Mestské zásahy prinášajú 95 nápadov ako zlepšiť Bratislavu

image 72632 25 v1

Vinice pod bratislavským hradom, Zámocká ako umelecká ulička, plávajúci bazén na Dunaji, web pre transparentné posudzovanie stavebných zámerov alebo osvetlenie dominanty Mosta SNP podľa počasia. Tieto a ďalších viac ako 90 nápadov prináša do Bratislavy projekt Mestské zásahy, ktorý sa po siedmych rokoch vracia, aby opäť inšpiroval k pozitívnej zmene.

Návrhy na odbornej úrovni od architektov, umelcov, dizajnérov, sochárov, študentov, ale napríklad aj od zástupcu vedúceho samoobsluhy, fotografa alebo vysokoškolského učiteľa, budú od 24. apríla prezentované v Starej tržnici. Výstava potrvá do 31. mája. Iniciatíva ukazuje riešenia, na ktorých obstaranie Bratislava pri svojich súčasných problémoch jednoducho nemá prostriedky.

„Mestské zásahy sú otvorené ľuďom akejkoľvek profesie a všetkým záujmovým skupinám, ktoré majú osobný alebo profesionálny záujem priniesť funkčné riešenia na zlepšenie Bratislavy a lepšieho využitia jej potenciálu. Naše mesto začína naozaj výrazne zaostávať za európskymi štandardmi snáď vo všetkých kategóriách. Aby sa to zmenilo, skúšame zapojiť odbornú verejnosť,“ hovoria autori konceptu a iniciátori projektu, architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský.  

Ich prvé Mestské zásahy v roku 2008  priniesli svieže nápady a rozšírili sa do ďalších 13 miest, vrátane Českej republiky. Podľa mnohých stáli Mestské zásahy v Bratislave na počiatku novej éry, ktorá priniesla väčší záujem o verejné priestory a diskusie o ďalšom rozvoji mesta. Niektoré z návrhov, ktoré podobne ako teraz zadarmo poskytli ich autori, sa aj zrealizovali, napríklad protihluková stena pri Dóme sv. Martina či  zelený náter autobusového nástupištia pod Mostom SNP.

Generálnym partnerom projektu je Siemens. „Uvedomujeme si zodpovednosť za prostredie, v ktorom žijeme a pôsobíme, preto radi podporujeme takéto projekty. S riešeniami pre mestá máme bohaté skúsenosti, či už v oblasti verejného osvetlenia, alebo dopravy a v projekte Mestské zásahy vidíme potenciál pre zlepšenie fungovania mesta a riešenie problémov, ktoré Bratislava momentálne má,“ povedal Richard Procik, riaditeľ divízie Public Lighting spoločnosti Siemens.

Cieľom Mestských zásahov je opäť motivovať k zmene. Autori projektu preto veria, že aktivita zarezonuje u kompetentných a časť návrhov uvedú do života. Pomôcť presadiť tieto zlepšenia a zapojiť sa do iniciatívy môžu aj potenciálni partneri a firmy, ktorým záleží na tom, ako Bratislava vyzerá.

Viac na www.mestskezasahy.sk.

KategórieUdalosti