Ilustračná, bývanie.

Štát pomôže ľuďom s refixáciou hypoték. Pripravených by malo byť až 10 miliónov eur

O návrhu zníženia vysokých úrokových sadzieb hypoték sa médiá dozvedeli po rokovaní vlády 8. novembra najviac od šéfa rezortu životného prostredia Tomáša Tarabu, a nie z ministerstva financií.

Správa je aktualizovaná o stanovisko MF SR.

Minister financií Ladislav Kamenický mal na rokovaní vlády predložiť návrh zníženia vysokých úrokových sadzieb hypoték. Návrh nebol zverejnený, bol predložený členom vlády ústne. 

ASB po rokovaní vlády požiadal o informácie rezort financií. „MF SR má pripravené konkrétne riešenia, ktoré však budeme prezentovať s ostatnými opatreniami rozpočtu, až po schválení Programového vyhlásenia vlády SR. Vo všeobecnosti však platí, že v prípade hypoték, navrhované opatrenia pomôžu ľuďom s refixáciou, a to aj za rok 2023. MF SR zároveň pripravilo riešenie aj pri hypotékach pre mladých,“ uviedol rezort. 

Diane na Slovensku, ako v členskej krajine eurozóny ovplyvňuje Európska centrálna banka, ktorá po dlhšom čase ponechala úrokovú sadzbu na úrovni štyri a pol percenta. Slovenské banky úrokové sadzby hypoték ešte zvyšujú. Slovenská sporiteľňa, ktorá má najväčší podiel na trhu s hypotékami, zvýšila od 21.októbra najvyužívanejšia päťročná fixáciu zo 4,49 na 5,19 percenta. Desaťročná stúpne až na 5,39 percenta.

Na snímke minster životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) po skončení 3. schôdze vlády SR 8. novembra 2023 v Bratislave.
Na snímke minster životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) po skončení 3. schôdze vlády SR 8. novembra 2023 v Bratislave. | Zdroj: TASR

Prítomný zástupca rezortu financií na rokovaní vlády – štátny tajomník – pri odchode z rokovania vlády neinformoval sám od seba prítomné médiá o  obsahu návrhu ani o jeho základných finančných rámcoch, hoci je to významná téma pre slovenské domácnosti a médiá na túto informáciu čakali.

Keďže je novou tvárou vo vládnom kabinete, médiá ho neoslovili, lebo ho nepoznali. Novinári  sa museli pýtať niekoľkých ministrov, spomedzi ktorých najviac prezradil minister rezortu životného prostredia Tomáš Taraba. ASB sa obrátil po rokovaní vlády na rezort financií aj so žiadosťou o zaslanie oficiálnych informácií.

Podľa Tarabu sa návrh týka roku 2023 a v podstate aj spätne. Do roku 2027 má byť 600-tisíc hypoték otvorených, v ktorých je v súčasnosti fixná sadzba, a sadzby dvíhať od 1,5 do skoro 6 %. Predstava je, že pre rok 2023 to bude vykrytie nárastu splátky pri určitom type úverov pre domácnosť s príjmom predbežne s horným limitom do 4-tisíc eur. Riešenie by malo mať formu daňovej úľavy, pretože je to najrýchlejšia zmena. 

„Otázku bánk budeme riešiť separátne,“ načrtol Taraba s tým, že teraz je dôležité pokryť rast splátok hypotéky. Objem pomoci pri splátke hypotéky v tomto roku je do 10 mil. eur. „Do budúcnosti nevieme odhadnúť vývoj úrokových mier, preto sa na to teraz pozeráme ako na prosociálnu časť opatrenia. Bude sa to vzťahovať iba na jednu hypotéku a domácnosť,“ dodal.

Zatiaľ jedinou oficiálnou správou je vyjadrenie premiéra Roberta Fica po úvodnej návšteve rezortu financií. „Na spracovanie Programového vyhlásenia vlády SR sme dávali na váhu konsolidáciu a priority, ktoré sme sľúbili verejnosti. V roku 2024 bude 13. dôchodok, ministerstvo financií predstaví postup pri bonifikácii úrokov pri hypotékach a pripravuje aj návrh na bankovú daň,“ povedal po stretnutí premiér.

Hypotekárne úvery sú veľmi dôležité aj pre developerské spoločnosti, banky a realitný trh, ktorý od jari 2023 negatívne ovplyvňujú vysoké úrokové sadzby hypoték pre obyvateľstvo a zvýšené sadzby pre projektové financovanie.

Zároveň sa po dlhom čase otvorili cenové nožnice medzi novostavbami a bytmi z druhej ruky, čo trhu mierne pomohlo. Na zvýšené sadzby hypoték sú citlivé väčšie developerské projekty. Ako odznelo počas jesenného Realitného fóra v Bratislave, v Košiciach na rozdiel od hlavného mesta kupujú klienti byty skôr za hotové. Rozhodovanie sa o kúpe trvá niekoľko týždňov a byty kupuje ten, kto potrebuje bývať. Realitný trh v súčasnosti patrí klientom s hotovosťou a očakávania o väčšom znížení cien novostavieb nie sú na mieste.

Objem úverov na bývanie a zo stavebného sporenia sa tento rok zvyšuje veľmi pomaly, v januári dosiahol objem 42,012 mil. eur a za september 43,023 mil. eur. Najväčší podiel na trhu si dlhodobo drží Slovenská sporiteľňa, za september s 24,68 %, na druhom mieste je VÚB s 19,9 % a na treťom mieste je Tatra banka s 15,16 %. 

Nárastu splátok hypoték sa ešte pred septembrovými voľbami venovala aj Národná banka Slovenska (NBS). Podľa nej sa rast do konca roka 2025 dotkne každej druhej hypotéky. Ide približne o 350-tisíc hypoték.

„Nárast splátok pri väčšine hypoték nebude dramatický. Domácnosti ho pocítia, ale dodatočné výdavky by nemali prekročiť v priemere 5 % ich príjmov v čase refixácie. Domácnosti by to mali zvládnuť a ich schopnosť splácať by nemala byť ohrozená. Situácia si vyžaduje individuálne, nie plošné riešenia. Verím, že banky spoločne so štátom v tomto smere nájdu spoločnú reč,“ povedal člen bankovej rady a výkonný riaditeľ NBS Vladimír Dvořáček.