Premiéra Salónu drevostavieb 2014 v Bratislave

image 62870 25 v1

Najväčšia nesúťažná prehliadka modernej architektúry z dreva v SR a ČR – Salón drevostavieb – začína v aktuálnom 9. ročníku sériu výstavných a prednáškových podujatí na Slovensku premiérou od 14. do 21. februára v priestoroch Vodárenského múzea BVS v Bratislave.

V rámci sprievodného odborného programu bratislavskej vernisáže výstavy Salón drevostavieb 2014 vystúpia s prednáškami a prezentáciami 13. 2. od 15:00 v priestoroch Vodárenského múzea (záujemcovia z radov architektov a projektantov ešte môžu požiadať o registráciu na akciu na designin@designin.sk do 10. 2. 2014) uznávané autority zo Slovenska – architekti a odborníci na problematiku drevostavieb, ako aj mladí tvorcovia, ktorých realizácie prešli kritériami výberu a boli zaradené na tohtoročnú prehliadku. Spomedzi množstva prihlásených prác zostavili reprezentatívny výber zástupcovia organizátorov Salónu zo SR a ČR – architekti Ľubica Fábri za Centrum pre architektúru a materiály ARCHA matériO Bratislava a Pavel Horák za architektonickú kanceláriu Prodesi Praha, ktorá iniciovala vznik dnes už prestížneho projektu v roku 2005.
Salón drevostavieb 2014 predstavuje celkom štyridsaťjeden v uplynulom roku realizovaných moderných drevostavieb, navrhnutých českými a slovenskými architektmi a stavby hostí – Matthiasa Heina z Rakúska a Geira Brendelanda z Nórska . „Do aktuálneho Salónu vyberáme vždy architektonicky, konštrukčne a dispozične zaujímavé drevostavby, ktoré boli dokončené na Slovensku a v Českej republike v poslednom období. Výstava má význam pre architektov, ktorým slúži na porovnanie s výsledkami kolegov a poskytuje možnosť zviditeľniť svoje realizácie, ako aj pre návštevníkov a potenciálnych záujemcov o drevostavbu, pre ktorých je prehliadka reprezentatívnym súborom súčasnej českej a slovenskej architektúry moderných drevostavieb. Stavanie z dreva má budúcnosť, pretože drevo je jedným z mála dorastajúcich, obnoviteľných stavebných materiálov. Na Slovensku, ktoré je štvrtou najlesnatejšou krajinou v Európe, máme veľký, no nedostatočne využívaný potenciál v oblasti využívania dreva v staviteľstve aj vzhľadom na naše tradície a výrobné zázemie. Poslaním Salónu drevostavieb je preto nielen propagácia kvalitnej architektúry z dreva, ale aj prekonávanie nedôvery či predsudkov voči drevostavbám,“ vysvetľuje architektka Ľubica Fábri.

Hoci najväčšiu časť Salónu drevostavieb 2014 tvoria rodinné domy, medzi predstavenými stavbami nechýbajú aj zaujímavé realizácie firemného sídla, agroturistického areálu, kostola či pavilónov a exteriérových úprav s využitím dreva. Zo Slovenska sú na Salóne zastúpené viaceré diela, ktoré získali prestížne ocenenia ako napríklad EPD v Stupave (Drevodom roka 2013), Chata v Nižnom Klátove (CE.ZA.AR 2013 v kategórii Rodinný dom) či revitalizácia vrchu Hradová v Košiciach (Cena verejnosti v súťaži CE.ZA.AR 2013). Drevo ako inšpiratívny, všestranne využiteľný konštrukčný materiál a vhodnosť drevostavieb na dosiahnutie nízkoenergetických či pasívnych štandardov si získavajú architektov všetkých generácií – na výstave sú zastúpené práce etablovaných ateliérov i mladších a začínajúcich tvorcov. K výstave vydali organizátori katalóg – Ročenku drevostavieb 2013, v ktorej sú obsiahnuté všetky stavby predstavené na Salóne drevostavieb 2014.

Premiéra Salónu drevostavieb 2014 v ČR sa uskutočnila od 6. do 9. 2. na výstave Dřevostavby 2014 v Prahe. Súčasťou prezentácie Salónu drevostavieb 2014 v SR budú reinštalácie výstavy vo viacerých mestách a na prestížnych veľtržných fórach.

Termíny a miesta Salónu drevostavieb 2014 v SR:
Bratislava – vo Vodárenskom múzeu od 14. do 21. 2., Nitra – na výstave Nábytok a bývanie 2014 v pavilóne M3 od 11. do 16. 3., Bratislava – na veľtrhu CONECO 2014 v hale B0 od 26. do 29. 3., Košice – v Slovenskom technickom múzeu od 2. do 27. 4. 2014. Vernisáž výstavy v Košiciach spojená s prednáškovou mozaikou pre architektov a projektantov sa uskutoční 1. 4. 2014 v priestoroch STM.

Generálni partneri Salónu drevostavieb 2014:
ARCHA matériO – Centrum pre súčasnú architektúru a materiály Bratislava
Domesi Praha/Bratislava
Hlavní partneri Salónu drevostavieb 2014 v SR:
JAFHOLZ Slovakia, KNAUF, ISOVER, VELUX, Drevstav Slovakia
Mediálni partneri Salónu drevostavieb 2014 v SR:
A+D, Tlačová agentúra SITA, ASB, Informácie YUDINY, www.zelenaarchitektura.sk
Partneri výstav Salónu drevostavieb 2014 v SR:
Vodárenské múzeum BVS, Agrokomplex Nitra, STM v Košiciach, Karpatská Perla

Kontakt:
Ďalšie informácie a snímky vám radi zašleme na vyžiadanie – píšte na designin@designin.sk, tel.: 0908 702 332, 0918 395 830
ARCHA matériO Bratislava – Centrum pre súčasnú architektúru a materiály
www.archacentre.org

KategórieUdalosti