Najlepšie tehlové stavby sveta: Wienerberger Brick Award 2016 vyhlásil víťazov

image 82617 25 v1

Bienále medzinárodnej súťažnej prehliadky tehlovej architektúry Brick Award 2016 už pozná svojich víťazov.  Laureátov v piatich súťažných kategóriách a víťazov Hlavnej a Špeciálnej ceny oznámili vyhlasovatelia v máji na slávnostnom galavečeri vo Viedni.

Víťazné projekty i všetkých 50 diel z užšej nominácie si záujemcovia môžu pozrieť na stránke organizátora podujatia, spoločnosti Wienerberger AG/b: clay-wienerberger.com/rick-award

Siedmy ročník Wienerberger BrickAward dosiahol rekordný počet prihlásených projektov.  Od roku 2004, kedy sa uskutočnil prvý ročník, počet prihlasovaných projektov ako aj zúčastnených krajín neustále narastá. V prebiehajúcom ročníku ich na ocenenie ašpirovalo až 600 z 55 krajín sveta. Prvýkrát prebiehalo prihlasovanie aj online a svoje diela  mohli, okrem nominácií od medzinárodných kritikov a novinárov, prihlásiť aj samotní architekti a architektonické ateliéry. Odbornú porotu tvorili v tomto ročníku: Laura Andreini (Archea Associati, Taliansko), Johan Anrys (51N4E, Belgicko), Matija Bevk (bevk perovic arhitekti, Slovinsko) a Alfred Munkenbeck (Munkenbeck + Partners, Veľká Británia).  

BrickAward je nezávislou súťažou a použitie produktov koncernu Wienerberger nie je podmienkou účasti. Dôležitým kritériom je však použitie stavebného materiálu z pálenej hliny (tehlové bloky, lícové tehly, tehlová dlažba, pálené strešné škridly, tehlové fasádne platne ) na významnej časti prihlasovanej stavby. Odborná porota hodnotí nielen všeobecnú kvalitu architektúry a inovatívny prístup k stvárneniu exteriéru a interiéru, ale aj funkčnosť, trvalú udržateľnosť a energetickú hospodárnosť stavieb. Výnimočnú pozornosť venuje estetickému prepojeniu stavieb s ich okolím. Odmenou  víťazov nie je len finančná cena, ale aj prezentácia vo výpravnej publikácii nominovaných a ocenených stavieb z celého sveta s názvom BRICK.

Svoje diela do ďalšieho ročníka Wienerberger Brick Award 2018 môžu prihlasovať architekti a celé tímy od januára budúceho roka.

Odporúčame preto sledovať stránku clay-wienerberger.com/expertise/submission.

Súťažné kategórie Wienerberger BrickAward:
– Rodinné a bytové domy
– verejne a sociálne prospešné stavby, riešenia verejných priestorov
– revitalizované objekty slúžiace na „nové účely“, kreatívne a inšpirujúce príklady rekonštrukcie tehlových stavieb
– urbanistické začlenenie stavby (pri súčasnom trende urbanizácie bojujúcom s nedostatkom priestoru) prinášajúce inovatívne riešenia rešpektujúce existujúcu situáciu a okolie stavby
– trvalo udržateľný rozvoj (riešenia zodpovedné voči životnému prostrediu, efektívne využívajúce energiu a jej zdroje, využitie miestnych zdrojov, charakter a kvalita stavby, jej svetelné podmienky a pod.)

Výhercovia Wienerberger Brick Award 2016

Grand Prize a zároveň výherca kategórie urbanistické začlenenie
House 1014
Umiestnenie projektu: Granollers, Barcelona, Španielsko
Architekt: HARQUITECTES, Španielsko

Grand Prize a zároveň výherca v kategórii špeciálne riešenia
2226
Umiestnenie projektu: Lustenau, Rakúsko
Architekt: Baumschlager Eberle Lustenau, Rakúsko

rodinné a bytové domy
Termitary House
Umiestnenie projektu: Da Nang, Vietnam
Architekt: Tropical Space, Vietnam

verejné a sociálne prospešné stavby, riešenia verejných priestorov
Auditorium AZ Groeninge
Umiestnenie projektu: Kortrijk, Belgicko
Architekt: Dehullu Architecten, Belgicko

revitalizované objekty slúžiace na „nové účely“, kreatívne a inšpirujúce príklady rekonštrukcie tehlových stavieb
Marília Project
Umiestnenie projekt: São Paulo, Brazília
Architekt: SuperLimão Studio, Brazília

urbanistické začlenenie stavby (pri súčasnom trende urbanizácie bojujúcom s nedostatkom priestoru) prinášajúce inovatívne riešenia rešpektujúce existujúcu situáciu a okolie stavby
House 1014
Umiestnenie projektu: Granollers, Barcelona, Španielsko
Architekt: HARQUITECTES, Španielsko

špeciálne riešenia (riešenia zodpovedné voči životnému prostrediu, efektívne využívajúce energiu a jej zdroje, využitie miestnych zdrojov, charakter a kvalita stavby, jej svetelné podmienky a pod.)
Cluster House
Umiestnenie projektu: Zurich, Švajčiarsko
Architekt: Duplex Architekten AG, Švajčiarsko

KategórieMurované domy, Súťaže