Coburgovský kaštieľ v Jelšave sa snažia zachrániť. Na obnovu pôjde viac ako milión eur

kastiel, jelsava
Zdroj: FB / Hore Dole Slovenskom

Myšlienkou projektu je vytvorenie historicko-remeselného a ekologického centra Gemera.

O systematickú záchranu Coburgovského kaštieľa v Jelšave (okr. Revúca) sa miestna samospráva snaží už niekoľko rokov. Ako uviedla prednostka mestského úradu Miroslava Repáková, v súčasnosti v objekte kaštieľa z rôznych dotácií a zo zdrojov mesta vykonávajú záchranné práce. Projekt obnovy je podporený z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska, pričom celkové oprávnené výdavky projektu sú 1 052 632 eur.

Aktuálne mesto vyhlásilo verejné obstarávanie na stavebné práce rekonštrukcie kaštieľa, v rámci ktorých vykonajú komplexnú rekonštrukciu severozápadného krídla kaštieľa. Ako vyplýva zo súťažných podkladov zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, celková predpokladaná hodnota týchto prác je 610 848,05 eura bez dane z pridanej hodnoty.

Centrum Gemera

Záujemcovia o realizáciu môžu ponuky posielať do 13. júla. „Obnova kaštieľa sa začne po ukončení verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby s predpokladaným ukončením v októbri 2022,“ uviedla prednostka.

Myšlienkou projektu je vytvorenie historicko-remeselného a ekologického centra Gemera. „Vytvorenie miesta pre stretnutie histórie nášho Gemera, spájanie tradičných remesiel v dobových dielňach, sledovanie a zavádzanie environmentálnych opatrení na zvyšovanie najmä kvality ovzdušia. Projekt je postavený na skúsenostiach našich nórskych partnerov a cezhraničnej spolupráci,“ popísala Repáková.

Kaštieľ Coburgovcov je v historickom Gemeri jedinečnou stavbou v slohu francúzskeho klasicizmu. Trojpodlažný objekt z roku 1763 bol pristavený k staršej renesančnej stavbe zo začiatku 17. storočia. V zadnej časti kaštieľa sa zachovali tri krídla s nárožnými vežami/baštami s obdĺžnikovým pôdorysom, strieľňami a detailmi renesančných okien.

SITA
KategórieHistorické stavbyZnačky