behrensova synagoga v ziline bude po rekonstrukcii kunsthalle
Galéria(8)

Behrensova synagóga v Žiline bude po rekonštrukcii kunsthalle

Partneri sekcie:

Najmä architekti nešetria obdivnými slovami na adresu svetoznámeho nemeckého architekta Petra Behrensa, u ktorého sa v jeho berlínskom ateliéri učili také osobnosti neskoršej medzivojnovej moderny ako Le Corbusier, Walter Gropius alebo Ludwig Mies van der Rohe. Žilinská neologická synagóga je jeho jedinou stavbou na Slovensku a od ostatných synagóg sa líši práve architektúrou. Patrí nielen medzi dôležité židovské stavby – v ankete slovenských architektov sa ocitla v roku 2000 medzi piatimi najvýznamnejšími občianskymi stavbami 20. storočia na Slovensku. Postavená bola v roku 1931. Hlavná sála je zakrytá kupolou s priemerom 16 a výškou 17,6 metra, kde bola prvýkrát použitá betónová škrupinová konštrukcia.

povodny stav exterier big image
sucasny stav interier big image
model5 big image
model2 big image
kup img 1434 big image
sucasny stav exterier big image
model4 big image
Svojej pôvodnej funkcii slúžila len krátko, po vojne slúžila najskôr ako divadelná a koncertná sála, potom ako aula Vysokej škole dopravnej, neskôr, až do roku 2010, tam bolo kino. Za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená už v roku 1963. Interiér však bol kompletne prestavaný – pre účely prevádzky auly a kina bol pôvodný otvorený vnútorný priestor otočený a obostavaný a neskôr aj úplne uzavretý „papundeklovým” obkladom, ktorý zakryl aj kupolu. Aj preto je v Žiline málo ľudí, ktorí vedia o pôvode a význame tejto budovy.

synagóga, Žilina, Peter Behrens synagóga, Žilina, Peter Behrens
Pôvodný stav Súčasný stav

Začiatkom roka 2011 sa mladí ľudia z občianskeho združenia Truc sphérique, ktoré prevádzkuje od roku 2003 multikultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie, dozvedeli, že Židovská náboženská obec v Žiline hľadá  pre synagógu nové budúce využitie. Uvedomujúc si dôležitosť záchrany stavby pred možným komerčným využitím predložili vlastníkovi budovy  projekt rekonštrukcie a kultúrneho využitia budovy. Ich projekt zvíťazil a získali nájomnú zmluvu so symbolickým nájomným, čo je podpora vlastníka zámeru túto pamiatku kompletne zrekonštruovať a využiť ako výstavný priestor typu kunsthalle.

synagóga, Žilina, Peter Behrens

Základným zámerom rekonštrukcie je odstránenie zásahov, ktoré nastali v spojení s neskoršími zásahmi a vrátenie pôvodného architektonického konceptu Petra Behrensa. Interiér bude doplnený o nové konštrukcie a mobiliár, ktorý umožní využitie budovy na veľké výstavy, ale aj ďalšie sprievodné funkcie – premietanie klubových filmov, kaviareň, konferencie, občasné koncerty alebo iné kultúrne akcie.

synagóga, Žilina, rekonštrukcia, Martin Jančok

Paralelne s rozbiehajúcou sa rekonštrukciou tvoria iniciátori projektu – riaditeľ OZ Truc sphérique Marek Adamov a filozof a kurátor Fedor Blaščák – tím odborníkov pracujúcich na budúcom programe a aktivitách. Rozvíja sa aj medzinárodný network, vznikla webstránka www.novasynagoga.sk v slovenčine, angličtine I nemčine, vyšla aj prvá publikácia tiež v troch jazykoch.

Autorom štúdie rekonštrukcie je ďalší z iniciátorov zámeru z OZ Truc sphérique – Ing.arch. Martin Jančok – nedávno ocenený cenou CE.ZA.AR 2012 v kategórii interiér za bratislavské kníhkupectvo Alexis. Odhadovaný rozpočet predstavuje milión eur.

Cieľom je spojiť verejné zdroje a podporu od súkromných mecénov a spoločensky zodpovedných firiem podnikajúcich na Slovensku. Projektu vyjadrilo podporu Ministerstvo kultúry SR aj Mesto Žilina, našli sa prví sponzori. Prvý grant z programu MKSR Obnovme si svoj dom v roku 2011 zabezpečil dôkladné zameranie budovy a historička architektúry Magda Kvasnicová zrealizovala kompletný pamiatkový výskum. Rok 2012 sa začína s nádejou na možnosť získať väčšiu podporu z Nórskych fondov, na čom intenzívne spolupracuje Sekcia kultúrneho dedičstva MK SR vedená Branislavom Rezníkom.

Zdroj: OZ Truc sphérique

–>–>