Zábery na požiar v Banskej Štiavnici.
Galéria(10)

Historické centrum Banskej Štiavnice zasiahol požiar. Sedem budov je poškodených

Rozsiahly požiar v Banskej Štiavnici sa v popoludňajších hodinách podarilo zastabilizovať. Plameňmi bolo zasiahnutých a v rôznom rozsahu poškodených sedem budov v historickom centre mesta.

„Likvidácia požiaru prebiehala do neskorých nočných hodín. Dohášanie skrytých ohnísk a monitorovanie objektov bolo vykonávané počas celej noci,“ priblížila Zeleňáková.

Počas soboty bolo nasadených 70 hasičov, 80 vojakov, záchranárov,“ povedal poverený predseda vlády Eduard Heger. Dodal, že bol ošetrený jeden zo zasahujúcich hasičov, no k ujme na zdraví, ani na životoch nedošlo. Premiér prisľúbil pomoc s opravou budov. Plánuje separátne rokovanie vlády k udalosti i vyčlenenie prostriedkov z eurofondov.

Plamene mali zachvátiť strechu historického objektu s rozlohou približne 400 metrov štvorcových. V dôsledku požiaru došlo podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici Júlie Zeleňákovej k prepadnutiu strechy do podkrovia budovy.

Správu o požiari medzi prvými zverejnilo na svojom profile na sociálnej sieti Facebook Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici.

„Na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici vypukol dnes požiar v historickej budove zvanej „Banka lásky“. Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia. Na mieste zasahujú hasiči a smeruje tam už zisťovateľ príčin požiarov.“

Požiar v Banke lásky.
Požiar v Banke lásky. | Zdroj: Facebook/ KR PZ Banská Bystrica

Povolali vojakov

Na miesto boli okamžite nasadení aj príslušníci Ozbrojených síl SR. „Okrem vojenských hasičov budú nasadení aj vojaci, ktorí budú pomáhať s vynesením dokumentov z miestneho archívu a kultúrnych pamiatok z neďalekého múzea pre prípad, že sa požiar rozšíri,“ uviedol rezort obrany.

Samospráva Banskej Štiavnice prostredníctvom sociálnych sietí požiadala občanov o pomoc pri vynášaní diel z Galérie Jozefa Kollára na Nám. sv. Trojice. Ľútosť nad ničivým požiarom vyjadril aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter. „Obľúbená návštevnícka destinácia, náš partnerský projekt, dnes smútok v srdci. Hlavne, aby sa nikomu nič nestalo, a ďakujem hasičom,“ uviedol na sociálnej sieti.

Zábery na požiar v Banskej Štiavnici.
Zábery na požiar v Banskej Štiavnici. | Zdroj: Marian Garai

Požiar sa rozšíril aj na ďalšie objekt

Plamene sa z historickej budovy rozšírili aj na ďalšie objekty. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová.

„Vzhľadom na rozsah požiaru bol na mieste zriadený riadiaci štáb. Na miesto smerujú zisťovatelia príčin vzniku požiaru z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu Ministerstva vnútra SR,“ uviedla Križanová. Na bol s požiarom povolali aj vojenských hasičov a cisterny. Na miesto prišlo v sobotu tiež  ďalších 80 vojakov na pomoc s potrebnými prácami.

Požiar v Banskej Štiavnici.
Požiar v Banskej Štiavnici. | SITA

Z múzea a banského archívu vyniesli vzácne predmety

S vynášaním dokumentov či obrazov pomáhali okrem hasičov aj dobrovoľníci. Ako na sociálnej sieti informovalo Ministerstvo životného prostredia SR, požiarom v historickom centre mesta boli ohrozené aj budovy Slovenského banského múzea. Zamestnanci múzea vykonali v spolupráci s dobrovoľníkmi neodkladné záchranné a evakuačné práce. Vzácne predmety zachránili aj z priestorov požiarom zasiahnutého Slovenského banského archívu.

Situáciu v meste monitoruje a rieši tiež Okresný úrad Banská Štiavnica. „Zabezpečujeme priestory na uskladnenie všetkých vecí, ktoré sa vynášajú von. Na okresnom úrade máme priestory, ktoré sa pripravujú pre archív,“ uviedla pre TASR vedúca odboru krízového riadenia úradu Emília Garajová.

Letecký pohľad na požiar.
Letecký pohľad na požiar. | Zdroj: Facebook/Hasičský a záchranný zbor SR.

Prezidentka poďakovala za pomoc pri hasení požiaru

„Veľká vďaka patrí profesionálnym a dobrovoľným hasičom, vojakom aj všetkým ochotným ľuďom, ktorí sa snažia dostať oheň pod kontrolu a pomáhajú aj s vynášaním cenných pamiatok či historických písomností z ohrozených budov,“ uviedla Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. Banskú Štiavnicu označila za jedno z najkrajších miest na Slovensku. Nad požiarom vyjadrila ľútosť.

Požiar závažne poškodil budovu Berggerichtu

Požiar v centre Banskej Štiavnice závažne poškodil budovu Berggerichtu, kde sa nachádza mineralogická expozícia. Na sociálnej sieti o tom informuje ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré je zriaďovateľom Slovenského banského múzea v centre mesta.

„Zamestnancom múzea, zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom sa podarilo vypratať priestory budovy Galérie Jozefa Kollára. Ďakujeme zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom za pomoc,“ uviedol envirorezort. Priamo na miesto udalosti smeroval štátny tajomník MŽP Michal Kiča.

„Držme palce hasičom, vojakom a dobrovoľníkom, aby čo najskôr uhasili tento požiar. Aby sme zachránili náš historický klenot,“ píše SNM na sociálnej sieti. „Dnes sme všetci Banská Štiavnica,“ dodáva.

Požiar v Banskej Štiavnici.
Požiar v Banskej Štiavnici. | Zdroj: SITA

Hasili aj v noci

V Banskej Štiavnici pokračovali hasiace práce a monitorovanie situácie spojenej s rozsiahlym požiarom v historickom centre mesta aj v nočných hodinách. Na mieste zostala vyše stovka profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková.

„Na mieste udalosti zasahuje viac ako 50 príslušníkov HaZZ s 29 kusmi techniky. Súčinných je až 50 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí a 45 vojakov,“ priblížila Zeleňáková. Ako dodala, pokračovali hasiace práce i ochladzovanie budov, ktoré zabránilo ďalšiemu šíreniu požiaru.

Pri rozsiahlom požiari v centre mesta sa nikto nezranil. Záchranári museli podľa Zeleňákovej ošetrovať len jedného člena Dobrovoľného hasičského zboru z Banskej Štiavnice, ktorý sa nadýchal splodín horenia. Na miesto boli povolaní aj zamestnanci Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči, ktorí vykonávali meranie ovzdušia s negatívnym výsledkom.

Zábery na požiar v Banskej Štiavnici.
Zábery na požiar v Banskej Štiavnici.
Zábery na požiar v Banskej Štiavnici.
Zábery na požiar v Banskej Štiavnici.
Zábery na požiar v Banskej Štiavnici.
Letecký pohľad na požiar.
Letecký pohľad na požiar.
Požiar v Banke lásky.