Dotácie stavebný sektor

Ak by nové výzvy v rámci dotácií pre domácnosti prišli skôr, pomohlo by to stavebnému sektoru

Partneri sekcie:

Platforma Budovy pre budúcnosť odporúča spustiť nové výzvy z programu Zelená domácnostiam a 4. výzvu z programu Obnov dom čo najrýchlejšie. Stavebná produkcia na Slovensku je totiž v prepade už druhý mesiac za sebou. Veľká časť dopytu v segmente „malých stavieb“ je pritom pripravená a čaká len na štátne inštitúcie.

V apríli sa stavebná produkcia prepadla o 8 % v porovnaní s minulým rokom, ukazujú najnovšie údaje zo Štatistického úradu. Veľká časť dopytu v segmente „malých stavieb“ je pritom pripravená a čaká len na štátne inštitúcie. Ešte v januári tohto roku bola výstavba nových budov, rekonštrukcia a modernizácia na vzostupe a vykazovala vyše 20 %. Aktuálne je stavebný sektor v prepade už druhý mesiac za sebou.

V čase poklesu investícií v súkromnom sektore je ideálny čas na rozbehnutie pripravených projektov financovaných z verejných zdrojov. A to predovšetkým z Plánu obnovy a odolnosti a z nových eurofondov.

„V programe Obnov dom sa momentálne vyhodnocujú žiadosti z 3. výzvy z programu Obnov dom a podľa informácií je spustenie 4. výzvy zatiaľ naplánovaná až na koniec leta. Žiadatelia, ktorí sa nezmestili do 3. výzvy stoja a čakajú na novú. Taktiež v programe Zelená domácnostiam vznikla dlhá pauza medzi ukončením výziev zo starého programového obdobia a spustením programu už v rámci nových eurofondov, ktoré je plánované na jeseň,“ uviedol Richard Paksi, analytik platformy Budovy pre budúcnosť.

Ako dodal, na jej spustenie pritom netrpezlivo čaká celý trh aj zákazníci. Hrozí, že po spustení na jeseň, tesne pred vykurovacou sezónou, bude vďaka nahromadenému dopytu a krátkemu času problém s kapacitami na realizáciu opatrení.

Podľa Budov pre budúcnosť by bolo dobré momentálne dopyt a pripravenosť využiť a spustiť 4. výzvy z programu Obnov dom skôr, ako až na konci leta. Za veľmi dôležité považuje platforma expresné opätovné spustenie programu Zelená domácnostiam, ktorý podporuje napríklad inštaláciu tepelných čerpadiel.

Ukončenie poskytovania podpory z minulého programového obdobia a spustenie programu z nového programového obdobia až na jeseň vytvára časovú medzeru. A tá negatívne ovplyvňuje kapacity na strane dodávateľov.

„Opakovane od vypuknutia vojny na Ukrajine a následnej energetickej krízy hovoríme, že úsporami vieme dosiahnuť lepšiu energetickú bezpečnosť a úspory. To však znamená mobilizáciu všetkých dostupných prostriedkov a kapacít. Aktuálne sme však svedkami skôr pasivity a to počas najviac priaznivých mesiacov na stavebné práce a modernizáciu vykurovacích systémov v príprave na budúcu zimu,“ doplnila Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy.

Budovy pre budúcnosť