti k recepcii a výťahu dostaneme zaskleným vstupom vo výraznej zadnej veži tienenej lamelami. Na druhom až štvrtom nadzemnom podlaží je spolu 22 izieb, vrátane jednej rodinnej, dvoch bezbariérových a dvoch apartmánov.

–>–>


Pôdorys 1. NP

Pôdorys 2. a 3. NP

Minimalizmus na každom kroku
Objekt je navrhnutý v minimalistickom štýle. Akékoľvek výrazové prostriedky autori používajú veľmi triezvo a úsporne. Začína sa to základnou farebnosťou, kde do kombinácie bielej a sivej omietky vložili len malé akcenty v podobe červených obdĺžnikov. Materiálové riešenie exteriéru dopĺňa biela prístavba zozadu uličného traktu ako kombinácia veľkoplošných sklenených tabúľ s lamelovou tieniacou clonou a zdanlivo náhodne rozmiestnených úzkych okien. Tento obrazec sa nachádza aj na zadnej čiernej veži, kde okná presvetľujú zadné schodisko. Sú pomyselnou odozvou na rovnakú grafickú hru na arkieri z uličnej strany. Ten je na dvoch podlažiach atraktívnou súčasťou hotelových apartmánov.

Dizajn interiéru štýlovo dopovedal architektonický zámer načrtnutý v exteriéri. Strohá farebnosť a grafické skratky vložených farebne výrazných plôch sa opakujú aj na zariadení v reštauračnej a kaviarenskej časti. Aby priestory nepôsobili príliš chladne a neosobne, autori siahli po pocitovo teplej keramickej podlahe s drevenou kresbou, ktorá túto časť príjemne zútulňuje. Zariadenie hotelových izieb má rovnaký rukopis. Pri prechodnom ubytovaní to nemusí byť na škodu, čistota tvarov a jednoduché zariadenie oslovia široké spektrum klientely. Plusom je oživenie snehobielych stien medenou dizajnovou omietkou, ktorá je vhodným kontrastom k sivým podlahám.

Prievidza, Bojnice a ich okolie sú obľúbenou turistickou lokalitou. Nový hotel Preuge nie je typickým dovolenkovým hotelom a oslovuje skôr iný druh hostí. Jeho súčasný vzhľad však nesie ako celok veľmi jasný architektonický rukopis, ktorý sa v meste rozhodne nestratí.

Článok bol uverejnený v časopise ASB.