Ilustračná snímka rezidenčnej výstavby

Zmení parlament zákon o štátom podporovanom nájomnom bývaní? Premiér preverí situáciu

Pred súčasnou vládnou koalíciou okrem krízy vo vzťahu OľaNO a SaS stojí aj vyriešenie problému, či a kedy novelizovať zákon o štátom podporovanom nájomnom bývaní z dielne hnutia Sme rodina.

Národná rada SR schválila návrh zákona 25. mája 2022 v pléne 126 hlasmi, proti nebol nikto. Rozsiahly pozmeňovací návrh predložil poslanec Sme rodina Miloš Svrček. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) však upozornila Denník N, že zákon by mal byť upravený čo najskôr, aby prenajímateľ nájomného bytu musel byť zapísaný do registra partnerov verejného sektora.

Denník napísal, že v pôvodnom návrhu zákona zápis prenajímateľa v protischránkovom registri bol, v druhom čítaní bol však zámerne vymazaný. Ministerka považuje za nepochopiteľné vypustenie tejto podmienky zo strany predkladateľov. Oslabuje to podľa nej transparentnosť právnej úpravy.

Premiér Eduard Heger z OľaNO má v pláne sa bližšie pozrieť na zákon, vypustenie podmienky preverí a vyžiada si stanovisko od vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého zo Sme rodina.

Šéf OľaNO a minister financií Igor Matovič uviedol, že protischránkový register a transparentnosť patrí do kompetencií rezortu spravodlivosti. Je pre neho nepochopiteľné, že ministerka Kolíková odsúhlasila vypustenie povinnosti zápisu v registri. Zároveň avizoval, že prípadný návrh na opravu zákona ich poslanecký klub podporí.

Na otázku média, prečo bolo treba vymazať zo zákona zápis v registri partnerov verejného sektora poslanec Svrček povedal, že pozmeňovací návrh bol výsledkom rokovaní s príslušnými rezortmi a na rokovanie ho predložili  po súhlase dotknutých rezortov a koaličnej rady.

O otázku registra partnerov verejného sektora sa zaujímal aj časopis ASB. Vicepremiér Holý v rozhovore (12. júla) povedal, že v zásade ide o hrubé nepochopenia konceptu. Register partnerov verejného sektora slúži nato, aby sme ako spoločnosť vedeli, kto je konečným užívateľom výhod zo štátnych zákaziek.

„Pri týchto nájomných bytoch nejde o štátnu zákazku, štát to nefinancuje. Sú to zdroje veľkých finančných inštitúcií. Sú to firmy kótované na burze a viete si ľahko overiť, kto ich vlastní a ako hospodária,“ uviedol vicepremiér.

(mv)