image 93157 25 v1
Galéria(21)

Dvojizbový byt + garsónka? Pozrite, čo z toho môže vzniknúť!

Partneri sekcie:

Ak chcete zväčšiť obytný priestor, dá sa uvažovať rôzne. Jedným z riešení je odkúpiť vedľajší byt alebo byt pod či nad vami a vytvoriť z dvoch bytov jeden celok. Samozrejme, často je to náročné riešenie, vyžadujúce si dôsledný architektonický návrh, no keď ste si veľmi obľúbili lokalitu, v ktorej žijete, a svoj byt, je to rozhodne zaujímavá možnosť.

Copy of IMG 0951
Copy of IMG 0967
Copy of IMG 0980
Copy of IMG 1003
Copy of IMG 1020
Copy of IMG 1023
Copy of IMG 1059
Copy of IMG 1065

Dom už poznali

Spojenie dvoch bytov do jedného riešilo aj architektonické štúdio atelier111 architekti. Projekt bol o to náročnejší, že šlo o návrh zlúčenia a premeny obytného priestoru v bytovom dome z tridsiatych rokov minulého storočia. Zaujímavé je, že kedysi v rovnakom dome riešili rekonštrukciu bytu nazvanú Byt pre Zuzanu, a tak lokalitu i dom samotný už dobre poznali.

Ako vzniká fascinujúci priestor

V tomto prípade išlo o zlúčenie dvoch neveľkých bytov – 2 + 1 s garsónkou –, ktorého výsledkom je fascinujúci priestranný celok, ktorý slúži majiteľovi a jeho rodine. Novovzniknutý jednoúrovňový byt je 4 + kk s celkovou podlahovou plochou 116 m2, čo sa už dá, samozrejme, považovať za veľmi slušný a útulný priestor na život mladej rodiny.

Komfort o pár úrovní vyššie

Architekti dosiahli absolútne iný, podstatne vyšší štandard a komfort bývania oproti pôvodnému. Veľmi zaujímavo a prakticky vyriešili i dispozíciu a neboli potrebné veľké úpravy. Keď vojdete do bytu, skrz hlavný obytný priestor sa otvára pohľad až do ulice.

Temné chodby starých bytov sú v tomto prípade minulosťou. Celý interiér je presvetlený, a pritom nie je riešený ako otvorený, práve naopak – každému obyvateľovi poskytuje dostatok súkromia.

Aká je dispozícia?

Hlavný obytný priestor, ktorý spája kuchyňu, jedáleň a obývačku, vznikol z pôvodnej garsónky, prináleží k nemu aj hygienické zázemie. „Do veľkej vstupnej haly bez priameho denného osvetlenia sme vstavali uzatvárateľnú pracovňu prisvetlenú cez schodisko luxferovým oknom.

Toto okno je umiestnené v mieste zrušených vstupných dverí do bývalého samostatného dvojizbového bytu. Súčasťou bytu je tiež spálňa so samostatnou kúpeľňou a v protiľahlej časti dve detské izby s oddelenými šatňami,“ vysvetľujú špeciality spojenia bytov do jedného samotní architekti.

Hniezdo na relax

Neobvyklým prvkom v hlavnom obytnom priestore, ktorý nás mimoriadne zaujal, je vstavaná váľanda v nike, ktorá vytvára pohodlné „hniezdo na relax“. Pri oddychu v tomto „hniezde“ máte pocit pohodlia a pokoja – uzatvorenia sa v súkromnom pohodlnom minipriestore. Po bokoch sú v stenách „hniezda“ vsadené poličky. Toto príjemné miesto vzniklo využitím vystupujúceho priestoru daného členením fasády.

Celý interiér je ladený do svetlých prírodných tónov, čo pridáva na útulnosti a čistote bytu. Architekti zo starých bytov ponechali pôvodnú parketovú podlahu, tzv. špaletové okná a vnútorné dvere. Tieto prvky dodávajú veľkému príjemnému bytu špeciálny šarm.

Byt pre Přemka v kocke
Architektonické štúdio: atelier111 architekti
Architekt: Barbora Weinzettlová
Lokalita: Praha-Vršovice
Projekt: 2015
Realizácia: 2016 až 2017
Podlahová plocha: 116 m2

Sabína Zavarská
Foto: Alex Timpau