V súťaži mladých architektov vyhrali študenti zo Slovinska
Finále tretieho ročníka medzinárodnej súťaže študentov architektúry a príbuzných študijných odborov Isover Architectural Contest sa uskutočnilo v dňoch 14. až 16. mája 2007 v metropole Srbska – Belehrade. Toto balkánske veľkomesto s pohnutou dávnou i nedávnou minulosťou sa stalo dôstojnou kulisou pre zápolenie vyše štyroch desiatok mladých architektov z deviatich európskych krajín o ceny spoločnosti Isover.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Multikomfortný dom
Hlina, drevo a kov
Dve druhé miesta
Porota sa tento rok rozhodla tretie miesto neudeliť. Namiesto neho však určila dve druhé miesta, ktoré pripadli študentom architektúry z Rakúska. V tejto krajine sa problematika pasívnych domov stáva už pomaly rutinnou záležitosťou, preto nie div, že mladí Rakúšania bodovali aj na medzinárodnej súťaži. Nezvyčajné riešenie súťažného zadania ponúkla najmä autorská dvojica Markus Bohn – Martin Zanolin, ktorí svoj koncept nezačlenili tak ako ostatní do štvrte rodinných domov či idylickej prírodnej lokality, ale priamo do rušného centra veľkomesta. Ich úzka štvorpodlažná prístavba, „zavesená“ na fasáde staršieho bytového domu, vyvolala viacero diskusií tak medzi porotou, ako aj medzi súťažiacimi.
Dodržať kritériá nestačilo
Ako sa vyjadril slovenský člen medzinárodnej hodnotiacej komisie doc. Ing. Jozef Štefko, CSc., medzi toľkými súťažnými projektmi nestačilo na víťazstvo iba dodržať súťažné kritériá, ale predovšetkým bolo treba zaujať nevšedným a nápaditým poňatím témy. Slovenským reprezentantom v zložení Matúš Podskalický, Andrej Olah – Miroslav Schiffer a Robert Löffler – Marián Lucký sa to tentoraz nepodarilo. „Dosť nás rozladilo, že organizátori z organizačných dôvodov zakázali používať pri predstavovaní súťažných projektov prezentácie v programe PowerPoint,“ rozpovedal svoje dojmy Andrej Olah, spolutvorca súťažnej práce, ktorá sa na Slovensku umiestnila na druhom mieste. Robert Löffler, ktorý spolu s Mariánom Luckým získal v slovenskom kole tretie miesto, k tomu dodáva: „Túto skutočnosť sme sa dozvedeli až tesne pred začiatkom predstavovania projektov, a keďže elektronická prezentácia bola pre nás kľúčová, museli sme veľmi rýchlo vymyslieť náhradné riešenie.“ Napriek tejto drobnej nepríjemnosti však slovenskí študenti hodnotili svoju účasť na súťaži kladne. Ocenili najmä užitočné skúsenosti z prezentácie svojich prác pred medzinárodným publikom, ako aj možnosť nadviazania zaujímavých kontaktov.
Originalita verzus praktické riešenie
Mladšie ročníky
„Z výsledkov i priebehu súťaže sme sa aj my ako organizátori poučili,“ povedal Ing. Alexander Prizemin, marketing manager Divízie Isover Saint-Gobain Construction Products s. r. o. a člen hodnotiacej komisie slovenského kola súťaže. „Zistili sme, že príliš široké tematické zadanie môže byť niekedy aj na škodu. Súťažné príspevky boli natoľko rôznorodé spracovaním i samotným poňatím, že sa dali len veľmi ťažko porovnávať.“ Na margo súťažiacich študentov Ing. Prizemin poznamenal: „Celkovo možno povedať, že tento rok sa nám do súťaže prihlásilo oveľa viac študentov z nižších ročníkov, čo so sebou prinieslo isté špecifiká. Kým starší študenti už vedia, na čo sa majú pri tvorbe súťažných konceptov zamerať a dokážu ľahšie vyriešiť rôzne technické detaily projektov, ich mladší kolegovia musia ten správny spôsob sebaprezentácie ešte len hľadať. Záujem mladších študentov o súťaž nás však teší a sme radi, že môžu aj naším prostredníctvom získavať potrebné skúsenosti v odbore.“ Hoci problematika pasívnych domov bola pre mnohých zatiaľ tvrdým orieškom, do budúcnosti teda možno očakávať, že úroveň prác aj ich tvorcov porastie. Ktovie, s akou výzvou sa mladí architekti budú musieť popasovať nabudúce.
Milan Bohunický
Foto: autor