Vizualizácia novej nemocnie v Banskej Bystrici

Zhotoviteľ novej nemocnice v Banskej Bystrici je známy. Bude v nej aj parkovací dom.

Verejné obstarávanie, ktoré bolo vyhlásené v októbri 2023,  vyhralo spomedzi  piatich uchádzačov Združenie nemocnica BB, STRABAG PS – SIEBERT + TALAŠ s víťaznou ponukou vo výške 297, 45 milióna eur. V pondelok o tom informoval rezort zdravotníctva na sociálnej sieti.

Spoločnosť Strabag v 17.ročníku súťaže ASB GALA v kategórii Veľká stavebná firma uspela dvakrát, ocenila ju odborná porota a verejnosť v online hlasovaní.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica dnes podpísala zmluvu so zhotoviteľom stavby. Ide o najväčší zdravotnícky projekt, ktorý je financovaný z plánu obnovy. Projekt Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine nie je v takomto štádiu. Stále nie je známe aké zdravotnícke zariadenie bude stáť v lokalite Rázsoch v Bratislave.

Vizualizácia nemocnice v Banskej Bystrici
Vizualizácia nemocnice v Banskej Bystrici | Zdroj: Facebook MZ SR

Poskytovateľ zdravotníckej starostlivosti AGEL začal v závere apríla so stavebnými prácami v nemocniciach v Leviciach  (56,58 mil. eur) a Zvolene  (34 mil. eur) s dotáciou z plánu obnovy. Tento týždeň avizoval AGEL štart prác v nemocnici v Skalici. V prípade poskytovateľa Svet zdravia (Penta Hospitals  SK) ide o nemocnicu v Spišskej Novej Vsi.

Výstavba v Banskej Bystrici znamená stavbu hlavnej budovy a budovu infekčných disciplín a technických prevádzok. Moderný koncept budov bude vybavený najmodernejšími technológiami a mnohé procesy budú digitalizované a zautomatizované.

Izby budú navrhnuté prioritne pre jedného a dvoch pacientov. Každá pacientská izba bude mať vlastné sociálne zariadenie – sprchu, toaletu.  Súčasťou objektu je aj parkovací dom, vďaka ktorému sa zvýši počet parkovacích miest a zlepší sa aktuálne veľmi problematická situácia s parkovaním v areáli nemocnice a jeho blízkom okolí.

Vizualizácia novej nemocnice v Banskej Bystrici
Vizualizácia novej nemocnice v Banskej Bystrici | Zdroj: Facebook MZ SR

V súčasnosti pripravuje nemocnica dočasných priestorov pre prevádzky nemocnice, sťahovacie práce by mali začať ihneď po podpise zmluvy so zhotoviteľom. V priebehu roka by následne malo prísť k búracím prácam a v decembri tohto roku je naplánované začatie samotnej výstavby nemocnice.

Nemocnica, Banská Bystrica

Zhotoviteľ: Združenie nemocnica BB, STRABAG PS – SIEBERT + TALAŠ s víťaznou ponukou vo výške 297, 45 milióna eur
Financovanie hrubej stavby: plán obnovy
Počet lôžok: 771
Hrubá stavba: 12/2024 – 2026
Odovzdať do užívania: do konca roka 2028