Fotovoltické články ponúkajú 50 percent tienenia a elektrinu
Galéria(8)

Fotovoltické články ponúkajú 50 percent tienenia a elektrinu

Partneri sekcie:

Článok prináša rozhovor s architektmi Gerhardom G. Feldmeyerom a Ernstom Pampusom z renomovanej architektonickej kancelárie HPP Architekten, ktorí navrhli architektonický dizajn administratívnej budovy LVM 7 v Münsteri, v Nemecku.

HPP Architekten je jednou z najväčších architektonických kancelárií v Nemecku, napriek tomu sa nevyznačuje uniformným architektonickým štýlom.
Feldmeyer: Vyplýva to z toho, že sme partneri, a v našej kancelárii neurčuje celkový dizajn iba jeden architekt. Nejde nám o ľahkú rozoznateľnosť našich návrhov. Riešenia, ktoré vytvárame, sú orientované na konkrétne zadanie úlohy.

Na čo je dôležité sa zamerať pri návrhu administratívnej budovy?
Feldmeyer: Okrem dobrej architektonickej výpovede je to flexibilita, pretože dizajn budovy musí fungovať nielen dnes, ale aj o 10 alebo 20 rokov. Ďalším dôležitým aspektom je energetické hľadisko, pričom vždy je potrebné znovu preskúmať, aké aktívne a pasívne opatrenia sú pre danú budovu zmysluplné. Vždy sa snažíme navrhnúť hĺbky stavebnej konštrukcie tak, aby sa počas roka čo najviac využilo prirodzené svetlo a možnosť prirodzenej ventilácie oknami. Okná v nových administratívnych budovách spoločnosti LVM Versicherung v Münsteri sa dajú otvoriť. Budova tak má prirodzené vetranie, len počas vykurovacieho obdobia je potrebná jeho podpora.

V budove ste použili podzemné sondy, aby ste využili geotermálnu energiu. Aká vysoká je úspora energetických a prevádzkových nákladov?
Pampus: Pri LVM sa pod základovou doskou inštaloval systém približne 90 geotermálnych sond. Prostredníctvom tepelných čerpadiel sa aktivuje betónové jadro. Teplo sa tak v zime privádza do miestností a v lete sa zasa odvádza. Každé krídlo budovy sa dá ovládať samostatne a v každom krídle existujú ďalšie oddelené oblasti. Na prechodné obdobia sme do kancelárií zabudovali konvektory, ktoré sú tiež napájané prostredníctvom tepelných čerpadiel. Bude trvať asi trištvrte roka, pokým bude všetko z hľadiska merania a riadiacej techniky nastavené tak, aby sme boli spokojní. Len malé časti budovy sa dodatočne klimatizujú. Sú to konferenčné miestnosti a reštaurácia. Na základe predbežných prieskumov sa ukázalo, že takto môžeme ušetriť tretinu vedľajších nákladov.

Z ulice možno vidieť transparentnú fasádu, do konštrukcií átriových sklených striech boli integrované fotovoltické články. Aký je celkový výkon tohto systému?
Pampus: Zariadenie má maximálny celkový výkon 11,3 kW, celkový ročný zisk predstavuje 7 100 kWh. Elektrinu dodávame do siete. Dodatočným dôvodom bolo tienenie. Takéto množstvo skla sa veľmi rýchlo zohreje. Ak nepoužijete fotovoltické články, musíte pracovať s tieniacimi žalúziami alebo lamelami, ktoré potom negatívne ovplyvňujú architektúru interiéru. Fotovoltické články, ktoré sú umiestnené medzi sklenými tabuľami, umožňujú 50 %-né tienenie a doplnkovú výrobu elektrickej energie.


Takmer všetky reprezentatívne administratívne budovy majú veľkoplošné sklené fasády. Je nejaká alternatíva?

Feldmeyer: Sú pásové a perforované fasády. Pri celoplošne zasklených fasádach musíte vyvinúť veľa námahy, aby ste budovu urobili transparentnou a následne ju zatienili. Pripúšťam, že sklo je fascinujúci materiál, má dlhú životnosť a ľahkú údržbu. Kamenné alebo omietkové fasády sa oveľa rýchlejšie zašpinia, stmavnú alebo vytvárajú šmuhy. Použitie sklených fasád je však aj otázkou konceptu. Transparentnosť, ktorá umožňuje súhru medzi vonkajším a vnútorným prostredím, nám dáva jasnú výpoveď. Ak vnútorné priestory neobsahujú steny, potom je budova celkom priehľadná. V dôsledku toho rozhodnutie pre celoplošne zasklenú fasádu naznačuje aj koncept jej využitia.

