Jednoducho, no s noblesou. Čajový pavilón vyniká na brehu českej priehrady

Partneri sekcie:

Malebný objekt je venovaný tradičnej japonskej čajovej ceremónii. Vzišiel zo spolupráce študentov a účastníkov workshopu s architektmi z ateliéru Grau.

Dočasný stavba kapacitne vystačí pre šesť osôb, ktoré sú usadané okolo stola tvárou v tvár. Subtílna/ľahká, otvorená konštrukcia odkazuje na tradičný japonský interiér no vnáša do neho moderné prvky. Harmonicky a s jemnosťou zapadá do okolitého prostredia. A je celá z dreva. 

„Pavilón pozýva ľudí k blízkemu zážitku s prírodou, zameraním pozornosti návštevníkov na vodnú nádrž – výhľadmi, zvukmi, pohybmi. Núti človeka zastaviť sa, spomaliť vďaka nekonečnému výhľadu do korún stromov, vymedzenému pohľadu na neohraničenú pokojnú vodnú hladinu a jemným uzatvorením sa od okolitých ruchov každodenného života,“ opisuje architekt Andrej Olah. 

Tea House Pavilion, Český Těšín
Tea House Pavilion, Český Těšín | Zdroj: Matej Hakár

Na výsledku výrazne cítiť niekoľko pravidiel tradičnej čajovej ceremónie. „Pri vstupe do interiéru sa každý návštevník musí zohnúť, aby prešiel pod najnižším horizontálnym nosníkom konštrukcie, čo odkazuje na dvierka niriji – guchi, symbol rovnosti všetkých účastníkov ceremónie. Zároveň sa po vstupe otvára výhľad upriamujúci pozornosť na vodnú plochu,“ pokračuje vo vysvetľovaní.

Nízky stôl uprostred dispozície vyzýva návštevníkov k sedeniu na kolenách ako je zvykom pre japonskú kultúru. Zavetrenie spodnej časti konštrukcie doskami preglejky poskytuje pocit súkromia a odpútania sa od šumov exteriéru. Otvorený vstupný rám umožňuje priehľad do interiéru a okoloidúci vidia prebiehajúcu čajovú ceremóniu.

Tea House Pavilion, Český Těšín
Tea House Pavilion, Český Těšín | Zdroj: Matej Hakár

Výška stola mu dáva univerzálnosť pri využití ako pri čajovej ceremónii, tak mimo nej ako lavica ponúkajúca miesto na sedenie a pokojné rozjímanie, nasleduje tak japonskú ideológiu sústreďujúca sa na jednoduchosť a estetickú sofistikovanosť. Stôl sa stáva jediným ústredným nábytkom pavilónu, jeho hĺbka umožňuje účastníkom ceremónie sedenie v úzkej blízkosti s pocitom vzájomnosti.

Pavilón má multifunkčný charakter a okrem čajovej ceremónie vie fungovať aj ako príjemný letný pavilón s upokojúcimi výhľadmi do prírody. Pôdorys štvorcového tvaru odkazuje na jednoduchosť a použitie primárnych prvkov zobrazuje symbol hmoty a človeka. Jeho konštrukcia je na pôdorysnej ploche o rozmeroch 3 x 3 m s výškou 4 m, čo je zároveň konštrukčná výška drevených smrekových hranolov štvorcového prierezu a maximálna povolená výška pavilónu.

Surové drevené prvky sú doplnené jemnou látkou, ktorá prináša pocit útulnosti, ale necháva pavilón stále minimalistický, tak aby nerušil od samotnej ceremónie, od dosiahnutia pocitu pokoja a harmónie. Ďalšie použité materiály sú smrekové podlahové laty, brezová preglejka a strešná geotextília. Hmota pavilónu vychádza z tvaru tradičných čajových pavilónov.

Diagonálne upevnená textília v dvoch výškových úrovniach spolu s uzatvorením dvoch bočných stien brezovou preglejkou vytvárajú dojem súkromia a ochrany pred poveternostnými vplyvmi.

Zároveň však ostáva rámová konštrukcia dostatočne vzdušná a otvorená umožňujúca prepojenie s exteriérom a vznik netradičných priehľadov. Textília v dvoch úrovniach prináša pavilónu istú hru, ktorá má evokovať tradičnú japonskú architektúru.

Tea House Pavilion, Český Těšín
Tea House Pavilion, Český Těšín | Zdroj: Matej Hakár

Cieľom workshopu Mood for Wood, ktorého sa zúčastnili študenti z Poľska, Nemecka, Lotyšska, Českej republiky, Maďarska a Slovenska, je poskytnúť praktické skúsenosti za pomoci a vedenia uznávaných architektov a skúsených stolárov.

„Študenti sa naučili pracovať v tíme a riadiť celý proces. Projekt dokázali pretaviť z prvých plánov na papieri do reálneho objektu, ktorý si sami postavili,“ dodáva Andrej Olah.

Tea House Pavilion, Český Těšín
Tea House Pavilion, Český Těšín
Tea House Pavilion, Český Těšín
grau archTea House Pavilion, Český Těšínitects tea house pavilion matej hakar 11
Tea House Pavilion, Český Těšín
Tea House Pavilion, Český Těšín
Tea House Pavilion, Český Těšín
Tea House Pavilion, Český Těšín

Tea House Pavilion, Český Těšín, Těšínská přehrada Hrabinka

Architekti: GRAU architects (Andrej Olah, Filip Marčák, Jana Filípková, Alexandra Májska)
Rok dokončení: 2022
Hrubá podlahová plocha: 9 m²
Investor: Mood for Wood