Časopis ASB 4/2017 sa venuje rezidenčnému segmentu

image 90610 25 v1

Najnovšie číslo magazínu ASB je venované rezidenčným projektom. Na tento segment realitného trhu sme sa pozreli z pohľadu developerov aj potenciálnych klientov. Len málokto sa pustí na tenký ľad prognóz v tomto segmente, hoci opatrenia Národnej banky či demografické štatistiky môžu niečo napovedať.

Marketingová bilbordová kampaň developerských projektov sa dnes tiahne naprieč celou Bratislavou, bytové novostavby na nás vyskakujú z dennej tlače a moja banka mi každú chvíľu oznamuje, že úver už mám predschválený, stačí sa len rozhodnúť. Ceny nehnuteľností stúpajú, analytici tvrdia, že mierne a „zdravo“; upokojujú verejnosť, že čísla sa stále držia pod pokrievkou vyrobenou krízou spred ôsmich rokov. Takže ďalej plánujeme, kreslíme, vizualizujeme, staviame, kupujeme, investujeme – veď bude pre deti, keď doštudujú, aj rodičov si presťahujeme bližšie, zatiaľ prenajmeme, zarobíme, veď nehnuteľnosť, to je istota.

Jedna zaujímavá štatistika hovorí o tom, že na dosiahnutie európskeho priemeru v počte bytov na tisíc obyvateľov by sme na Slovensku potrebovali ešte postaviť asi 400-tisíc bytov (viac v sekcii Fokus). Nedá sa neopýtať, čo vlastne tento priemer znamená? Bohaté Luxembursko je až za Slovenskom, na čele rebríčka je Španielsko. Prirodzený prírastok obyvateľstva na Slovensku sa medziročne pohybuje okolo čísla 5 000 a má klesajúcu tendenciu, prípadní prišelci u nás nemajú na ružiach ustlané a čo je naše, mladé, múdre a ambiciózne, to všetko pozerá za naše západné hranice. Pri troche fantázie sa dá počítať na každého nového obyvateľa Slovenska jeden nový byt v hlavnom meste. Takže, koľko nových bytov ešte možno alebo treba u nás postaviť?

Príjemné čítanie!