Fasáda budovy LVM je nápadne farebná. Na čom je založené toto rozhodnutie?

Feldmeyer: To je veľmi osobná výpoveď nášho kolegu Duka-Kyua Ryanga, ktorý navrhol dizajn. Všeobecne môžeme povedať, že v Nemecku bola dlhý čas jedinou farbou v architektúre sivá. Medzičasom však môžete sledovať trend, že farebná fasáda si čoraz viac preráža svoju cestu do architektúry.

Pampus: Duk-Kyu Ryang hovorí, že v skutočnosti chceme dať domu dušu. Túto dušu, emócie, ktoré vznikajú vnímaním farieb, sú tým, čo chceme preniesť do budovy. Použili sme preto priehľadné sklené tabule. Navrhnúť správne farby nebolo veľmi ľahké. Existujú sklené tabule, pri ktorých vznikne želaný farebný tón zmiešaním až piatich rôznych farebných fólií. To môžeme dosiahnuť len množstvom skúšok. Dobrý výsledok sme dosiahli nakoniec použitím náhodného generátora farieb.

Dizajn budovy LVM charakterizuje farebná fasáda. Aké dôležité je v súčasnosti dať budove tvár, resp. individuálny dizajn? Alebo je takáto farebná fasáda pri administratívnych budovách, najmä pri investorských projektoch, skôr neželaným javom?

Feldmeyer: Každá firma si želá, aby sa o jej budove rozprávalo. Nie je nič horšie ako uniformita a zameniteľnosť. Nakoniec jestvuje veľa dôvodov, prečo si užívateľ vyberie určitý dizajn budovy. Rolu tu hrá efektivita, výška stavebných a prevádzkových nákladov, ale rovnako dôležitý je architektonický koncept.

„… úplne zjednotené fasádne moduly“
Jedinečný návrh profesora Duka-Kyua Ryanga, s ktorým nás spája dlhoročná partnerská spolupráca pri plánovaní, predstavuje najvyššiu architektonickú kvalitu. Spoločnosť LVM Versicherung zamerala všetky svoje rozhodnutia na hospodárnosť a trvalo udržateľný koncept budovy. Plánovanie fasády bolo z našej strany zásadne zamerané na úplne zjednotené fasádne moduly. Kvalita práce pri zhotovení tak bola určená vo výrobnom stánku staviteľa fasády, vo firme Feldhaus, za optimálnych podmienok. Montáž elementov mohla prebehnúť nezávisle od počasia v čo najkratšom čase.

Na dosiahnutie optimálneho a energeticky úsporného plášťa budovy boli použité z hľadiska stavebnej fyziky výlučne konštrukcie a materiály najvyššej kvality. Tak boli napríklad precízne vybraté multifunkčné izolačné zasklenia. Do svetlíkových konštrukcií átriových sklených striech sa takto integrovali fotovoltické moduly, ktoré produkujú prúd a v interiéri zabezpečujú zároveň efekt tienenia. Moduly sú uložené do transparentnej vrstvy liatej živice a pred vplyvmi počasia sú chránené ochrannou sklenou tabuľou.

Dipl.-Ing. Elmar Jochheim, AMP engineers, Neuss


LVM 7

Miesto: Münster, Sperlichstraße 10, Münster
Staviteľ: LVM, Landwirtschaftlicher Versicherungsverein, A. G., Münster
Užívateľ LVM and external renting
Súťaž: Prvá cena 2004, Duk-Kyu Ryang, Architect magazine
Plánovanie a dizajn: HPP Architekten, Düsseldorf
Výstavba: január 2006 – august 2008
Vedenie stavby: HPP Bau- und Projektmanagement, GmbH, Düsseldorf
Návrhy interiérov: HPP Architekten, Düsseldorf
Ochladzovanie a geotermálna energia: Transferzentrum Energieeffizientes Bauen, GmbH, Vaihingen Enz
Plánovanie nosnej konštrukcie: Nees + Otten Beratende Ingenieure, GmbH, Münster
TZB: Ingenieurbüro Nordhorn, Münster
Fasádna technika: Albrecht Memmert & Partner, GbR, Engineers for façade technology, Neuss
Fasáda: Feldhaus Fenster und Fassaden, GmbH + Co. KG
Schüco produkty: Skyline S 65, Royal S 75 BS.HI, FW 60+.HI, Royal S 70.HI, ProSol

Text a foto: Schüco International KG