image 71702 25 v2
Galéria(9)

Chystáte rekonštrukciu domu? Inšpirujte sa!

Zlý technický stav sa stal iniciátorom razantnej prestavby rodinného domu blízko jazera Michigan. Na konci rekonštrukcie ostal len opravený krov, nová stropná doska a presklená terasa do záhrady. Interiér sa doslova celý vybielil – a biela farba navyše pomohla presvetliť všetky miestnosti.

0
1
2
3
4
5
6
7

Pútavá konštrukcia krovu je zdôraznená vhodným osvetlením. Biela farba vytvára ideálne pozadie pre všetky zložitejšie detaily.

Pri práci s pôvodnou budovou letného domu Harbert sa chicagskí architekti riadili jednoduchým pravidlom – zachovať len to hodnotné – prostý design. Ten miestami doplnili drobným premysleným zásahom, akým je napríklad vikier.

Všadeprítomná biela sa vykompenzovala karmínovo-červeným akcentom na oknách a dverách.

Či už výhľad z okna alebo podlahové kúrenie napojené na geotermálny prameň, všetko v dome bolo určitým spôsobom prepojené s prírodou a lokalitou.

Veľká presklená terasa, ktorá tvorí stredobod celej spoločenskej zóny, nenarúša súkromie obyvateľov v dome. Stáva sa len plynulým prechodom medzi interiérom a exteriérom.

Pred rekonštrukciou sa zlý technický stav prejavil najmä na streche. Bolo nutné opraviť prehnutú strechu, previsnutú stropnú dosku a všetko dodatočne zatepliť.

Odokrytá strešná konštrukcia ukazuje nielen drevné prvky, ale aj kovový rám, ktorý nesie prostrednú betónovú stropnú dosku. Pohľad nahor sa tak stáva objavovaním konštrukčných spojov a detailov.

Použité materiály zostali tie isté ako použité materiály spred 60 rokov, kedy dom vznikol. Rovnako stavitelia ostali verní lokálnym zdrojom, nielen materiálne, ale aj profesne a technologicky.

Viac na http://inhabitat.com
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: SEARL LAMASTER HOWE ARCHITECTS