Na ilustračnej fotografii je rezidenčná výstavba YIT v Bratislave.

Do nájomného bývania na Slovensku majú záujem investovať štyri nadnárodné spoločnosti

Vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý vo štvrtok (14. júla) na tlačovej besede s ministrom práce Milanom Krajniakom povedal, že ide oficiálne o Vienna Insurance Group, YIT, Heimstaden a BWSG. Prvé dve firmy sú na Slovensku už známe.

Správa je aktualizovaná o vyjadrenie YIT Slovakia k výstavbe nájomných bytov na Slovensku.

Spoločnosti deklarovali investičnú kapacitu do projektov nájomného bývania na úrovni 6 miliárd eur, z toho 2,1 až 2,5 miliardy eur sú schopné investovať prakticky okamžite po podpise investičných zmlúv so štátom (zmluva o ochrane investície), čím sa stanú investičnými partnermi a členmi agentúry. Zároveň si budú vyberať projekty, do ktorých investujú. Investičné zmluvy by mala vláda prerokovať koncom októbra.

„Máme tak dostatok prostriedkov na výstavbu cca 40-tisíc nájomných bytov,“ konštatoval vicepremiér Holý s tým, že štát do systému neinvestuje. Spoločnosti, ktoré prejavili záujem, dostanú od neho písomnú pozvánku na predbežné rokovania, ktoré vyústia do nariadenia vlády. Zároveň informoval, že vláda v stredu (13. júla) schválila založenie Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania.

Úlohou agentúry bude aj tvorba cenovej mapy a nariadenia o výške regulovaného nájomného. Cenová mapa by mala byť v medzirezortnom pripomienkovom konaní v auguste. Ceny v tomto type nájomného bývania majú byť o 30 až 40 % nižšie v porovnaní s komerčným nájomným, doplnil vicepremiér Holý.

Avizoval, že na na východe Slovenska, kde má v budúcnosti pribudnúť 20 až 30-tisíc pracovných miest, je veľký záujem o bytovú výstavbu.

Budúci investori do nájomného bývania

Heimstaden ako jeden z najväčších súkromných vlastníkov rezidenčných nehnuteľností v Škandinávii pôsobí v Nemecku, Holandsku aj v Česku. Je popredným investorom do rezidenčných nehnuteľností.

Skupina BWSG podniká na území celého Rakúska a má širokú škálu činností. Okrem iného stavia a prenajíma dotované aj súkromne financované byty. Spravuje približne 37-tisíc bytov a v dlhodobom priemere stavia ročne 400 bytov.

YIT Slovakia je popredný developer v Bratislave, kde spolupracuje s magistrátom na výstavbe nájomných bytov. Generálny riaditeľ Milan Murcko povedal pre časopis ASB, že záujem spolupracovať s vládou na projekte nájomného bývania prejavili formou tzv. Letter of Intent.  Mali by pokrývať všetko od developerských, stavebných a dlhodobých investičných aktivít až po samotnú správu nájomných domov. „V tejto chvíli nevieme bližšie špecifikovať detaily ohľadom načasovania, rozsahu a geografického záberu spolupráce, no urobíme všetko pre úspech následných rokovaní,“ konštatoval. Jeho materská spoločnosť YIT je vo Fínsku najväčším tamojším a severoeurópskym developerom a stavebnou spoločnosťou.

Rakúska Vienna Insurance Group pred pár týždňami potvrdila, že je prvým investorom v nájomnom bývaní u nás. Svoje investície realizuje prostredníctvom poisťovne Kooperativa a Komunálnej poisťovne. Postavila napríklad projekt komerčného nájomného bývania v Košiciach.

Dotazník pre občanov

Pri plánovaní výstavby nájomných bytov bude s Úradom podpredsedu vlády SR a agentúrou spolupracovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ministerstvo v týchto dňoch distribuuje elektronický dotazník pre občanov o predbežnom reálnom záujme o nájomné bývanie. Výsledky by mali byť známe na jeseň.

„Zisťovaním medzi občanmi získame nielen informácie o tom, kde sú prioritné lokality na výstavbu bytov, ale aj o preferovanom type bývania v jedno-, dvoj-, troj- alebo štvorizbových bytoch,“ uviedol minister práce Krajniak s tým, že potrebujú zistiť záujem o nájomné bývanie v konkrétnom regióne aj o veľkosť bytov. Byty by mohli byť stabilizačným prvkom pre profesie v rezorte práce a sociálnych vecí, ktoré Slovensko potrebuje.

Vicepremiér Štefan Holý a minister práce Milan Krajniak na tlačovej besede.
Vicepremiér Štefan Holý a minister práce Milan Krajniak na tlačovej besede. | Zdroj: Monika Voleková

Podklad pre rokovania s investormi

Údaje sú dôležité pre rokovania s investormi aj pre tvorbu kritérií pre žiadateľov o nájomné bývanie vrátane výšky príjmu v nariadení. Poslúžia iba naplánovanie a výstavbu nájomných bytov. Jednou z otázok napríklad bude, v akej lokalite sa chcú ľudia uchádzať o prácu a bývať.

Po konzultácii s úradom podpredsedu vlády získa štát relevantnú vzorku potenciálnych záujemcov spomedzi približne 45-tisíc občanov z celého Slovenska, či už medzi zamestnancami zariadení sociálnych služieb, úradov práce, alebo Sociálnej poisťovne. Neskôr aj medzi zdravotníkmi či učiteľmi a ďalšími.

Podľa informácií z tlačovej konferencie je december 2022 termínom štartu registračného a rezervačného portálu, ktorý ponúkne konkrétne realitné projekty.