Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia požiar v historickej budove. Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia," uviedla polícia s tým, že požiar vypukol v budove, v ktorej sídli známa turistická atrakcia. Plamene sa z historickej budovy rozšírili aj na ďalšie objekty.

Požiar v Banskej Štiavnici nenarušil statiku zasiahnutých budov, zbúrať musia len krovy

Žiaden z objektov na banskoštiavnickom Námestí svätej Trojice, zasiahnutých sobotňajším (18. 3.) požiarom, nebude potrebné kompletne asanovať.

Nutná bude asanácia drevených stropov a krovov na všetkých poškodených objektoch. Informuje o tom mesto Banská Štiavnica na sociálnej sieti na základe informácií od statika, ktorý vykonal obhliadku zasiahnutých objektov.

„Pri veternom počasí hrozí posun strešných krytín, pád odhalených komínov, častí striech alebo stien. Z Ružového domu ostalo len nezavetrené torzo bez stropov. Všetky objekty sú vlhké z dôvodu hasenia vodou, preto bude potrebné urýchlené vysúšanie, vetranie,“ uvádza mesto.

Z uvedených dôvodov bude v pondelok do večerných hodín pre peších a motorové vozidlá uzatvorená pravá strana Radničného námestia a Námestia svätej Trojice od Slovenského banského archívu po stĺp sv. Trojice, ďalej prístup na Hornú Ružovú a Dolnú Ružovú ulicu zo strany Námestia svätej Trojice.

Strecha kultúrneho centra je momentálne v havarijnom stave.
Strecha kultúrneho centra je momentálne v havarijnom stave. | Zdroj: Facebook/Eleuzína

Nevyhnutná bude obhliadka objektov Policajným zborom a poisťovňami a následné improvizované zakrytie striech s návrhom na ich odstránenie – bezpodmienečne na objektoch základnej umeleckej školy (ZUŠ), Banky lásky a Bergerrichtu.

„V pondelok bude zabezpečené vysťahovanie priestorov ZUŠ v spolupráci s armádnymi zložkami,“ doplňuje mesto. Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu 18. marca dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov.

Na mieste udalosti zasahovali desiatky profesionálnych i dobrovoľných hasičov, vojaci i dobrovoľníci. Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. „Aj dnes je na mieste policajný výjazd a pokračuje obhliadka miesta činu,“ priblížila v nedeľu polícia s tým, že na poškodených budovách vznikla škoda v doposiaľ nevyčíslenej výške.

Požiar výrazne zasiahol aj objekt kultúrneho centra Eleuzína.
Požiar výrazne zasiahol aj objekt kultúrneho centra Eleuzína. | Zdroj: Facebook/Eleuzína

Diskutujú o financiách na obnovu

Viacerí europoslanci žiadajú o pomoc pri financovaní následkov sobotňajšieho (18. 3.) požiaru v Banskej Štiavnici. V tejto veci chcú v pondelok (20. 3.) odoslať list eurokomisárke pre kohéziu a reformy Elise Ferreirovej. TASR o tom informoval slovenský europoslanec Robert Hajšel (Smer-SD), ktorý list inicioval.

„S následkami tak ničivého požiaru, aký v sobotu zažila Banská Štiavnica, nemôže bojovať žiadne mesto samé. Pomôcť mu musí nielen slovenská vláda, ale aj Európska únia,“ skonštatoval.

V liste europoslanci žiadajú, aby Európska komisia (EK) v súčinnosti s kompetentnými orgánmi SR preskúmala možnosti využitia existujúcich finančných nástrojov EÚ, akými sú napríklad štrukturálne fondy. Hajšel avizuje, že o formách možnej pomoci bude rokovať v nasledujúcich dňoch so zástupcami EK a Európskeho parlamentu aj osobne.

Český prezident Petr Pavel ponúkol pomoc pri obnove zničených a poškodených pamiatok po sobotňajšom (18. 3.) požiari v Banskej Štiavnici. Informovala o tom hlava štátu SR Zuzana Čaputová, ktorá s Pavlom v nedeľu telefonovala. „Ponúkol najmä odborné reštaurátorské kapacity. Veľmi si vážim tento prejav solidarity,“ skonštatovala na sociálnej sieti.

Ministerstvo kultúry (MK) SR rokuje o možnej expertnej a materiálnej pomoci zo strany UNESCO v súvislosti so sobotňajším požiarom v Banskej Štiavnici. V tejto veci komunikuje so stálou delegátkou SR pri UNESCO Annou Plassat Muríňovou. Rezort o tom informoval na sociálnej sieti.

Na poškodených objektoch vznikla škoda v doposiaľ nevyčíslenej výške.
Na poškodených objektoch vznikla škoda v doposiaľ nevyčíslenej výške. | Zdroj: Facebook/ KR PZ Banská Bystrica

„Okamžitú expertnú a materiálnu pomoc nám nezištne ponúka aj český partner, kde komunikujeme s generálnym riaditeľom Národního muzea,“ priblížil.

Aktuálny stav pamiatok podľa neho monitoruje generálny riaditeľ Pamiatkového úradu SR Pavol Ižvolt. Rezort avizuje, že Banskú Štiavnicu v najbližších dňoch navštívi aj dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO). Vyhlásil, že podporuje špeciálne zasadnutie vlády, ktoré sa má zaoberať najmä otázkou financovania obnovy historického centra.