SUPERSTUDIO mieri do veľkého finále v Bratislave

image 98702 25 v1

Počas uplynulého víkendu prebehlo prvé kolo ôsmeho ročníka architektonicko-urbanistickej súťaže pre študentov vysokých škôl SUPERSTUDIO. V spolu šiestich mestách v Česku a na Slovensku v priebehu 24 h riešili študentské tímy veľmi náročné zadanie, ktoré tento rok pripravil rešpektovaný architekt a urbanista Marthijn Pool z amsterdamskej kancelárie Space & Matter. Spolu 18 postupujúcich tímov sa stretne v súťaži o víťazstvo vrátane finančnej odmeny 50 000 Kč už 10. marca v priestoru A4 v Bratislave, kam je pozvaná aj verejnosť.

„Čelíme výnimočnej výzve: ubúdajúce zdroje, rast populácie i klimatické zmeny vyžadujú, aby sme akceptovali zahusťovanie života v meste. Ako môžeme dosiahnuť väčšiu mieru spoločenskej súdržnosti, a teda i viac šťastia, v mestských centrách budúcnosti? Zaistením bývania pre ľudí, ktorí nechcú alebo nemôžu žiť s hypotékou,“ napísal architekt Marthijn Pool vo svojom zadaní pre prvý česko-slovenský ročník SUPERSTUDIA.

Pool dal študentom, pracujúcim v dvoj- a trojčlenných tímoch, úlohu navrhnúť rezidenčný projekt na malom pozemku v centre mesta, ktoré si mali sami zvoliť. Dôležitú súčasť zámeru predstavuje aj premyslený obchodný model toho, ako by projekt mohol reálne fungovať a čo všetko by komunite ľudí i celému mestu priniesol. Nešlo teda iba o architektonické spracovanie objektu, študenti museli predovšetkým premyslieť aj ďalšie (často prehliadané) aspekty svojho zámeru.

Zadanie vyžadujúce veľmi koncepčné premýšľanie o probléme tento rok riešil rekordný počet tímov. Do prvých kôl, prebiehajúcich paralelne 2. – 3. marca 2018 v Prahe, Liberci, Brne, Ostrave a prvýkrát i v Bratislave a Košiciach, sa registrovalo spolu 98 tímov. Rovnako ako v prvých kolách bude i vo finále projekty posudzovať odborná porota. Zasadne do nej i architekt a pedagóg prof. Michal Kohout z kancelárie UNIT architekti, Martin Jančok zo slovenského ateliéru PLURAL i sám autor zadania Marthijn Pool.

Finálový večer pozostávajúci z prezentácie postupujúcich tímov a následnej kritiky poroty prebehne už tento víkend 10. marca od 17.00 h v kultúrnom priestore A4 v Bratislave. Na voľne prístupnú akciu bez vstupného je pozvaná aj verejnosť.

www.superstudio.cz
FB: www.facebook.com/superstudiocontest

Zdroj: PR článok o súťaži SUPERSTUDIO