Bar, ktorý osvieži – v rytme samby
Brazília, surfy a trochu z útulnej atmosféry chatrče na pláži – to všetko tvorí identitu baru Acaico v Petržalke. Interiér bol navrhnutý slovenským architektonickým ateliérom TOITO. Petržalka tak získala nové miesto na stretnutie, rozhovor a relaxovanie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Zámerom realizácie bolo vytvoriť interiér na komerčné účely, nový výrazný bod sídliska určený na stretnutia. Priestor predtým slúžil ako galéria. Z pôvodného interiéru boli odstránené všetky prvky až na betónový povrch. Pri rozoberaní podhľadu s bodovými svetlami objavili zaujímavý priestor, z ktorého neskôr vznikol mezanín.
|
Interiér sa po využití vysokého stropu zmenil na dvojpodlažný loft
Vchod do baru je orientovaný na zatočené oceľové schodisko stúpajúce na vyvýšenú úroveň. Tento typ dispozície nie je typický pre bar – či už ide o najjednoduchší bar na pláži, alebo ten prestížny v najcentrálnejšom centre mesta. Typické usporiadanie takéhoto miesta totiž disponuje čelným barom, na ktorý vám hneď pri vstupe do miestnosti padne zrak. Takýto klasický barový pult sa podieľa na optickom a kompozičnom spojení priestoru. V prípade Acaico baru sú stiesnené podmienky asi hlavným dôvodom, prečo sú atraktívny barový pult a zázemie v ústraní za stenou napravo od vstupu.
Bar je bez priameho osvetlenia
Vnútorný priestor minibaru tvorí zaujímavú syntézu hry svetla a pohľadových osí. Tým, že je plošina na celú šírku miestnosti, rôzne podlažia vo vnútri jedného loftu sa vzájomne ovplyvňujú. Z mezanínu vidno na bar aj na ulicu a zo vstupných dverí púta zrak plošina so sieťou. Dovnútra miestnosti vidíte cez veľké okno a zasklené dvere, čo je základným predpokladom na upútanie pozornosti okoloidúceho budúceho návštevníka.
Dispozícia je ľahko čitateľná a už pri vchode je jasné, koľko z 20 miest na sedenie je aktuálne obsadených. Hlavnému priestoru dominujú 2 plechové sudy, ktoré sú ešte výraznejšie vďaka svetlám umiestneným excentricky prevažne nad časťou na sedenie.
|
Betón oživili slnkom na pláži
Hlavnými materiálmi v interiéri sú drevo, oceľ a betón, čiže prevažne tie s prirodzeným povrchom. Drevená podlaha, nábytok, barový pult či rámy obrazov kontrastujú s pocitovo chladnejším betónom. Oceľové nosníky so žltým náterom, žltá lavica a doplnky v sýtych žiarivých farbách navodzujú návštevníkovi optimistický dojem. Podsvietenie žltým svetlom dodáva tomuto miestu jedinečnú atmosféru slnka na pláži.
Nábytok hýri farbami odvážnejšie – žltou, zelenou a purpurovou
Výrazné farby pripomínajú pútavé sprievody brazílskeho karnevalu. Sedenie sa skladá z rôznych elementov umožňujúcich flexibilné usporiadanie. Pozvánkou je prútená sedačka pred vchodom. Posedenie pri bare bolo nahradené priestorovo úspornejším riešením – plechovým sudom s okrúhlym dreveným pultom.
Hojdacia sieť i ľahká drevená konštrukcia majú rovnaký spôsob ukotvenia – z dvoch protichodných strán. Zaneprázdnený život na bratislavskom sídlisku inšpiroval priateľský, otvorený minibar plný energie.
Autor: toito architekti
Spolupráca: Richard Kilo, Tomáš Kučera
Lokalita: Námestie hraničiarov, Bratislava-Petržalka
Realizácia: 2014
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: toito architekti