Zábery z obhliadky stavu poškodených historických objektov. Súčasťou expertnej skupiny boli zástupcovia Ministerstva kultúry, Mesta Banská Štiavnica, Pamiatkového úradu, vlastníci, statici a technológovia. Začína sa kreovať plán na zastrešenie objektov.

Oheň odhalil viac, ako sme čakali

Partneri sekcie:

Prvé správy o požiari v banskoštiavnickej budove Banky lásky ešte nevyrvali srdcia miestnych obyvateľov. Všetci dúfali, že sa plamene podarí rýchlo uhasiť. Opak bol však pravdou.

Začali sa objavovať fotografie a správy, z ktorých bolo jasné, že požiar už pustoší historické centrum mesta so vzácnymi gotickými aj modernejšími budovami, ktoré sú pamiatkami UNESCO.

Domáci sa báli najhoršieho, pamiatkari a majitelia budov ratovali, čo sa dalo a kým mohli. Podvečer už bola Banská Štiavnica z najhoršieho vonku. Vedelo sa, že oheň poškodil v rôznom rozsahu sedem budov. Bolestivý pohľad je stále na Slovenský banský archív, Slovenské banské múzeum, Berggericht, Galériu J. Kollára, Banku lásky, pizzeriu Black M, rodinný dom na ulici Dolná ružová a kultúrne centrum Eleuzína.

MArian Garai 336116305 208152431817192 5070448647320402901 n
Požiar v budove Banky lásky v Banskej Štiavnici vypukol 18. marca 2023 v dopoludňajších hodinách. | Zdroj: Marián Garai

Malé pozitívum prišlo už po obhliadke statika. Žiadna z budov sa nemusí búrať. To však neplatí pre krovy striech, oheň totiž odhalil oveľa viac ako len holé steny vrchných poschodí. Problém bol s tlakom vody aj s pokazenou hasičskou plošinou, za ktorú prišla náhrada až o 15.30 hod.

Problém bol s unikajúcim plynom, ale nie len v ten osudný deň. Ešte aj v pondelok, keď celé námestie evakuovali, pretože únik plynu už cítili aj ľudia na ulici. A problém bol a stále je aj s chýbajúcim poistením štátnych budov. Dá sa vôbec povedať, že to vzhľadom na súčet všetkých týchto faktorov dopadlo ešte dobre?

Určite sa tým nesmieme chlácholiť, pretože to mohlo byť aj oveľa lepšie. Rešpekt a vďaka patrí všetkým tým, ktorí v sobotu historické centrum Banskej Štiavnice zachránili pred horším katastrofickým scenárom.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 5/2023