Cena Dušana Jurkoviča pre Ivana Matušíka

cena dusana jurkovica pre ivana matusika

Laureáti tohtoročných výročných cien Spolku architektov Slovenska (SAS) za rok 2012 sú známi. V poradí 48. nositeľom Ceny Dušana Jurkoviča 2012 za architektonické alebo urbanistické dielo z posledných dvoch rokov je po rozhodnutí medzinárodnej poroty Ivan Matušík (1930) za rodinný dom PATIO v Nitre.

Cenu prof. Martina Kusého 2012 udeľovanú v oblasti vedy a výskumu, histórie, teórie, kritiky a publicistiky v architektúre získali Eva Bodnárová za vydavateľskú činnosť v oblasti architektúry a Matúš Dulla (nar. 1950) za monografiu Architekt Emil Belluš.

Cenu Emila Belluša 2012 za celoživotné dielo získal Virgil Droppa starší (1939), ktorý od 13. decembra 2012 do 18. januára 2013 bude mať v Galérii architektúry SAS na Panskej ulici 15 v Bratislave výstavu celoživotného diela. Virgil Droppa sa okrem iného podieľal na podobe Námestia slobody a obnove Starej tržnice či na riešení súkromnej televízie Markíza v Bratislave. Jeho posledným dielom bolo Národné tenisové centrum v Bratislave.

Čerstvý nositeľ Ceny Dušana Jurkoviča 2012 Ivan Matušík by bol rád, ak by staršiu generáciu architektov, ku ktorej patrí, vystriedala nová a priniesla do slovenskej architektúry čerstvé podnety.

Dom PATIO oslovil porotu Ceny Dušana Jurkoviča 2012 vtipným riešením. „Oslovilo nás to vtipné riešenie, ako si pán architekt Matušík poradil v podstate s nezastavateľným pozemkom, a prišiel s nápadom, ako na ňom postaviť dom, ktorý tam v podstate je aj nie je. Okrem toho, že vyriešil tento rébus, postavil aj dom, v ktorom sa človek cíti príjemne a rád by v ňom býval,“ povedal člen poroty architekt Ivan Masár.

Foto: Ivan Matušík

Rodinný dom Patio

Nitra

Investor: Skromná osoba
Realizácia: 2011

Rodinný dom Patio, situovaný pod nitrianskou katedrálou, stojí na Kráľovskej ceste číslo 10. Rešpekt pred historickým prostredím ho na južnom svahu skryl pod záhradu, takže len svojou celosklenou južnou fasádou sa tento nezvyčajný dom naplno otvoril mestu pod Zoborom.

Autorova tvorivá filozofia je tu opäť premietnutá do jednoúrovňovej dispozície s užitkovou plochou 132 m2. Voľný vnútorný priestor, hoci neveľký, má svoju eleganciu. Malé patio priamo spája interiér s nebesami. Inšpirácia z nočnej oblohy ovláda celý stropný systém osvetlenia v podobe „hviezdičiek“ – zapustených bodových svietidiel.

Koncepcia voľnej dispozície dôsledne sleduje  jednotlivé bytové funkcie, pri ktorých sa okrem pravouhlých línií výrazne uplatňuje i polkruhová stena. Pozemok, a súčasne i dom sú z južnej strany ukončené bazénom, spojeným so štvormetrovým oporným múrom nižšie situovanej susedovej záhrady. Rodinný dom Patio ju opticky využíva podobne ako krásnu nitriansku panorámu.

Komentár: Ivan Matušík
 

Foto: Ivan Matušík

Foto: Ivan Matušík

Foto: Ivan Matušík

K tohtoročnej Cene Dušana Jurkoviča pripravil Spolok architektov Slovenska vo svojej Galérii architektúry SAS na Panskej 15 v Bratislave aj výstavu, ktorá potrvá do 7. decembra.

(pet, SITA)
Foto: SITA/Jozef Jakubčo, Ivan Matušík

–>–>

KategórieUdalosti