Vstupné priestory, realizácia svetelnej steny: Neonatologická klinika intenzívnej medicíny, NÚDCH Kramáre, Bratislava.

Aj obyčná stena môže priniesť pútavý príbeh

Partneri sekcie:

Steny môžu niesť v sebe odkaz. Vniesť do interiéru lepšiu atmosféru, radosť, vtip, pokoj. Obyčajná stena môže rozprávať príbeh.

Projekt Zážitkové steny vznikol takmer pred deviatimi rokmi väčšou zákazkou kaviarne v Technopole. Išlo o ručné kreslenie ilustrácií na stenu bielou kriedovou farbou na čiernom podklade. Kaviareň funguje dodnes a zakladateľky projektu Zážitkové steny, architektky Zuzana Kráľovičová a Gabriela Chvostaľová, sa tam vždy rady vracajú.

Začali s jednou stenou, dnes spolupracujú s architektmi, pre ktorých tvoria diela na mieru, so súkromnými osobami, developermi, centrami voľného času, školskými zariadeniami i obchodnými prevádzkami. Navrhujú pre nich vstupné priestory administratívnych budov či bytových domov, gastroprevádzky, kaviarne, festivaly. Tvoria projekty malých a veľkých mierok. Ich diela zdobia tak interiér, ako aj exteriér.

Návrh zážitkovej steny v rodinnom dome. Autorom interiéru je architekt Richard Kráľovič.
Návrh zážitkovej steny v rodinnom dome. Autorom interiéru je architekt Richard Kráľovič. | Zdroj: Zážitkové steny

Ako hovorí Zuzana Kráľovičová: „Tvoríme diela, ktoré nás tešia. A dúfam, že aj iných.“ Návrhy grafík, autorských ilustrácií Zuzany Kráľovičovej a inštalácií riešia prevažne na mieru. Zadaním je téma, výstupom sú celé stenové inštalácie, svetelné panely, tapety na mieru, ale aj menšie grafiky, obrazy, úžitkové predmety, porcelán, interiérové doplnky a textil.

Návrh priestoru zubnej ambulancie v Snine
Návrh priestoru zubnej ambulancie v Snine. | Zdroj: Zážitkové steny

Digitálna ilustrácia

Dlhé roky sa venovali tzv. živým zážitkovým stenám kresleným priamo na mieste, kde sa téma a zadanie formovali a rástli priamo pred zrakom klienta. Ilustrácia trvala hodiny či dni a výsledok bol jediný svojho druhu a jedinečný pre klienta, ktorý bol súčasťou procesu vzniku steny.

„S príchodom väčších, nadrozmerných zákaziek nás požiadavky klientov a trhu nasmerovali na tvorbu digitálnej ilustrácie,“ rozpráva Gabriela Chvostaľová. Vdýchnuť stenám život prostredníctvom „vyrozprávaného“ príbehu skrýva v sebe veľa pozitívneho.

„Sme rady, ak dielom potešíme, pobavíme, vytvoríme príjemnejšie prostredie,“ dodáva na záver Zuzana Kráľovičová.

Dizajn zážitkovej steny.
Vzhľad steny v zubnej ambulancii v Snine. | Zdroj: Zážitkové steny

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2022