Študentská súťaž Xella má svojich víťazov
Vdýchnuť život štyrom mohutným pylónom bývalej lanovky na zvážanie vyťaženého piesku zo Sandbergu a navrhnúť objekt s funkciou poznania, relaxu a zábavy – to bola ústredná myšlienka 15. ročníka študentskej súťaže a 7. ročníka medzinárodnej súťaže Xella, ktorú podľa poroty najlepšie spracovali Peter Lényi a Ondrej Marko z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Spolu s ďalšími laureátmi si prevzali svoje ceny počas veľtrhu Coneco v Bratislave. K mediálnym partnerom súťaže patrili aj odborné časopisy ASB a Stavebné materiály.
Hranice a stretnutiaVýber lokality v línii pôvodnej priemyselnej lanovky zo Sandbergu k rieke Morava nebol náhodný. Ide o územie priam nabité prírodnými, kultúrnymi a historickými hodnotami stredoeurópskeho významu. Aj preto sa Slovensko bude v najbližšom období uchádzať o zápis tohto územia do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Súťaž dostala názov MEETINGPOINT Sandberg „MP 4 S“ – cez ktorý spoločnosť Xella prostredníctvom architektky Ľubice Selcovej pripravila pre študentov výzvu: navrhnúť objekt alebo sústavu objektov s funkčnou náplňou poznania, relaxu a zábavy.
Prečo práve táto téma? Organizátori odpovedajú prostredníctvom pojmov ako hranice, stretnutia, konverzia, sprítomnenie.
Hranica medzi štátmi, medzi národmi, medzi zábavou a vzdelávaním, medzi vodou a vzduchom či vzduchom a zemou, medzi historickými a prírodnými vedami. Koexistujúce a zároveň protikladné skutočnosti. Prelínanie prostredí – exteriéru s interiérom, architektonických objemov – horizontály s vertikálou, možného s nemožným.
Riešenie tejto témy malo byť dôkazom tvrdenia, že hranica môže aj spájať. Stretnutia odstraňujú regionálne hranice aj hranice v mysliach ľudí.
Téma konverzie je v súčasnosti často diskutovaná a ešte častejšie na Slovensku nevyužívaná. V prípade tejto témy konverzia predstavuje skôr oživenie a znovuzapojenie pylónov bývalej lanovky do nového kontextu – komplexu architektonických či výtvarných objektov.
Ide o pokus sprítomniť dávnejšiu aj nedávnu históriu, prítomnosť, morfológiu, flóru a faunu chránenej krajinnej oblasti zábavnou i vážnou formou – všetkými dostupnými a modernými prezentačnými technológiami a zároveň umožniť človeku v jeho voľnom čase zažiť nezvyčajné zážitky.
Vízie do budúcnosti
Porota bola zložená z významných českých a slovenských architektov, ktorí si zvolili za svojho predsedu Ľubomíra Králika. Zasadnutie poroty sa uskutočnilo v priestoroch Vodárenského múzea, kde porota vyberala z 82 vystavených projektov. Do súťaže sa prihlásili aj študenti z Maďarska, Poľska, Španielska, Rakúska či Nemecka.
Študentské návrhy sa posudzovali ako vízie do budúcnosti bez časového určenia realizácie, ktoré by sa mohli stať ideovým základom pre ďalší rozvoj tohto územia. Víťaznú víziu predstavili Peter Lényi a Ondrej Marko, študenti Fakulty architektúry STU v Bratislave. Porota v priestoroch Vodárenského múzea Bratislavskej vodárenskej spoločnosti ocenila jednoduchú jasnú myšlienku, komplexný profesionálny autorský prístup, v ktorom nechýba zodpovednosť, kreativita i realistický pohľad na súčasnosť.
„Autorská dvojica využila torzo údolnej stanice – štyri betónové piliere ako vreteno klesajúcej rampy, obopínajúcej priestor plenérového divadla,“ hovorí Ing. arch. Ľubomír Králik. „Rampa začína na nezatápanej kóte cyklistického chodníka. Jej druhý koniec sa dotýka rieky. Stuha rampy je hľadiskom scény, kde je častým aktérom voda. Idea príjemne naplnila ústrednú ideu zadania, ktorou bola tvorba symbolického slobodného priestoru na stretávanie – bez hraníc, pre všetkých. Idea v návrhu je spracovaná s veľkou pokorou k prírode.
V mene celej poroty by som však rád ocenil všetky návrhy, ktoré použili riešenia akcentujúce ideový rozmer miesta – dominanciu toku rieky Morava, archeologickej lokality kopca Sandberg ako aj prítomnosť historických súvislostí a artefaktov – torzá stĺpov bývalej priemyselnej lanovky.“
Ocenení na 15. ročníku Študentskej súťaže Xella: 1. cena Peter Lényi, Ondrej Marko Fakulta architektúry STU, Bratislava 2. cena 3. cena Odmena Odmena Odmena |
(pet)